Małopolska. Mandat za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi. Zapłaci ostatni użytkownik. Jak uniknąć kary?

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi można otrzymać mandat
Za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi można otrzymać mandat Sławomir Bromboszcz
Udostępnij:
Nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi to zmora miast, w których działają ich wypożyczalnie. Tak jest m.in. w Chrzanowie, Oświęcimiu czy Krakowie. Firma TIER postanowiła zadbać o porządek w mieście dzięki nowej funkcji. Użytkownicy po zakończeniu korzystania z urządzenia będą musieli wykonać jego zdjęcie. W ten sposób unikną ewentualnego mandatu.

Mandaty za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi. Zapłaci ostatni użytkownik. Jak uniknąć kary?

W aplikacji TIER uruchomiona została funkcjonalność dodawania zdjęć po zakończeniu przejazdów. W ten sposób firma reaguje na problem źle zaparkowanych e-hulajnóg, które mogą stać się przeszkodą lub zagrożeniem dla innych użytkowników dróg. Obowiązek dodawania zdjęcia po zaparkowaniu ma na celu zmotywowanie do przestrzegania zasad i przepisów ruchu drogowego oraz promowanie kultury odpowiedzialnej jazdy i dobrych nawyków wśród kierowców e-hulajnóg.

Przesłane w aplikacji zdjęcia podlegają zasadom ochrony danych, a ich usunięcie następuje, gdy nie są już potrzebne w celach dowodowych.

W przypadku złożenia skargi, nałożenia grzywny lub ostrzeżenia, zdjęcie stanowi dowód do rozstrzygnięcia sprawy. Jeśli wskazuje, że hulajnoga została nieprawidłowo zaparkowana, korzystający z niej użytkownik zostaje zobowiązany do pokrycia kary pieniężnej.

W odwrotnym przypadku – gdy fotografia pokazuje, że hulajnoga została zaparkowana zgodnie z regulaminem i przepisami ruchu drogowego, koszty przestawienia pojazdu pokrywa operator. Funkcja ta została pilotażowo uruchomiona w Radomiu i Oświęcimiu, a teraz TIER sukcesywnie wprowadza ją w kolejnych polskich miastach, w tym w Krakowie.

Jak prawidłowo parkować i dlaczego to tak ważne?

Porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna "przylegać" do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu.

FLESZ - WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Małopolska. Mandat za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi. Zapłaci ostatni użytkownik. Jak uniknąć kary? - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie