Małopolska Liga Antysmogowa. Jak gminy walczą o czyste powietrze? Szok, przegrywamy ze Śląskiem! Zakopane na… 2324. miejscu w Polsce

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Jeśli chcesz sprawdzić miejsce swej gminy w zestawieniu Małopolskiej Ligi Antysmogowej, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jeśli chcesz sprawdzić miejsce swej gminy w zestawieniu Małopolskiej Ligi Antysmogowej, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Fot. Michał Gąciarz / Polska Press
Lato to zdecydowanie najlepszy czas na wymianę starych palenisk zatruwających nam wszystkim powietrze w słynącej z cudownej przyrody Małopolsce. To także najlepszy czas na wyrzucenie nieszczelnych okien i ocieplenie domów – przeciętny Małopolanin traci z tego powodu mnóstwo energii. Przez smog tysiące mieszkańców naszego regionu, także dzieci, co roku umiera, jeszcze więcej ciężko choruje. Równocześnie w dziesiątkach tysięcy domów lwia część emerytury lub pensji idzie z dymem. Musimy to wspólnie zmienić! Zadbać wreszcie o swoje zdrowie, pieniądze, komfort i przyszłość dzieci. Dlatego uruchamiamy Ligę Antysmogową dla całej Małopolski. We współpracy z Polskim Alarmem Smogowym i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będziemy regularnie publikować ranking gmin, w których mieszkańcy najsprawniej wymieniają kopciuchy korzystając z gigantycznych i łatwo dostępnych dotacji z programu Czyste Powietrze. Jeśli chcesz sprawdzić miejsce swej gminy w zestawieniu Małopolskiej Ligi Antysmogowej, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Fala upałów przeplatana burzami

W Małopolskiej Lidze Antysmogowej, obejmującej wszystkie 182 gminy Małopolski, liczy się tempo, w jakim każda społeczność wymienia stare trujące kotły na czyste źródła energii. Chodzi o to, by wszyscy mieszkańcy wyrobili się z wymianą do końca 2022 roku, bo w przeciwnym razie będą dalej truć i zaczną płacić kary, nawet po 5 tys. złotych. Zakaz używania starych kotłów wejdzie w życie wraz z innymi regulacjami małopolskiej uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2023. Tak naprawdę do owej rewolucji zostały nam więc zaledwie dwa sezony grzewcze. Jednocześnie wszyscy wiemy, że kotły i instalacje trudniej wymienia się zimą, podobnie ocieplenie ścian i stropów domów z wymianą okien i drzwi najlepiej jest wykonać poza sezonem grzewczym – czyli latem i wczesną jesienią. A więc już teraz!

Dodatkową zachętą mają być nagrody pieniężne przewidziane dla najlepszych gmin przez NFOŚiDW. – Na bonusy za największą aktywność gmin pod względem liczby składanych wniosków planujemy przeznaczyć do 16 mln zł – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Publikujemy dziś wspólnie „przedstartowy” ranking gmin, obejmujący liczbę wniosków złożonych przez mieszkańców. Wskazuje, jaka jest aktywność gmin w „Czystym Powietrzu” – ile wniosków złożono w stosunku do liczby budynków w gminie. Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który jest od początku partnerem zainicjowanej przez Dziennik Polski i Gazetę Krakowską Małopolskiej Ligi Antysmogowej oraz Ligi Antysmogowej Metropolii Krakowskiej, wyjaśnia, że „przedstartowe” zestawienie zawiera dane za pierwszy kwartał 2021 roku – chodzi o to, byśmy się mogli wszyscy zorientować, gdzie jesteśmy, kto jest aktywny, kto robi zbyt mało, a kto nie robi nic – i powinien szybko zacząć.

- Właściwy ranking zostanie stworzony w oparciu o dane o aktywności mieszkańców poszczególnych gmin w kresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i będzie dotyczył samorządów, które zawarły porozumienie w ramach programu „Czyste Powietrze” – dodaje wiceprezes Paweł Mirowski. Dodaje, że umowa o współpracy przy Czystym Powietrzu zawarta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska daje gminie możliwości uzyskania 30 tysięcy złotych na uruchomienie punktu obsługi beneficjenta oraz wynagrodzenie od każdego złożonego wniosku (100 i 50 zł w zależności o rodzaju wniosku).

Przypomnijmy, że Polski Alarm Smogowy zainicjował kilka tygodni temu akcję "600 dni dla czystego powietrza", która ma mobilizować do szybszej wymiany kopciuchów mieszkańców 14 gmin obwarzanka. Sygnatariuszami porozumienia w sprawie przyspieszenia działań antysmogowych są obok PAS władze gmin metropolii oraz miasto Kraków. Uruchomiony przez PAS licznik kupciuchów wskazuje, że do wejścia w życie uchwały antysmogowej dla całej Małopolski zostało 550 dni. Do wymiany w samym obwarzanku zostało 23 tys. starych palenisk.

Kto w Małopolsce liderem, kto czerwoną latarnią. Dobre Brzeszcze, koszmarnie zły wynik Zakopanego

Na razie tempo wymiany kopciuchów jest słabe lub bardzo słabe. W opublikowanym przez nas na początku czerwca „rankingu zero” (czyli przedstartowym) Ligi Antysmogowej Metropolii Krakowskiej, obejmującej 14 gmin obwarzanka, najlepsze samorządy, czyli Liszki, Skawina i Wielka Wieś, mogły się pochwalić wynikiem na poziomie kilkunastu procent wymienionych kopciuchów, natomiast w przypadku zamykających tabelę Mogilan, Michałowic i Wieliczki odsetek ów wyniósł od niespełna 3 do 4 procent. To na pewno nie jest tempo, które pozwoliłoby w półtora roku wymienić wszystkie kopciuchy, czyli spełnić podstawowy wymóg uchwały antysmogowej. Jedynym sposobem na poprawienie owych marnych wyników jest rewolucyjne wręcz przyspieszenie wymiany, a więc przede wszystkim masowe składanie przez mieszkańców wniosków do programu Czyste Powietrze.

Przedstartowe zestawienie Małopolskiej Ligi Antysmogowej (dla całego regionu), które publikujemy dzisiaj, pokazuje, że mamy problem. W ogólnopolskim rankingu gminy z Małopolski mocno ustępują dziś gminom z sąsiedniego Śląska. Wśród 20 najaktywniejszych samorządów w kraju, aż 16 pochodzi z województwa śląskiego, gdzie pierwsze przepisy uchwały antysmogowej wchodzą w życie już za 7 miesięcy. W owej dwudziestce Małopolskę reprezentuje tylko jedna gmina – Igołomia-Wawrzeńczyce, otwierająca drugą dziesiątkę. W trzeciej dziesiątce zestawienia krajowego mamy (drugi w Małopolsce) Chełmek, a w siódmej – Pcim. Czwarta w naszym regionie Koniusza zajmuje w Polsce pozycję 105., a piąte Słomniki – 138.

Małopolską pierwszą dziesiątkę dopełniają: Zawoja (w kraju miejsce 141.), Sułkowice (163.), Krzeszowice (165.), Brzeźnica (168.) i Raciechowice (169.). Co pocieszające, w małopolskiej czołówce znalazły się także górnicze Brzeszcze (174. w kraju). Po pierwszym kwartale 2021 dobrą pozycję wyjściową mają także: Proszowice (203.), Mogilany (206.), Łącko (210.), Czorsztyn (215.), Skawina (226.), Koszyce (232.), Gorlice (gm. wiejska, 249.), Nowe Brzesko (258.), Chełmiec (271.), Kęty (303.) i Michałowice (333.).

Mieszkańcy których małopolskich gmin muszą się zasadniczo poprawić? Ostatnie miejsce w przedstartowym zestawieniu Małopolskiej Ligi Antysmogowej (i dopiero 2477. w Polsce!) zajęły gminy Moszczenica i Bolesław – w pierwszym kwartale mieszkańcy nie złożyli tu ANI JEDNEGO wniosku do Czystego Powietrza. A kopciuchów do wymiany jest tam całe mnóstwo.

Trzecie miejsce OD KOŃCA w MLA (i dopiero 2324. w Polsce) zajmuje Zakopane – w tej dużej gminie mieszkańcy złożyli zaledwie 6 wniosków. Trudno to określić innym słowem niż blamaż lub katastrofa – w okolicy, w której większość mieszkańców żyje z turystyki, dbałość o czyste powietrze winna być o (czyste) niebo większa, nie tylko dlateg

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anna

To daje do myślenia bardzo :) może w końcu ludzie otworzą oczy i wezmą się za wymianę kopciuchów. Ja to już za namową męża mam z głowy, postawiliśmy na ekologiczny i całkowicie bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy i możemy w końcu i na urlop zimą pojechać, i wracamy z pracy do ciepłego.. zupełnie inna jakość życia. bardzo polecam!

Dodaj ogłoszenie