Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malczewski, Łempicka, Banksy. Plany wystawiennicze Muzeum Narodowego w Krakowie na 2022 rok

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W galerii sztuki współczesnej XX i XXI wieku w czerwcu pojawi się nowa część prezentująca rzeźbę
W galerii sztuki współczesnej XX i XXI wieku w czerwcu pojawi się nowa część prezentująca rzeźbę Joanna Urbaniec / Polska Press
28 nowych wystaw i pokazów planuje w 2022 roku zaprezentować zwiedzającym Muzeum Narodowe w Krakowie, będą to m.in. prace Jacka Malczewskiego, Tamary Łempickiej, Joachima Lelewela, Banksy`ego, wystawa pierwszej fali modernizmu, rzeźby polskiej XX i XXI wieku oraz tkanin użytkowych.

FLESZ - Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

700 tys. zwiedzających odwiedziło w ubiegłym roku wystawy Muzeum Narodowego w Krakowie, to dwa razy więcej niż rok wcześniej, podają muzealnicy.

- To dobra informacja dla nas, pokazująca, że publiczność wraca do muzeów jak tylko jest to możliwe - komentuje prof. Andrzej Szczerski, dyrektor MNK.

W 2022 roku muzeum zaprosi zwiedzających na 28 nowych wystaw i wydarzeń.

- Przede wszystkim przewidujemy kontynuację wydarzeń związanych z hasłem „nowoczesne narodowe”. Chcemy pokazywać zarówno historyczne dziedzictwo narodowe w nowoczesny sposób, jak i historię polskiej nowoczesności poprzez działania wokół serii wystaw „4 x nowoczesność”

– wyjaśnia dyrektor MNK.

Działalność wystawienniczą muzeum zainauguruje ekspozycją poświęconą twórczości graficznej Joachima Lelewela. Wystawa zorganizowana w 235. rocznicę urodzin oraz 160. rocznicę śmierci polskiego historyka, profesora uniwersytetów Wileńskiego i Warszawskiego oraz polityka okresu powstania listopadowego zaprezentuje ponad 230 płyt rytowniczych autorstwa Lelewela ze zbiorów MNK. „Lelewel. Rytownik polski” potrwa od 28 stycznia do 18 września 2022 roku, wystawę można będzie zobaczyć w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Na pamiątkę 200. rocznicy wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – działa uznawanego za manifest polskiego romantyzmu, rok 2022 został ogłoszony rokiem Romantyzmu Polskiego, z tej okazji w lutym MNK zaprosi zwiedzających do Gmachu Głównego na wystawę poświęconą twórczości Jacka Malczewskiego. Na ekspozycję „Jacek Malczewski romantyczny” złoży się ponad 150 dzieł malarza osnutych wokół trzech wątków: mesjanizmu, fascynacji folklorem i ludowością oraz motywu sztuki. Wystawa potrwa od 18 lutego do 31 lipca 2022 r.

- Chcemy pokazywać nie tylko sztukę polską. Pojawią się dwie wielkie wystawy” „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”, która pokazuje malarstwo bodaj najlepszego duńskiego twórcy końca XIX wieku. To unikalna szansa, by zobaczyć wybitnego malarza klasy światowej, który od kilku lat święci triumfy na świecie – podkreśla Andrzej Szczerski. – Jesienią otwieramy wystawę prac Tamary Łempickiej. To będzie sensacja, po raz pierwszy do Polski przyjechało kilkanaście oryginalnych prac Tamary Łempickiej. To było jedno z marzeń wielu muzealników w Polsce, żeby tę artystkę pokazać kiedyś w Polsce w dużej skali. Udało się! – dodaje.

W lipcu w Gmachu Głównym otwarta zostanie wystawa z serii „4x Nowoczesność” prezentująca sztukę pierwszej fali modernizmu w Polsce - „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

- To będzie zupełnie nieznane oblicze modernizmu polskiego, który jest syntezą nurtów awangardowych i popkulturowych, a jednocześnie pokazuje jak bardzo modernizm był elementem wyrastającym z takich zjawisk jak nowa duchowość, technologia, poczucie budowania państwowości polskiej. Takiej wystawy w Polsce jeszcze nie było – mówi Andrzej Szczerski.

Pokaz akwareli Jana Matejki, moda i sport jako nowa edycja sali prezentującej modę na wystawie designu w Kamienicy Szołayskich, rzeźba XX i XXI wieku jako nowa część galerii stałej prezentującej sztukę XX i XXI wieku w Gmachu Głównym, na której zaprezentowane zostaną prace m.in. Xawerego Dunikowskiego, Katarzyny kobro, Jerzego Beresia to wydarzenia, które MNK zapowiada na 2022 rok.

- W kompleksie Czapskich zaprezentujemy wystawy z naszych zbiorów, głównie prace nowożytne i XIX-wieczne. Zaskoczeniem dla publiczności krakowskiej będzie z pewnością pokaz z kolekcji prywatnej Jana Lubomirskiego Lanckorońskiego, jego prac malarskich z drugiej połowy XX wieku, które korespondują z twórczością Czapskiego prezentowaną w pawilonie Józefa Czapskiego, gdzie m.in. pokażemy też pracę Banksy`ego. Artysta będzie prezentowany po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Krakowie – dodaje dyrektor MNK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Malczewski, Łempicka, Banksy. Plany wystawiennicze Muzeum Narodowego w Krakowie na 2022 rok - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto