Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko w Krakowie. Irlandzki Ryanair rusza z Kraków Airport do Rygi i rozbudowuje siatkę połączeń krajowych w sezonie zimowym 2021/22

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ryanair uruchomił połączenie z Kraków Airport do Rygi, zapowiedział równocześnie, że zwiększy liczbę lotów z Krakowa do innych miast Polski, na początek - do Gdańska i Szczecina.
Ryanair uruchomił połączenie z Kraków Airport do Rygi, zapowiedział równocześnie, że zwiększy liczbę lotów z Krakowa do innych miast Polski, na początek - do Gdańska i Szczecina. Tomasz Bolt/Polska Press
Ryanair, rozwijający swą bazę na lotnisku w Krakowie-Balicach, od czwartku 28 października uruchomił połączenie z Kraków Airport do Rygi, malowniczej stolicy Łotwy z przepięknym secesyjnym Starym Miastem wpisanym na listę UNESCO i kościołem, w którym swe kazania wygłaszał Piotr Skarga. Irlandzki przewoźnik zapowiedział równocześnie, że zwiększy liczbę lotów z Krakowa do innych miast Polski, na początek - do Gdańska i Szczecina.

- Cieszymy się, że od dziś Małopolanie zyskali bezpośrednie połączenie do stolicy Łotwy, a Łotysze będą mogli z większą niż dotąd łatwością odwiedzić piękny Kraków i inne malownicze zakątki naszego wyjątkowego regionu

– komentuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport. Dodaje, że z nowego połączenia pasażerowie będą mogli korzystać dwa razy w tygodniu: w czwartki i niedziele.

Położona nad Dźwiną, w pobliżu ujścia tej rzeki do Bałtyku, Ryga jest nie tylko coraz częstszym kierunkiem wypraw biznesowych czy naukowych, ale i wyśmienitym miejscem na kilkudniowe czysto turystyczne wypady. To główny ośrodek gospodarczo-przemysłowy, komunikacyjny (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalny i naukowy Łotwy, a zarazem urocza, niezbyt duża (627 tys. mieszkańców, a więc sporo mniej niż w Krakowie; w przeszłości było to nawet 900 tys., ale wielu ludzi wyjechało z kraju lub przeprowadziło się na przedmieścia) metropolia malowniczo rozciągnięta nad Zatoką Ryską, z pięknym Starym Miastem wpisanym – podobnie jak to w Krakowie - na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Nie wszyscy wiedzą, że w centrum Rygi znaleźć można jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej – szczególnie efektowne wzdłuż ulicy Alberta, której okolice nazywane są kwartałem Art Nouveau. W 2014 Ryga była Europejską Stolicą Kultury (Kraków dostąpił tego zaszczytu w roku 2000).

Warto wspomnieć, że Ryga i Kraków znajdowały się niegdyś w jednym megapaństwie: po unii lubelskiej w 1569 stolica Łotwy znalazła się pod wspólnym panowaniem Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego (zachowując przy tym dużą autonomię); kilkadziesiąt lat później została zajęta przez Szwedów, a na początku XVIII wieku przez Rosję. W ryskim kościele św. Jakuba posługę sprawował i wygłaszał kazania Piotr Skarga. W 1582 roku król Stefan Batory ze swej rezydencji na zamku przychodził do tego kościoła na msze.

- Pełna uroku i tajemniczości stolica Łotwy może być prawdziwym odkryciem dla polskich turystów, a jednocześnie jestem pewien, że podróżujący do nas Łotysze również znajdą w Krakowie i Małopolsce niezwykłe miejsca do spędzenia nawet krótkiego jesienno-zimowego wypoczynku – dodaje Radosław Włoszek.

Dzień przed uruchomieniem połączenia do Rygi Ryanair poinformował, że od 8 listopada zwiększy częstotliwość bezpośrednich rejsów z do Gdańska (do czterech razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i niedziele), zaś od 11 listopada – także do Szczecina (połączenie będzie teraz wykonywane trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki oraz soboty).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto