Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnia redakcja propaguje kulturę wysoką

Izabela Krupa
Jakub Brzosko i Marcin Zubek
Jakub Brzosko i Marcin Zubek Izabela Krupa
Pod Gubałówką nie tylko kupisz pamiątki z wczasów w Zakopanem, ale również zdobędziesz najświeższe informacje zawarte w „Krakowskiej” oraz dowiesz się, co będzie się działo pod Tatrami. Dziś odwiedzili nas goście specjalni- Joanna Domańska, organizatorka Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Jakub Brzosko z Muzeum Tatrzańskiego, który promował Tatrzańskie Muzealia.

Dni Muzyki Karola Szymanowskiego odbywają już się po raz 39. Koordynatorka tego wydarzenia opowiadała, jak zaczęła się jej fascynacja twórczością wybitnego kompozytora. – Sama gram na pianinie i jestem profesorem w Akademii Muzycznej w Katowicach- mówi Joanna Domańska.- Jedna z moich studentek musiała podczas konkursu zagrać utwór Szymanowskiego. Wcześniej z tym twórcą nie miałam w ogóle styczności, jednak chcąc odpowiednio przygotować uczennicę, sama musiałam się zagłębić w jego kompozycje, które pochłonęły mnie bez reszty!

Dni twórczości Karola Szymanowskiego dobiegają końca.- Przed nami ostatnie dwa dni festiwalu- opowiada Domańska.- W sobotę, o godz. 14.30 będziemy mogli uczestniczyć w rekonstrukcji wesela góralskiego- Heleny Rojówny i Mieczysława Rytarda. W inscenizacji zostanie przedstawione zderzenie dwóch światów- górali i „panów”. Nie zabraknie również przejazdu powozów, fasiągów. Jak to się mówi po góralsku: piyknie pytome!

Po „weselu” o godz. 21, w namiocie na Dolnej Równi Krupowej, zostanie wyemitowana operetka Karola Szymanowskiego pt. „Loteria na mężów”. Cały festiwal zakończy w niedzielę o godz. 19 koncert finałowy „Airis Quartet” w teatrze Witkacego. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach 39. Dni Muzyki Szymanowksiego jest bezpłatny!

Natomiast drugi gość, Jakub Brzosko, przybliżył inicjatywę pierwszych Tatrzańskich Musealii.- To jednodniowy festiwal, który jest w głównej mierze poświęcony patronowi muzeum, czy doktorowi Tytusowi Chałbińskiemu, którego określa się mianem odkrywcy Zakopanego- opowiada Brzosko.-W przeciągu tego jednego dnia zaplanowaliśmy o godz. 9 spacer szlakiem stylu zakopiańskiego, który zaczniemy na Kozińcu, przy galerii sztuki a skończymy pod głównym gmachem muzeum. W punkcie „Sabałowa nuta” przygotowaliśmy nietypową lekcję historii poprzez taniec, śpiew, gawędy góralskie. Na dzieci czeka „wehikuł czasu”, podczas którego zwiedzą nieznane miejsca w Zakopanem i poznają ich historię. W tym dniu wstęp do wszystkich filii Muzeum Tatrzańskiego będzie bezpłatny. Serdecznie zapraszam!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto