Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Literackie wydarzenia w Krakowie. Zajęcia z pisania i nauka o krytyce literackiej

Redakcja
Sobota z Jakubem Żulczykiem? Weekend z Markiem Bieńczykiem? Cały miesiąc z dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego”? Brzmi jak marzenie każdego miłośnika literatury, a staje się rzeczywistością podczas warsztatów w ramach Kursu Kreatywnego Pisania w Krakowie - Mieście Literatury UNESCO. Przez najbliższe pół roku będziemy spotykać się z cenionymi autorami i redaktorami. Będziemy pisać opowiadania, reportaże, literaturę piękną, eseje, a nawet recenzje książek. Ogłaszamy program wiosennych literackich wydarzeń pisarskich!

Zajęcia z pisania - nowe gatunki, nowi prowadzący
W nowym roku wracamy z kolejną porcją weekendowych warsztatów pisania, które od czterech lat niezmiennie przyciągają debiutujące pisarki i pisarzy. Dzięki spotkaniom możecie dyskutować o literaturze z najważniejszymi twórcami w kraju, próbować swoich sił w różnych gatunkach, a nawet wydać książkę! Przekonały się o tym uczestniczki warsztatów kryminalnych z 2017 roku. Zbiór opowiadań „Niebyt i inne historie kryminalne” ukazał się w listopadzie ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Oficynka.

Pierwsze zajęcia w ramach wiosennego programu odbyły się 24 lutego. Uczestnicy spotkali się z Zofią Król, redaktorką „Dwutygodnika”.

Na drugi ogień pójdzie esej. Na zajęciach z laureatem nagrody Nike, Markiem Bieńczykiem, będzie można dowiedzieć się, jakimi prawami rządzi się ten niełatwy gatunek. Jak wygląda dobrze skonstruowany esej? Co możemy wydobyć z obserwacji pojedynczych, zwyczajnych przedmiotów? Jak umiejętnie zakończyć tekst? Na te i wiele innych pytań prowadzący odpowie podczas dwudniowych warsztatów, na które zapraszamy 2 i 3 marca.

13 kwietnia uczniowie liceów będą mogli wziąć udział w zajęciach „Podstawy pisania z Anną Cieplak”, autorką m.in. Ma być czysto oraz Lat powyżej zera. Nie będą to warsztaty o tym, „jak dobrze pisać” czy „w jaki sposób pisać”, ponieważ nie istnieje uniwersalna metoda, która pozwalałaby uniknąć schematów i uproszczeń. Zamiast tego porozmawiamy m.in. o tym, jak można konstruować bohaterów literackich i jakich błędów należy unikać w pisaniu.

Kolejnymi wykładowcami kursu są Łukasz Orbitowski i Jakub Żulczyk, którzy przez dwa weekendy będą uczyć storytellingu. Warsztaty odbędą się 25-26 maja i 8-9 czerwca. Nasi prowadzący pokażą, jak stworzyć krwistą opowieść, nasączoną esencją narrację, od której nie można się oderwać. W ramach dwóch intensywnych weekendów pisarskich uczestników czeka seria praktycznych ćwiczeń opartych na budowaniu trzech najważniejszych elementów opowieści: bohatera, fabuły i świata przedstawionego.

Czerwiec upłynie pod znakiem reportażu. 1, 2, 16, 23 i 30 czerwca warsztaty będą prowadzić reporterzy „Tygodnika Powszechnego” – Anna Goc, Katarzyna Kubisiowska i Marcin Żyła. Temat reportażu, rozmowy z bohaterami i ich opis, praca na źródłach, dokumentacja tekstu oraz warsztat językowy – to najważniejsze zagadnienia, które będą zgłębiać uczestnicy podczas spotkań.

Pierwsze zajęcia będą poświęcone szukaniu inspiracji i dobrych tematów. Marcin Żyła opowie także, jak wygląda praca korespondenta w terenie oraz o tym, jak etycznie pisać o wielokulturowości czy uchodźctwie. Jak znaleźć i pokazać głównego bohatera? W jaki sposób go portretować? Jak z nim rozmawiać? Na te pytania odpowie Anna

Goc. Z kolei Katarzyna Kubisiowska przeprowadzi intensywny trening słowotwórczy, dzięki któremu uczestnicy nauczą się, jak swobodniej opowiedzieć swoją historię.

„Wolnym strzelcom”, którzy wolą pracować we własnym tempie, polecamy Kurs Online, który można znaleźć na naszej stronie: http://pisz.miastoliteratury.pl/kurs-online/. Podręcznik, wideoporady i serie ćwiczeń – to wszystko czeka na literackich śmiałków, którzy chcą spróbować swych sił w pisaniu.

Pięć miesięcy nauki o krytyce literackiej

Wszystkim tym, którzy chcą zostać recenzentami, polecamy czteromiesięczny kurs krytyki literackiej. Rozpocznie się 30 marca, a zakończy 13 lipca.

Zajęcia poprowadzą krytycy i redaktorzy: Maciej Jakubowiak, Anna Kałuża, Zofia Król, Monika Ochędowska, Adrian Stachowski, Olga Wróbel oraz Paulina Małochleb.

W ciągu ponad 60 godzin warsztatów będzie można dowiedzieć się m.in. jak powinna wyglądać kompozycja recenzji literackiej, jak prowadzić dobrą polemikę, jakie błędy najczęściej zdarzają się młodym krytykom i jak wypracować swój własny styl. Uczestnicy będą dyskutować o krytyce i promocji w mediach społecznościowych, a także intensywnie przećwiczą swój warsztat redaktorski. Po każdych zajęciach na uczniów będzie czekało kolejne zadanie – napisanie tekstu, który następnie zostanie omówiony przez ekspertów i zredagowany.

Warunkiem wzięcia udziału w kursie jest wysłanie na adres [email protected] krótkiego biogramu oraz autorskiej recenzji (max. 5000 znaków ze spacjami) jednego z następujących tytułów:

Zdrój, Barbara Klicka
Psy ras drobnych, Olga Hund
Historia przemocy, Edouard Louis, tłum. Joanna Polachowska.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 8 marca.

Warsztaty przeznaczone są dla osób mających już doświadczenie krytycznoliterackie, a także planujących dopiero rozpocząć pisanie o literaturze. Obejmują osiem sobotnich spotkań.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: PIT 2019 - rozliczenie będzie jeszcze prostsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto