Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Małopolska jakiej nie znacie" - retrospektywa Filmoteki Małopolskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Kadr z filmu „Auschwitz. Boks i chleb”, który można będzie obejrzeć w ramach retrospektywy Filmoteki Małopolskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie
Kadr z filmu „Auschwitz. Boks i chleb”, który można będzie obejrzeć w ramach retrospektywy Filmoteki Małopolskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie Gabriela Mruszczak
W sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki rusza retrospektywa Filmoteki Małopolskiej, czyli przegląd filmów dokumentalnych, ukazujących ludzi, historie i ważne wydarzenia naszego regionu. Zgromadzone w programie dokumenty są okazją do poznania dorobku małopolskich filmowców oraz refleksji nad lokalnymi dziejami. Przegląd potrwa do końca grudnia 2021 i obejmuje pokazy filmowe, które każdorazowo poprzedzi wprowadzenie filmoznawcy.

FLESZ - Elektro Zwroty - nowość od InPost

od 16 lat

Retrospektywa Filmoteki Małopolskiej stanowi podsumowanie wieloletniego programu dotacji dla twórców chcących realizować filmy ukazujące szczególnie istotne tematy dla dziedzictwa kulturowego Małopolan. Zrealizowane w ramach inicjatywy dokumenty snują opowieści o ludziach, którzy oddali swe serce Małopolsce, odkrywają lokalne tajemnice i przypominają istotne epizody z historii tego wyjątkowego regionu na południu Polski.

- Pomysł na retrospektywę pojawił się wtedy, kiedy Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu stało się operatorem programu Filmoteka Małopolska. Jest to rzecz dla nas nowa – wcześniej zajmował się tym Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i inne instytucje. Przejmując opiekę nad tym programem, wspierającym filmowe produkcje opowiadające o ludziach i miejscach Małopolski, postanowiliśmy zapoznać się z jego blisko dziesięcioletnim dorobkiem. W efekcie powstała wyselekcjonowana retrospektywa, pokazująca kilkanaście produkcji, które zostało zrealizowanych w tym czasie, połączonych przez nas w trzy tematyczne zestawy – tłumaczy nam Filip Nowak z MCK Sokół w Nowym Sączu.

Począwszy od połowy listopada organizatorzy przeglądu zapraszają do sali kinowej Kina Pod Baranami w Małopolskim Ogrodzie Sztuki na cykl pokazów, w ramach których zaprezentowane zostaną wybrane filmy zrealizowane w ramach projektu. Aż trzy spotkania („Teatralia – dziedzictwo”, „Teatralia – ludzie”, „Teatralia – miejsca”) są poświęcone zagadnieniom z obszaru teatru: istotnym miejscom, takim jak Teatr im. Juliusza Słowackiego („Strójcie mi, strójcie, narodową scenę...”) czy Piwnica Pod Baranami („Chłopaki z piwnicy”) oraz wyjątkowym osobom kształtującym krakowskie życie kulturalne („Ania. Rzecz o Annie Dymnej”).

„My dla innych” to dwa pokazy skupione na wrażliwości Małopolan oraz ich gotowości do niesienia pomocy innym. Ujawniają się one zarówno w niezłomnym przywracaniu pamięci o zapomnianych ofiarach Holocaustu („Trzymaj serce przed złamaniem”), jak i w chęci niesienia dobra w ciężkich czasach stanu wojennego („Ciężarówki nadziei”).

Na łączności pomiędzy historią a czasami współczesnymi skupiają się dwa pokazy pod hasłem „Przeszłość w teraźniejszości”. Twórcy zgromadzonych w nich filmów bacznie obserwują otaczający nas świat i znajdują w nim fascynujące opowieści o latach minionych, tradycjach i regionalnym dziedzictwie. Na ekranie pojawi się m.in. słynny pięściarz Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski („Auschwitz. Boks i chleb”), Bolesław Barbacki - sądecki malarz i społecznik („Portret Polaka”) oraz członkowie społeczności żydowskiej, zamieszkujący krakowski Kazimierz („Nowa kuchnia żydowska”).

Wprowadzenie do filmów wygłoszą: Kamil Kalbarczyk - filmoznawca i doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktor w czasopiśmie „Ekrany”, a także Kaja Łuczyńska - filmoznawczyni, edukatorka filmowa i koordynatorka programów edukacyjnych w Kinie Pod Baranami.

Pokazy będą odbywać się co wtorek wczesnym popołudniem (około godz. 13). Dokładna godzina rozpoczęcia każdego z seansów pojawiać się będzie co tydzień na stronie www.kinopodbaranami.pl. Bilety - 10 zł. Program Filmoteka Małopolska, wspierający produkcje filmowe związane z Małopolską, realizowany jest z budżetu Województwa Małopolskiego.

- Chcemy tym przeglądem przypomnieć i uświadomić ludziom, że istnieje taki program, jak Filmoteka Małopolska. Tegoroczna edycja właśnie trwa – w tych dniach oglądamy kolejne zgłoszone filmy. Ich twórcy wywiązują się ze swoich zobowiązań i pokazują mniej znane oblicze Małopolski. Mam nadzieję, że te produkcje również trafią w najbliższym czasie do kin. Z jednej strony ta retrospektywa jest więc podsumowaniem i spojrzeniem na dorobek Filmoteki Małopolskiej, co zrobiono z tym wsparciem finansowym dla twórców i instytucji, ale także nowym otwarciem tegoż programu – podsumowuje Filip Nowak z MOS Sokół w Nowym Sączu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Małopolska jakiej nie znacie" - retrospektywa Filmoteki Małopolskiej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto