Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leczenie raka płuca w Polsce. Jak oceniają je pacjenci? Długi czas oczekiwania, niewystarczający dostęp do badań i do nowoczesnych terapii

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany w obrębie klatki piersiowej należy poszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.
W przypadku wykrycia podejrzanej zmiany w obrębie klatki piersiowej należy poszerzyć diagnostykę o tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Pawel Relikowski / Polskapresse
Pacjenci ocenili opiekę i leczenie, jakimi zostali objęci po wykryciu u nich raka płuca w ciągu ostatnich dwóch lat. Aż ¾ z nich uważa, że dostęp do badań diagnostycznych jest niewystarczający, a połowa ocenia, że zarówno czas oczekiwania na wyniki badań, jak i na samo leczenie jest za długi. Zdaniem ekspertów – należy jak najszybciej znaleźć odpowiednie rozwiązania, bo „rak nie poczeka”.

Spis treści

Jak pacjenci oceniają opiekę onkologiczną w Polsce?

W badaniu przeprowadzonym przez Sekcję Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY zebrano 490 ankiet od osób z nowotworem płuca, z czego ponad połowa była na etapie leczenia w ciągu ostatnich dwóch lat. Większość respondentów (ok. 80 proc.) znała stadium swojego nowotworu, a ok. 20 proc. – nie.

Najczęściej diagnozowanym nowotworem w badanej grupie był niedrobnokomórkowy rak płuca – u 75 proc, natomiast 25 proc. stanowił drobnokomórkowy rak płuca.

Z zebranych danych jasno wynika, że największym problemem polskiej opieki onkologicznej jest długi czas oczekiwania na przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz na ich wyniki. Jako największe trudności w procesie leczenia respondenci wskazali:

  • dostęp do badań diagnostycznych (ponad 75 proc.),
  • dostęp do nowoczesnych terapii (około 60 proc.),
  • czas oczekiwania na wyniki badań diagnostycznych (ponad 50 proc.),
  • czas oczekiwania na leczenie (ponad 50 proc.).

Co więcej, aż 40 proc. ankietowanych uważa, że nie jest leczona najlepszą możliwą metodą, przy czym chemioterapią leczonych było 61 proc. ankietowanych w 2020 oraz 65 proc. w 2021 roku, radioterapię stosowano odpowiednio u 43 proc. chorych w 2020 i 45 proc. w 2021 roku, a leczenie chirurgiczne prowadzone było u ok. 26 proc.

Dowiedz się więcej:

Pandemia a leczenie raka płuca

Minione dwa lata w znaczny sposób wpłynęły na proces diagnozowania i leczenia nowotworów w Polsce. Potwierdzają to m.in. dane mówiące, że u 39 proc. respondentów, u których w 2021 roku stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, przerwano z tego powodu leczenie onkologiczne.

Ankietowani bardzo źle ocenili dostęp do pulmonologa i onkologa w czasie pandemii, uważając, że jest on gorszy niż wcześniej (ok. 70 proc.), także możliwość konsultacji z lekarzami innych specjalizacji np. kardiologiem czy endokrynologiem w ciągu minionych dwóch lat, określają jako niewystarczającą (60 proc.).

Epidemia spowodowała znaczące osłabienie wydolności diagnostyki prowadzonej w raku płuca. Przekształcenie wielu oddziałów pneumonologicznych w ośrodki „Covid” spowodowało niekorzystne zmiany w strukturze zaawansowania pierwotnego – obecnie zwiększa się odsetek chorych na raka płuca z bardziej zaawansowanym nowotworem. Należy ustalić priorytety – uważam, że priorytetem powinno być dążenie do poprawienia rokowania chorych na nowotwory – komentuje prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy ds. Onkologii Klinicznej.

Dowiedz się więcej:

Jakie zmiany powinny zostać wprowadzone?

Raport „Opinie pacjentów nt. opieki i leczenia raka płuca w Polsce” pokazał wyraźnie, z jakimi problemami borykają się chorzy w Polsce. Zaczynają się one na poziomie dostępu do wiedzy i diagnostyki, a kończą na braku możliwości korzystania z najnowszych terapii.

Wyniki ankiety, na podstawie której powstał raport, odzwierciedlają realny obraz opieki onkologicznej nad pacjentami z rakiem płuca w Polsce. Można powiedzieć, że wręcz drastycznie obnażyły wszystkie słabe punkty ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej tej grupy chorych. Nie ulega wątpliwości, iż należy jak najszybciej znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby pacjenci mogli być odpowiednio diagnozowani, a następnie optymalnie leczeni według aktualnej wiedzy medycznej. Rak nie poczeka, dlatego tak bardzo liczy się czas. Wielu pacjentów odeszło nie doczekawszy leczenia. Dlatego też musimy zrobić wszystko, aby poprawić sytuację pacjentów z rakiem płuca w Polsce – podkreśla Aleksandra Wilk, Koordynator Sekcji Raka Płuca.

Według autorów projektu sytuację może poprawić wdrożenie w całej Polsce Krajowej Sieci Onkologicznej, zapowiedziane na I kwartał 2022 roku. Jednak jak wskazują eksperci, docelowym rozwiązaniem kompatybilnym z Siecią powinno być powstanie Ośrodków Doskonałości Leczenia Raka Płuca (ang. Lung Cancer Unit), czyli ośrodków kompleksowego leczenia raka płuca, które dysponują odpowiednim zapleczem diagnostyczno-terapeutycznym oraz zespołem doświadczonych specjalistów i pełnym dostępem do wszystkich metod potrzebnych do rozpoznania i leczenia raka płuca.

Jakie objawy daje rak płuca

Bagatelizowanie objawów raka płuca przez pacjentów oraz przez lekarzy pierwszego kontaktu, jest jednym z powodów, dla których w wielu przypadkach jest on za późno wykrywany. Zdecydowanie zmniejsza to możliwość leczenia, ponieważ nowotwór diagnozowany jest zbyt często w zaawanasowanym stadium. Do wizyty u lekarza powinny nas skłonić poniższe objawy:

  • kaszel,
  • chrypka,
  • nawracające infekcje,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • osłabienie,
  • utrata masy ciała,
  • krwioplucie.

Zobacz także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Leczenie raka płuca w Polsce. Jak oceniają je pacjenci? Długi czas oczekiwania, niewystarczający dostęp do badań i do nowoczesnych terapii - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto