Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majowe wskazówki

Małgorzata Agaciak
Maturzysto, przeczytaj ten tekst! Podpowiadamy, co zrobić by zdać egzamin dojrzałości Nie znają lektur i dat. Nie wiedzą jak czytać mapę i matematyczne wykresy - takie są wnioski z próbnych matur.

Maturzysto, przeczytaj ten tekst! Podpowiadamy, co zrobić by zdać egzamin dojrzałości

Nie znają lektur i dat. Nie wiedzą jak czytać mapę i matematyczne wykresy - takie są wnioski z próbnych matur.

Zadania maturalne były dla uczniów trudne – mówi Barbara Josiak, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.
Wczoraj OKE podała z czym uczniowie nie poradzili sobie na próbnym egzaminie . Pedagodzy alarmują. - Maturzyści wykazali się wyrywkową znajomością faktów. Potrafią odczytać informacje z tekstu źródłowego, ale nie umieją ich interpretować. Niedokładnie czytają polecenia. A w odpowiedziach używają mało precyzyjnego języka - mówi Barbara Josiak.

Język polski - niezrozumiały
- Zgadzamy się z tym. Czasem nie rozumiemy poleceń. W odpowiedziach mogliśmy być bardziej konkretni. Ale w grę wchodzi stres - tłumaczą się maturzyści z VIII LO we Wrocławiu.
Zdaniem Barbary Josiak, z próbnych matur wynika, że uczniowie nie czytają lektur.
- Znikoma część maturzystów zdecydowała się napisać wypracowanie na temat porażki Wokulskiego, bohatera „Lalki" Bolesława Prusa. Dla mnie wniosek jest prosty: nie przeczytali obowiązkowej lektury. A bez znajomości tekstów nowej matury zdać nie można - ostrzega dyrektor OKE.
Monika Hender, maturzystka z wrocławskiej ósemki przyznaje, że nie przeczytała lektury.
- Nie zdążyłam. A mimo wszystko zdobyłam punkty. Oczywiście to, że nie czytamy, to nasza wina. Ale inne roczniki czytały tak samo, jak my. Trochę bryków, trochę książek, trochę opracowań. Nie jesteśmy od nich gorsi, głupsi, czy mniej inteligentni. Przyczyna złych ocen z języka polskiego leży, w bardzo sztywnym kluczu odpowiedzi. Gdy się w niego nie wstrzeliliśmy, nie dostawaliśmy punktów. Ten klucz nas ogranicza - tłumaczy maturzystka.

Historia - zbyt szczegółowa
- Zadania, które wymagały od uczniów konkretnej wiedzy sprawiły im największą trudność. Maturzyści mieli problemy z pojęciami historycznymi. Trudne okazały się działy historii gospodarczej i najnowszej - tłumaczy Josiak. Szefowa OKE podpowiada, że przed majowymi egzaminami z historii uczniowie powinni przestudiować uważnie mapy.
Zdaniem uczniów tak szczegółowy test z historii, to zaprzeczenie całej idei nowej matury.
- Mieliśmy się uczyć przyczynowo-skutkowo, a nie wkuwać daty na pamięć. Nowa matura miała sprawdzać to, jak myślimy, jak kojarzymy fakty. Okazało się jednak, że aby zdać egzamin z historii, trzeba posiadać encyklopedyczną wiedzę - mówi Joanna Klaus, uczennica z VIII LO.

Geografia - jak czytać mapy
Uczniowie zdający geografię mieli problemy z odczytaniem mapy i posługiwaniem się legendą. - Nie nauczyli się ze zrozumieniem czytać tekstów źródłowych. Słabo wypadły zadania, w których mieli argumentować swoją wypowiedź. - tłumaczy dyrektor Josiak.

Matematyka - w przybliżeniu...
Poziom podstawowy z matematyki okazał się trudny.Przed majowymi egzaminami, maturzyści powinni poćwiczyć przede wszystkim odczytywanie danych z wykresów. Warto też powtórzyć definicje matematyczne, miary oraz przybliżenia dziesiętne liczb rzeczywistych.

Biologia - czyli człowiek
Wyniki próbnej matury pokazały, że trzeba powtórzyć wiadomości o budowie i funkcjonowaniu organizmu człowieka, genetykę, ekologię. Żeby matura z biologii poszła śpiewająco, trzeba jeszcze poćwiczyć przetwarzanie informacji: tekstu na schemat oraz danych liczbowych na wykres.

Języki obce - głównie ze słyszenia
Egzamin na poziomie podstawowym z języków obcych poszedł bardzo dobrze. Choć zadania na rozumienie ze słuchu sprawiły uczniom sporo problemów.
- Lektor mówił szybko, czasem mieliśmy problem, żeby go zrozumieć. Pewnie dlatego te zadania wypadły nie najlepiej - tłumaczą maturzyści.

Maturzyści! Dzwońcie, pytajcie!
Jeśli macie problemy, pytania i wątpliwości związane z egzaminem dojrzałości, piszcie do nas. Czekamy na wasze e-maile: [email protected]. Specjalnie dla was działa też darmowa infolinia. Możecie dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 na bezpłatny numer telefonu: 0 800 166 058 w godzinach od 15 do 17. O maturalnych problemach dyskutujcie też na naszym forum: www.wroclaw.naszemiasto.pl/matura.
Dyżur ekspertów w Polskim Radiu Wrocław w drugą niedzielę lutego o godzinie 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto