Live.UP – od newsów i reportaży po filmy poradnikowe

Materiał informacyjny UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W KRAKOWIE
Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie postanowili stworzyć uczelnianą telewizję. Każdy znajdzie tu dla siebie ciekawe treści.

Aktywnie, kreatywnie i z pasją, czyli – krótko mówiąc – Live.UP. To nowa inicjatywa studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W jej ramach powstaje mnóstwo ciekawych filmów – od newsów, poprzez reportaże i wywiady, aż po filmy poradnikowe.

Live.UP tworzą studenci dla studentów. To projekt, który działa pod skrzydłami Biura Promocji UP, a jego głównym celem jest dostarczanie informacji o działalności naukowej i dydaktycznej oraz życiu studenckim, prezentowanie wartościowych treści kulturalnych oraz popularnonaukowych.

Nową uczelnianą telewizję tworzy grupa 12 studentów z różnych kierunków (np. psychologii, etyki, polonistyki czy kulturoznawstwa), którzy wspólnie prowadzą kanał w serwisie YouTube. Są wśród nich redaktorzy, operatorzy, graficy, fachowcy od montażu i obróbki dźwięku oraz osoby zajmujące się social mediami (Facebook, Instagram) – każdy pełni w grupie określoną rolę i ma przydzielone zadania.

A wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy to swą działalność zakończyło uczelniane radio. – Gdy przestało nadawać, powstała luka informacyjna. Studentom brakowało newsów i innych istotnych informacji związanych z funkcjonowaniem naszej uczelni, a z drugiej strony byli też studenci z dziennikarskim zacięciem, którzy chcieli tworzyć ciekawe treści, ale nie mieli miejsca, w którym mogliby działać. Tak właśnie zrodził się pomysł stworzenia projektu Live.UP – opowiada Aleksandra Kloc, studentka IV roku psychologii na UP i redaktor naczelna projektu LIVE.UP.

Warto tu podkreślić, że dużą rolę w powołaniu do życia kanału Live.UP odegrało Biuro Promocji Uniwersytetu Pedagogicznego. – Otrzymaliśmy naprawdę dużą pomoc. Zorganizowane zostało całe wsparcie techniczne, dostaliśmy potrzebny sprzęt – wymienia Aleksandra.

Na kanale Live.UP studenci rozmawiają z inspirującymi przedstawicielami społeczności akademickiej (od studentów po władze uczelni). Do udziału w tym przedsięwzięciu zapraszają ekspertów z różnych dziedzin, pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i absolwentów. Na kanale nie brakuje także informacji o wydarzeniach naukowych i kulturalnych.

Choć kanał działa od niedawna, już powstało wiele ciekawych treści. Wymienić można tu choćby serię filmów News.UP, czyli wiadomości z życia uczelni. Studenci dowiadują się z nich, co aktualnie dzieje się na UP, jakie ciekawe konferencje naukowe są planowane, w jakich konkursach można wziąć udział itp. Uzyskują też informacje o osiągnięciach pracowników naukowych i studentów UP, o ciekawych studenckich projektach czy uczelnianych akcjach charytatywnych.

Wśród nich są np. akcja honorowego krwiodawstwa Wampiriada (organizowana przez Niezależne Zrzeszenie Studentów) oraz Maraton Pisania Listów Amnesty International, którym zajmuje się Samorząd Studentów. Godna wzmianki jest również akcja Lab Rescue promująca adopcję zwierząt laboratoryjnych. Zainicjowały ją studentki biologii UP, które ratują zwierzęta z laboratoriów (głównie gryzonie – świnki morskie, szczury, chomiki) i szukają im domów. O tym wszystkim można się dowiedzieć właśnie na Live.UP.

Równie ciekawa jest seria filmów „Super Student” – to wywiady z najlepszymi. – Mamy na uczelni konkurs na Studenta Miesiąca. Są w nim wybierane osoby, które mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami naukowymi i artystycznymi. Wywiady z tymi studentami to zachęta dla innych, by nie ograniczali się tylko do wkuwania kolejnych partii materiału, lecz by także rozwijali swoje zainteresowania i pasje – wyjaśnia Aleksandra.

Na kanale Live.UP studenci znajdą też przydatne filmy poradnikowe (np. „Jak nie zwariować w czasie sesji” albo „Jak ciekawie spędzić czas wolny, gdy trwa pandemia”) oraz reportaże z różnych uczelnianych wydarzeń. A najnowszą serią jest „UPoluj koło naukowe”. Ma ona przybliżyć studentom UP działalność licznych kół naukowych.

Drugą nowością jest seria filmów „Wykładowcy po godzinach”. W rozmowach ze studentami wykładowcy będą opowiadać, czym zajmują się poza murami uczelni. – Chcemy pokazać, że nasi nauczyciele żyją nie tylko pracą, ale mają również swoje pasje – mówi redaktor naczelna Live.UP. Powstał już pierwszy film z nowej serii, którego bohaterem jest dr Antoni Płoszczyniec z Instytutu Filozofii i Socjologii UP. Zdradził on studentom, że miał okazję współtworzyć jedną z popularnych gier planszowych. Jego pasją jest też gotowanie, a do jego ulubionych dań należy solianka.

Oczywiście to nie koniec ciekawych pomysłów. Mamy ich jeszcze bardzo wiele. Planujemy m.in. serię filmów turystycznych o Krakowie i okolicach oraz serię sportową, którą będziemy tworzyć we współpracy z naszym AZS – zdradza Aleksandra. – Cały czas czynnie wspieramy również uczelnię w jej działaniach promocyjnych. Braliśmy np. udział w organizacji Wirtualnego Dnia Otwartego UP, który odbył się 17 marca – uzupełnia studentka.

Podkreśla również, że tworzenie filmów na kanał Live.UP daje studentom dużo satysfakcji. – Korzyści z naszej działalności czerpie i uczelnia, i my sami. Robimy ciekawe, wartościowe rzeczy, a przy tym dobrze się bawimy, jednocześnie zdobywając cenne doświadczenie i umiejętności, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości – mówi Aleksandra.

Filmy można oglądać w serwisie YouTube (nazwa kanału to LiveUP) oraz na Facebooku (Live.UP) i Instagramie (@liveupkrk).

Paulina Szymczewska

Dodaj ogłoszenie