Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotnisko Kraków-Balice: znów setki tysięcy pasażerów w Kraków Airport. Od 1 lipca 2021 podróżowanie ułatwia Unijny Certyfikat Covid

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Krakowianie i Małopolanie wrócili do latania, u nas też pojawia się coraz więcej turystów spoza Małopolski. Czerwiec 2021 był dla lotniska w Krakowie-Balicach najlepszym miesiącem od początku pandemii: przez Kraków Airport przewinęło się 202 549 pasażerów. To wprawdzie prawie 4 razy mniej niż w czerwcu 2019 (wtedy lotnisko obsłużyło ponad 750 tys. podróżnych), ale… 14 razy więcej niż w czerwcu 2020 (wtedy, po całkowitym lockdownie, pasażerów było zaledwie 14,4 tys.). Co istotne liczba podróżnych na krakowskim lotnisku wzrosła aż o 161 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, czyli maja 2021 r. A dalsze wzrosty są niemal pewne, choćby dlatego, że współpracujące z Kraków Airport linie lotnicze uruchomiły mnóstwo bardzo atrakcyjnych połączeń prosto z Krakowa. Podróżowanie bardzo ułatwi Unijny Certyfikat Covid, uznawany od 1 lipca w całej Unii Europejskiej.

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

Przypomnijmy, że po wybuchu pandemii wiosną 2020 roku loty pasażerskie niemal nad całym światem, w tym Europą, zostały na wiele tygodni zawieszone. W efekcie w kwietniu 2020 Kraków Airport, odprawiający przed pandemią po 750 tys. pasażerów miesięcznie, obsłużył zaledwie… 52 osoby, a w maju 2020 - 116. Po odmrożeniu pasażerskiego ruchu lotniczego – najpierw krajowego, a potem stopniowo także międzynarodowego - krakowskie lotnisko zaczęło ożywać. W czerwcu 2020 obsłużyło łącznie 14 398 pasażerów – czyli o 98 proc. mniej niż w czerwcu 2019 roku. Wakacje 2020 były wyraźnie lepsze, ale potem świat dopadła trzecia fala pandemii, niezwykle dotkliwa zwłaszcza dla Polski i innych krajów naszego regionu, przez co jesień 2020 oraz wiosna 2021 były dla Kraków Airport piekielnie trudne.

Sytuacja epidemiologiczna zaczęła się poprawiać dopiero w maju 2021 i od tego czasu trwa dynamiczny powrót Małopolan do latania. Rośnie zarazem liczba tych, którzy chcą odwiedzić nasz region i jego stolicę. Bardzo pomaga w tym program szczepień oraz system szybkich testów, wprowadzony błyskawicznie przez władze Kraków Airport. Do latania zachęcają także bardzo skuteczne procedury bezpieczeństwa wprowadzone na krakowskim lotnisku – już w szczycie pandemii zostało ono zaliczone przez niezależnych ekspertów do najbezpieczniejszych portów Europy i świata.

- Niezwykle cieszy nas wzrastający z tygodnia na tydzień ruch pasażerski na krakowskim lotnisku, ale wiemy, jak wiele wyzwań czeka jeszcze branżę lotniczą i turystyczną. Wszyscy zainteresowani odbudowaniem tych ważnych dla małopolskiej gospodarki sektorów winni ze sobą blisko współpracować. I my to robimy. 15 czerwca wystartowała kampania Kraków Airport „Leć na wakacje #PROSTOzKRAKOWA”. W letniej siatce znajdziemy ponad 140 połączeń - w tym 10 nowych - do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych – komentuje Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Dodaje, że pracownicy krakowskiego lotniska, biorący udział w narodowej akcji szczepień, są dla pasażerów gwarancją bezpiecznej i komfortowej jakości obsługi na terenie Kraków Airport.

Sezon Lato 2021 udanie wystartował!

Tirana, Dubrownik, wyspy Rodos i Korfu to wakacyjne propozycje PLL LOT w siatce połączeń Kraków Airport, z których pasażerowie mogą korzystać raz w tygodniu, aż do przełomu września i października. Nowe kierunki proponowane przez Wizz Air to Split, Heraklion i Santorini. Na Santorini polecimy również z linią lotniczą Ryanair. Letnią nowością irlandzkiego przewoźnika jest także Korfu oraz Billund. Do wyboru jest wiele innych wakacyjnych połączeń, m.in. do Alicante, Bari, Burgas, Podgoricy czy Zadaru.

Coraz więcej przewoźników wraca do Krakowa po pandemicznej przerwie. Niewątpliwie będzie to potężny gospodarczy impuls dla naszego regionu. W ostatnich miesiącach Austrian Airlines wznowił loty do Wiednia, a SWISS do Zurichu. Ponownie polecimy też do Stuttgartu z linią Eurowings. Operacje wznowili także Aegean Airlines, Norwegian i Transavia.

Ciekawą propozycją dla wielu pasażerów mogą być lotnicze podróże po Polsce. Bazowy przewoźnik Kraków Airport, Ryanair, proponuje loty do Szczecina i Gdańska. Z PLL LOT możemy odwiedzić Mazury (Olsztyn), Bydgoszcz, Gdańsk i Warszawę.

Do Nowego Jorku z PLL LOT

Po 13 latach przerwy do siatki połączeń krakowskiego lotniska wrócił bezpośredni lot na trasie NOWY JORK – KRAKÓW – NOWY JORK (JFK). To drugie – po Chicago - transatlantyckie połączenie oferowane z Kraków Airport przez naszego narodowego przewoźnika – PLL LOT. Pokonanie siedmiu tysięcy kilometrów zajmuje nowoczesnym i komfortowym maszynom LOT-u 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot).
Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za ocean.

Podróże ułatwia Unijny Certyfikat Covid uznawany od 1 lipca 2021 w całej Unii Europejskiej

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej uznawany będzie Unijny Certyfikat Covid. Obowiązujące we wszystkich krajach UE zaświadczenie o stanie zdrowia potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Certyfikat może mieć formę papierową (wydrukowaną) lub cyfrową.

Pasażerowie nadal proszeni są o bieżące sprawdzanie informacji dotyczących zasad sanitarnych i wymogów dotyczących posiadania dokumentów w krajach, do których podróżują. Szczegóły dostępne są na stronie rządowej.

Wakacje w Centrum Edukacji Lotniczej

Jednym z tematów omawianych podczas letnich campów w Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport będzie świadome podróżowanie, również w aspekcie przywożenia wakacyjnych pamiątek. Okazuje się, że wielu turystów nie ma pojęcia, że przywożąc z różnych zakątków świata np. muszle czy kawałek rafy koralowej, na lotnisku może mieć sporo problemów. Dlaczego? Tysiące egzotycznych gatunków zwierząt i roślin chronionych jest przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), a przewożenie przez granicę państwową okazów CITES bez stosownego zezwolenia grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Podobne sankcje prawne grożą także np. za obrót okazami CITES w Polsce bez stosownych dokumentów czy wykorzystywanie dokumentów dla okazów innych niż te, dla których były one wystawione Pokażemy autentyczne okazy CITES, które pasażerowie próbowali przemycić lub nie mając świadomości ich ochrony, przywieźli je jako wakacyjną pamiątkę, a które zostały wychwycone i zatrzymane na polskich lotniskach.

Zainteresowanym polecamy Informator pt. „Konwencja CITES”, dostępny na stronie

Kraków Airport

Uczestnicy campów poznają również procedury dotyczącego bezpieczeństwa bagażu lotniczego; pomożemy spakować bagaż podręczny, rejestrowany i sprzęt sportowy, zwracając uwagę na listę przedmiotów zakazanych w transporcie lotniczym. Więcej: Centrum Edukacji Lotniczej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto