Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leć, krakusie, leć, aż się uzależnisz

mat. pras.
Na tropie trendów i tradycji, w kolejnej odsłonie projektu „Albośmy to jacy tacy, ekipa Bonarki pobiegła za modą na… bieganie. I zapytała ekspertów oraz samych biegaczy o tę „nową świecką tradycję”.

Polacy pokochali bieganie. Według różnych źródeł regularnie robi to już co czwarty z nas. W Krako-wie, gdzie Bonarka przeprowadziła badanie ankietowe, do biegania przynajmniej raz tygodniu przy-znało się blisko 25 proc. zapytanych, a kolejne 3 proc. osób biega codziennie.

Szacuje się, że w tym roku w Krakowie odbędzie się prawie 100 imprez biegowych, w których weź-mie udział nawet 100 000 osób. W różnym wieku, nie tylko z Krakowa. Biegają nawet małe szkraby. Wystarczy wspomnieć, że w Bonarka Mini Mini Cracovia Maratonie wystartowało aż 600 dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Dla wielu z nich były to pierwsze w życiu tak poważne zawody.

Jest duża szansa, że w pogoni za modą na bieganie na swojej drodze spotkacie Darka Kaczmarskiego z teamu AZS AWF Masters Kraków. Człowieka, który propaguje aktywny styl życia, a biegania stara się połączyć z dobrą zabawą. Taką, jak na przykład śniadania biegowe, absolutny hit sezonu. Zamiast do kościoła na biegowe śniadanie? Czy tak wygląda teraz niedzielny poranek? – Zachęcam krakowian do tego, aby nie zaczynali niedziel od popularnej kiełbasy i jajecznicy, lecz od wysiłku fizycznego. Naj-nowsze badania mówią, że lekki wysiłek na czczo jest bardzo zdrowy – wyjaśnia.

Być może jednak w całym tym bieganiu chodzi o to, aby zaimponować innym. Podnieść swoją atrak-cyjność. A co jeśli uzależnimy się od biegania? Gdzie leży ta niebezpieczna granica, za którą już nie sposób nie biegać? Aby o tym porozmawiać, pobiegliśmy do Marzanny Herzig, psychologa i trenera sportowego. Współpracowała ona między innymi z Krzysztofem Hołowczycem i siatkarską reprezen-tacją Polski. Wymienia ona kilka niebezpiecznych objawów świadczących o uzależnieniu się od bie-gania. Są to: stała koncentracja na bieganiu; poczucie winy z niewykonanego treningu; brak kontroli nad swoją pasją; podnoszenie coraz wyżej poprzeczki, aby osiągnąć zadowolenie z biegania; wreszcie objawy odstawienne – stres i przygnębienie, gdy treningu nie zrobimy.

Biegowego trendu nie sposób powstrzymać. Wraz z modą na bieganie przyszła, a raczej przybiegła, moda na strój do biegania. Podczas zawodów biegacze nie tylko chcą odzieży funkcjonalnej, ale też dobrze się prezentującej. Słupki sprzedaży w sklepach ją oferujących idą w górę. O jogging-modzie mówi Justyna Kapusta, z-ca kierownika sklepu Martes Sport w Bonarce. – W tym roku dominuje ko-lorystyka różowa i pomarańczowa, z elementami odblaskowymi poprawiającymi bezpieczeństwo bie-gacza. Obserwujemy wyraźny trend wzrostowy w sektorze bieganie. Jeszcze niedawno klienci średnio wydawali na rzeczy z tego segmentu ok. 200 zł. W tej chwili jest to nawet 500-600 zł. Za tyle też moż-na ubrać od podstaw typowego biegacza.

Graficzne i wizualne materiały, w tym film z rozmowami z biegaczami i ekspertami, znajdują się na oficjalnym profilu Facebookowym (https://www.facebook.com/BonarkaCityCenter) oraz kanale YouTube Bonarka City Center (https://www.youtube.com/watch?v=izrguH5Zj_E).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto