Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łazik studentów z AGH zwyciężył w międzynarodowej, kosmicznej rywalizacji na "marsie" [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Studenci AGH w Krakowie ze swoim łazikiem
Studenci AGH w Krakowie ze swoim łazikiem Marcin Banasik
Pierwsze miejsce w 8. edycja konkursu European Rover Challenge ( w formule stacjonarnej) - rozgrywającego się w miniony weekend w Kielcach - zajął krakowski AGH Space Systems. Ten studencki zespół konstrukcyjny, działający od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej, zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. W czerwcu br. zespół powrócił z Utah w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajął czwarte miejsce na zawodach University Rover Challenge (URC), stając się równocześnie najwyżej sklasyfikowanym zespołem z Europy.

Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat

W konkursie, który odbył sie na terenie Politechniki Świętokrzyskiej brało udział 30 najlepszych na świecie drużyn akademickich prawie ze wszystkich kontynentów. Tegoroczna edycja odbyła się w dwóch formułach: drużyny rywalizowały stacjonarnie i zdalnie. Konkurencje odbywały się na torze, którego powierzchnia inspirowana była fragmentem marsjańskich równin Utopia Planitia oraz Elysium Planitia, a przygotowane przez jurorów zadania odzwierciedlały wyzwania stawiane inżynierom prawdziwych misji marsjańskich.

European Rover Challenge to coroczne, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich, odbywające się od 2014 r. w Kielcach. Należą one do prestiżowej serii Rover Challenge, podczas której wyłaniane są najlepsze projekty łazików planetarnych na świecie. Na potrzeby zawodów ERC zespoły naukowców tworzą zaawansowane tory marsjańskie, składające się z form geologicznych charakterystycznych dla czerwonej planety. Środowisko Mars Yard w Kielcach stworzone jest z myślą o imitacji powierzchni Marsa i należy do jednych z najbardziej wymagających tego typu terenów na świecie.

Do tegorocznej edycji ERC zgłosiły się 64 zespoły z całego świata. Do finałowej dziewiętnastki zakwalifikowano przedstawicieli: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Podczas tworzenia listy finałowej sędziowie brali pod uwagę dokumentację techniczną oraz filmy promocyjne nadesłane przez drużyny.

Rywalizacja w ERC składa się z pięciu pięciu misji, które odwzorowują wyzwania stawiane przed łazikami wysyłanymi na Marsa. Pośród nich jest np. Science Task - polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksploracji wybranego przez zespół fragmentu Mars Yard. Wszelkich analiz dokonuje się na podstawie zdjęć dostarczonych przed rozpoczęciem zawodów przez drona. Inna misja to Maintenance Task - opiera się na wykonaniu przez łaziki operacji na wielofunkcyjnym panelu. Należą do nich m.in. pomiar napięcia w gniazdku elektrycznym, ustawianie przełączników w odpowiednich pozycjach, a także podłączanie wtyczek ethernet. - Atutem zespołu z AGH będzie nowo powstały manipulator o sześciu stopniach swobody, wyposażony w ergonomiczny chwytak oraz inteligentne sterowanie - zwracają uwagę przedstawiciele uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Łazik studentów z AGH zwyciężył w międzynarodowej, kosmicznej rywalizacji na "marsie" [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto