Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Miłośnicy i znawcy ptaków apelują o zimowe dokarmianie - ale z głową!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dokarmianie ptaków daje też możliwość ich obserwacji
Dokarmianie ptaków daje też możliwość ich obserwacji Malgorzata Genca / Polska Press
Pomóż ptakom! - z takim apelem wystąpiło w tych dniach Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne. Dotyczy on dokarmiania ptaków w trudnych zimowych warunkach. MTO daje przy tym dokładne, fachowe wskazówki, dzięki którym ptakom pomożemy, a nie zaszkodzimy. I przypomina żelazną zasadę: raz rozpoczętego dokarmiania nie wolno przerywać, bo może się to skończyć śmiercią ptaków wyczekujących przy karmniku.

FLESZ - Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Apel Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego jest odpowiedzią na atak zimy - obfite opady śniegu i mróz. Jak podkreśla MTO, są to także dla ptaków trudne warunki.

"Niskie temperatury zwiększają zapotrzebowanie pokarmowe, a pod warstwą śniegu trudniej znaleźć im pożywienie"

- wyjaśniają miłośnicy ptaków. Przekonują, że każdy może pomóc ptakom, dokarmiając je, ale też trzeba przy tym przestrzegać kilku zasad.

Oto zasady, jakie wymienia MTO:

  • Raz zaczętego dokarmiania nie wolno przerywać, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania i czekając przy większych mrozach na ponowienie karmienia, niekiedy giną.
  • Stosujemy karmę jak najbardziej naturalną, suchą, i co najważniejsze - niezepsutą i pozbawioną soli.
  • Karmnik powinien być ustawiony w miejscu, w którym ptaki będą żerowały spokojnie, nie niepokojone przez nadmierny ruch pieszych czy samochodowy. Wokół karmnika nie mogą znajdować się gęste krzewy jak tuje czy świerki, bo ułatwiają atak drapieżnikom. Karmnik musi być zamocowany stabilnie a jego konstrukcja musi zabezpieczać karmę przed zamoczeniem, wywianiem, itp.
  • Aby w pełni odnieść sukces w dokarmianiu, należy stosować różne typy karmników i różne rodzaje karmy. W miejscach tzw. bezpiecznych (np. brak kotów) dobre są karmniki naziemne.
  • Starajmy się dokarmiać ptaki wodne karmą jak najbardziej naturalną - chleb może być jedynie uzupełnieniem właściwej karmy. Idealne są gotowane w nieosolonej wodzie i lekko podsuszone warzywa: ziemniaki, marchew, buraki, różne rodzaje kaszy, płatki zbożowe, twaróg, a także owies i resztki z młócki zbożowej - tzw. poślad.

Szczegółowe informacje o dokarmianiu dostępne na stronie internetowej MTO: http://mto-kr.pl/dokarmianie-ptakow-zima/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Miłośnicy i znawcy ptaków apelują o zimowe dokarmianie - ale z głową! - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto