MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Madryt wspiera Kraków

ECe
Ponad 363,3 tys. euro kosztował realizowany w 11 województwach program twinningowy, który ma na celu przygotowanie polskiej administracji publicznej do realizacji programów operacyjnych oraz zarządzania pieniędzmi z ...

Ponad 363,3 tys. euro kosztował realizowany w 11 województwach program twinningowy, który ma na celu przygotowanie polskiej administracji publicznej do realizacji programów operacyjnych oraz zarządzania pieniędzmi z funduszy strukturalnych i spójności z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej. W przygotowaniu naszej administracji do funkcjonowania w UE pomagali eksperci hiszpańscy - z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego współpracowali specjaliści z autonomicznego regionu Madrytu.

Program rozpoczął się w październiku 2001 r., a zakończył w kwietniu br., będzie jednak przedłużony o kolejne trzy miesiące.

- Program był za krótki, ale efektywny. Przede wszystkim zdobyliśmy z pierwszej ręki rzetelną wiedzę o instytucjach Unii Europejskiej oraz możliwościach finansowej pomocy. Szkolenia dla ponad trzystu urzędników, także ze wszystkich gmin województwa dadzą dodatkowy efekt, bowiem oni będą uczyć swych kolegów i przygotowywać strukturę urzędów do udziału w polityce spójności społecznej i ekonomicznej Unii. Seminaria i warsztaty dla urzędników to bardzo praktyczna strona twinningu, bo to przecież oni będą opracowywać projekty współfinansowane ze środków unijnych, oni też będą tymi pieniędzmi zarządzać. Opracowano także podręczniki o instrumentach finansowych polityki regionalnej w UE - Janusz Sepioł, marszałek Małopolski, polski kierownik projektu twinningowego wymienia najbardziej wymierne korzyści wynikające z programu.

Choć potrwa on do lipca, to jednak Małopolska będzie korzystać z pomocy Hiszpanów znacznie dłużej, bowiem na początku maja podpisano umowę o współpracy naszego województwa z regionem Madrytu. Blisko 20-letnie doświadczenia w prowadzeniu polityki regionalnej i dużej autonomii tamtejszych władz przekazało małopolskiej administracji wojewódzkiej ok. 30 hiszpańskich ekspertów.

- Nasze doświadczenia mogą być Polsce przydatne, bowiem Hiszpania kiedyś, tak jak dziś Polska, była pierwszym krajem korzystającym z unijnych funduszy pomocowych. A struktura administracji małopolskiej jest już dziś na takim poziomie, że przeszkoleni urzędnicy mogą swobodnie wykorzystywać stosowane w Unii instrumenty polityki społeczno-ekonomicznej, łatwiej tworzyć lokalny budżet, planować i koordynować współpracę urzędu z instytucjami zewnętrznymi - tak ocenia efekty projektu Laura de Esteban Martin, dyrektor generalny ds. współpracy z rządem i spraw europejskich regionu madryckiego, hiszpański kierownik programu twinningowego.

Laura de Esteban Martin zaproponowała powołanie w Polsce forum polityki regionalnej, na którym wypowiadaliby się w tych kluczowych sprawach wszyscy marszałkowie oraz przedstawiciele administracji rządowej.

O tym, jak ważne dla prawidłowej realizacji polityki regionalnej są pieniądze, nie trzeba nikogo przekonywać. Przekonywać zaś trzeba do należytego przygotowywania projektów finansowanych z funduszy UE. Zły projekt to brak pieniędzy, a będzie ich dużo, gdyż na lata 2004-2006 przewidziano dla Polski blisko 20 mld euro, nie licząc środków z PHARE.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto