Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska na 3. miejscu w kraju pod względem liczby bibliotek publicznych

Julia Kalęba
Julia Kalęba
ojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie odnotowała ponad 448 tys. odwiedzin w czytelniach i wypożyczalniach, a łącznie biblioteka zarejestrowała ponad 72,5 tys. czytelników, około 2 proc. więcej niż w poprzednim roku.
ojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie odnotowała ponad 448 tys. odwiedzin w czytelniach i wypożyczalniach, a łącznie biblioteka zarejestrowała ponad 72,5 tys. czytelników, około 2 proc. więcej niż w poprzednim roku. brak
714 - tyle bibliotek publicznych łącznie z filiami działało w 2019 roku w województwie małopolskim. Region jest także jednym z czterech o największej liczbie czytelników przypadających na jedną bibliotekę.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Małopolska ma stosunkowo dużo bibliotek i wielu czytelników - tak w największym uproszczeniu można opisać wyniki najnowszego raportu GUS-u. Z podsumowania roku 2019 wynika bowiem, że na 7881 bibliotek publicznych w Polsce w naszym regionie działało 714. Małopolskie wypożyczalni stanowią więc 9 proc. wszystkich tego typu placówek w kraju, co daje regionowi miejsce w czołówce listy, zaraz po województwie mazowieckim (958 bibliotek - 12,2 proc. ogólnej liczby podmiotów) oraz województwie śląskim (777, 9,9 proc.).

Wszystkie trzy województwa cieszą się jednocześnie największą liczbą czytelników przypadających na jedną bibliotekę. Czwartym jest województwo pomorskie, gdzie jednak liczba placówek jest ponad dwukrotnie mniejsza niż w Małopolsce.

W samym Krakowie miejska sieć wypożyczalni książek posiada aż 57 filii bibliotecznych w różnych częściach miasta. Z danych Biblioteki Kraków wynika, że w ubiegłym roku placówki te odwiedzono w sumie 1 milion 300 tys. razy, a podczas wizyt wypożyczono ponad 2 miliony 343 tys. dokumentów, w tym książki, audiobooki i czasopisma. Z biblioteki skorzystało w sumie ponad 152 tys. czytelników - o 3,12 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2018.

W tym samym czasie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie odnotowała ponad 448 tys. odwiedzin w czytelniach i wypożyczalniach Biblioteki, a łącznie biblioteka zarejestrowała ponad 72,5 tys. czytelników, około 2 proc. więcej niż w poprzednim roku. Czytelnicy ci wypożyczyli 727 tys. woluminów. - Oznacza to wzrost w stosunku do roku poprzedniego roku o 5 proc. - zauważa Agnieszka Będkowska, rzecznik WBP w Krakowie.

Niezłym wynikiem może się też cieszyć Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu. Z biblioteki skorzystano ponad 133 tys. razy i wypożyczono niemal 390 tys. książek.

Natomiast w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu 13,5 tysiąca zarejestrowanych osób wypożyczyło w ubiegłym roku łącznie 249 tys. książek. Ze szczegółowych danych biblioteki wynika, że największą popularnością cieszyły się kryminały, romanse i thrillery. Co ciekawe, MBP w Oświęcimiu odnotowała w sumie dwukrotnie większe zainteresowanie czytelników wizytami na miejscu poza działalnością wypożyczalni. W sumie w ubiegłym roku próg biblioteki przekroczono niemal 336 tys. razy, przy czym 113 tys. odwiedzin dotyczyło wypożyczenia książek. Mariola Talewicz, zastępca dyrektora biblioteki, zwraca uwagę, że to zasługa licznych wydarzeń okoliterackich lub okolicznościowych, które odbywają się w murach placówki. W ubiegłym roku poza tego typu imprezami odbywały się także zajęcia edukacyjne, wykłady i konferencje.

Dla porównania, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie w ciągu ubiegłego roku zanotowano ponad 219 tys. odwiedzin, w tym prawie 203 tys. w wypożyczalniach i czytelniach, a 16 tys. na spotkaniach, lekcjach, wystawach, warsztatach, imprezach literackich. Wypożyczono łącznie niemal 421 tys. materiałów bibliotecznych.

W całej Polsce w 2019 roku do bibliotek poszło blisko 6 milionów czytelników, którzy wypożyczyli na zewnątrz 102,7 mln woluminów księgozbioru oraz 3,7 mln materiałów bibliotecznych stanowiących zbiory specjalne. W porównaniu z 2018 r. liczba czytelników wzrosła o 0,5%. Z raportu GUS-u wynika także, że najliczniejszą grupę czytelników bibliotek publicznych według kategorii wiekowych stanowiły osoby w wieku 25–44 lat (2,2 mln). Pod względem zajęcia, przeważającą grupę czytelników aktywnie wypożyczających stanowiły osoby pracujące (38,2% ogólnej liczby czytelników), a w dalszej kolejności osoby uczące się (36,8%).

W ogólnopolskie wyniki dobrze wpisuje się także Kraków, gdzie największą grupę czytelników, prawie 34 proc. wypożyczających książki w Bibliotece Kraków, stanowiły osoby w wieku od 25 do 44 lat - to 51,5 tys. osób. Drugą grupą byli seniorzy (17,8 proc.), a następnie osoby w wieku 45-60 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska na 3. miejscu w kraju pod względem liczby bibliotek publicznych - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto