Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legendarny kompozytor ma w Krakowie swój mural

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kamienicę na ul. Kopernika zdobi od kilku dni mural poświęcony Krzysztofowi Komedzie.
Kamienicę na ul. Kopernika zdobi od kilku dni mural poświęcony Krzysztofowi Komedzie. Andrzej Banas
23 kwietnia przypadła 54. rocznica śmierci, a 27 kwietnia 92. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy. W Krakowie z tej okazji odsłonięto mural poświęcony legendarnemu kompozytorowi - można go zobaczyć na fasadzie kamienicy przy ul. Kopernika 22. Autorem muralu jest dr Kamila Kuzko z Akademii Sztuk Pięknych.

"Krzysztof Komeda-Trzciński był z wykształcenia lekarzem laryngologiem, a piękna ulica Kopernika wszystkim krakowianom, ale i przyjezdnym, kojarzy się z medycyną, z większością klinik, które do niedawna tutaj się mieściły. Mural autorstwa dr Kamila Kuzko z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie łączy obie sfery. Z jednej strony, skupiona twarz wybitnego jazzmana, z drugiej, lekarski stetoskop oraz usytuowany w dolnej części muralu fortepian" - przypomniał Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Festiwalu Grand Prix Komeda.

Był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Jako muzyk jazzowy Krzysztof Komeda wywarł istotny wpływ na ukształtowanie się oryginalnego stylu, określanego jako polska szkoła jazzu.

W swoim zaledwie 38-letnim życiu Krzysztof Komeda skomponował muzykę do 65 filmów. Pierwszym zilustrowanym muzycznie przez niego filmem była etiuda Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą" (1958), ostatnim zaś również film tego reżysera – "Dziecko Rosemary" (USA, 1968), ze słynną „Kołysanką” jako motywem przewodnim.

Z Krakowem wiążą się początki muzycznej kariery Komedy. To tu, w mieszkaniu Witolda Kujawskiego odbywały się tajne jam sessions - publiczne granie jazzu do 1956 roku było przez władze komunistyczne zakazane, jako muzyki niezgodnej z panującymi zasadami socrealizmu w kulturze. Komeda współpracował z pierwszym powojennym zespołem jazzowym – krakowsko-łódzką grupą „Melomani”, której filarami byli Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski i Witold Kujawski.

W Krakowie Komeda przez cztery lata mieszkał.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Legendarny kompozytor ma w Krakowie swój mural - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto