Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List do ministra Piotra Glińskiego: "Odbudowanie sektora organizacji czasu wolnego z grożącego mu upadku potrwa lata"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Jacek Majchrowski wraz z prezydentami innych polskich miast podpisał się pod listem otwartym do Ministra Kultury Piotra Glińskiego, w którym apeluje o to, by w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach
Jacek Majchrowski wraz z prezydentami innych polskich miast podpisał się pod listem otwartym do Ministra Kultury Piotra Glińskiego, w którym apeluje o to, by w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach Andrzej Banas / Polska Press
Jacek Majchrowski razem z prezydentami innych ośmiu polskich miast apeluje o wsparcie dla sektora kultury w liście otwartym do ministra Piotra Glińskiego. Pod szyldem Koalicji Miast dla Kultury ich przedstawiciele wskazali rozwiązania, które ze wsparciem państwa mogą przyczynić się do ratowania kultury w samorządach.

FLESZ - Biebrzański Park Narodowy w ogniu

od 16 lat

– Dla Krakowa życie kulturalne ma znaczenie fundamentalne. Jest częścią sukcesu miasta, zarówno ekonomicznego i wizerunkowego, jak i odnoszonego na polu budowania kapitału społecznego. Niemniej kryzys spowodowany pandemią sprawia, że potrzebujemy rozwiązań systemowych i dodatkowych uprawnień, o czym zresztą pisałem już do Ministra Kultury kilka tygodni temu - mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Teraz razem z prezydentami Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia podpisał się pod listem przesłanym do Piotra Glińskiego, Wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedstawiciele miast apelują w nim, aby w chwili, gdy ogłaszane są kolejne plany ratowania gospodarki i odmrażania kolejnych jej sektorów, nie zapominać o sektorze kultury, instytucjach, organizacjach i twórcach.

– List ten piszemy w poczuciu głębokiej troski, w gronie osób odpowiedzialnych za politykę kulturalną w naszych miastach. Wchodzimy w czas wymiany, współdzielenia się i solidarności, dlatego wróciliśmy do jednoczącej nas wokół tej odpowiedzialności Koalicji Miast dla Kultury. Koalicja zawiązana została podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. (...) Dzielimy się pomysłami, jak jej pomóc, jak kreować racjonalną politykę kulturalną w czasie kryzysu tu i teraz, ale i w odniesieniu do jego następstw. Chcemy być także w nieustannym dialogu ze stroną rządową, bo bez wyraźnego wsparcia Rządu nasze lokalne programy wspierania kultury nie będą skuteczne – podkreślają prezydenci.

Wystosowany 30 kwietnia list otwarty zapowiada systematyczne działania, w dialogu i z uwzględnieniem różnic pomiędzy samorządami. Prezydenci wskazali w nim osiem ważnych rozwiązań, które mogą się przyczynić do systemowego wzmocnienia działań samorządów na rzecz utrzymania kondycji sektora kultury, instytucji i przedsiębiorstw czasu wolnego.

Wśród nich znalazły się, między innymi, postulaty zwiększenia udziału samorządów we wpływach z podatku PIT i przeznaczenie uzyskanych w ten sposób środków na programy wsparcia kultury i sektora organizacji czasu wolnego, objęcia programami pomocowymi w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju samorządowych instytucji kultury w kategorii małych i średnich przedsiębiorstw czy – analogicznie do rozwiązań przygotowywanych dla sektora turystyki – wprowadzenie „bonów do kultury”, przeznaczonych na zakup usług i dóbr kultury dla rozbudzenia popytu w tym sektorze (np. na zakup książek, biletów do kin, teatrów, muzeów, festiwale).
Prezydenci podnoszą także niedokończony projekt stworzenia preferencji i możliwości częściowych zwolnień lub odliczeń od podatków dla przedsiębiorstw decydujących się na wsparcie działalności kulturalnej oraz zmianę regulaminów konkursów poprzez zmniejszenie lub uchylenie wkładu własnego.

"Kultura oraz powiązany z nią przemysł kreatywny są gałęzią ekonomii miast, której nie sposób po prostu ignorować. Sektor organizacji czasu wolnego generuje również znaczne przychody dla naszych samorządów – odbudowanie go z grożącego mu upadku potrwa lata. To dlatego zapewnienie niezbędnego finansowania kultury, znalezienie środków na trwałe inwestowanie w ten sektor po pandemii, staje się jednym z ważniejszych wyzwań” - czytamy w liście.

- Jako samorządy mamy swoją specyfikę, ale łączy nas troska o przetrwanie budowanych przez lata instytucji kultury, festiwali, centrów i ośrodków kultury. Jego przetrwanie zależy dziś także od nowych narzędzi prawnych i potraktowania sektora kultury jako kluczowego w rozbudzaniu na nowo gospodarki naszych miast, napędzaniu turystyki czy wreszcie w odbudowie więzi społecznych i optymizmu naszych mieszkańców. To będą wartości kluczowe przy wychodzeniu ze spodziewanej recesji. Tę potrzebę dostrzega wiele polskich miast, stąd wspólny apel. Obecna sytuacja pokazuje nam, jak ważna jest współpraca, jak mocno musimy zainwestować w mechanizmy wspierające sieciową odpowiedzialność za los całego sektora kultury – podkreśla prezydent Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto