Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci programu HOMING PLUS będą prowadzić badania w Krakowie

red.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła wyniki siódmej edycji programu HOMING PLUS zachęcającego wybitnych młodych naukowców prowadzących badania za granicą, do kontynuowania kariery naukowej w Polsce. Piętnaścioro laureatów, dzięki finansowaniu o łącznej wysokości prawie 4,1 mln złotych, będzie mogło realizować w polskich instytucjach naukowych innowacyjne projekty w dziedzinach z obszaru Bio, Info, Techno.

Do konkursu zgłoszonych zostało 51 wniosków. Panel recenzencki oceniając kandydatów wziął pod uwagę ich dorobek naukowy z ostatnich czterech lat, projekty badawcze, które zamierzają realizować dzięki subsydium w wysokości do 80 tys. złotych rocznie i stypendium naukowemu w wysokości 5 tys. złotych miesięcznie oraz informacje o zespole, który będzie uczestniczył w realizacji projektu. Prowadzone przez zwycięzców programu badania będą trwały od roku do dwóch lat.

Wśród laureatów VII edycji konkursu znajdują się: dr Sylwia Bobis-Wozowicz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Monika Srebro z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Wojciech Solecki z Instytutu Farmakologii PAN.

Dr Sylwia Bobis-Wozowicz na realizację swojego projektu badawczego otrzymała dofinansowanie w wysokości 296 tys. złotych, natomiast dr Monika Srebro, dzięki dofinansowaniu w wysokości 249 555 złotych, będzie realizowała projekt pt. „Zależności między własnościami a strukturą geometryczną i elektronową w katalitycznych i chiralnych materiałach opartych na metalach przejściowych: W kierunku racjonalnego projektowania układów o pożądanych własnościach”.

Z kolei dr Wojciech Solecki na realizację projektu pt. „Regulacja noradrenergiczna układu motywacji” otrzymał dofinansowanie w wysokości 287 tys. złotych.

W ramach mojego projektu będę prowadził badania mające na celu poznanie czy aktywność neuronów noradrenergicznych wpływa na powstawanie uczucia przyjemności i dyskomfortu. Ważnym celem projektu jest również zbadanie czy aktywność tych neuronów jest związana z nasilonym dyskomfortem psychicznym towarzyszącym zespołowi odstawienia od narkotyków. Kluczowym elementem tej grupy objawów, towarzyszących abstynencji zarówno w zwierzęcych modelach uzależnień lekowych jak i u osób uzależnionych, jest doświadczanie awersji. Uczucie to posiada bardzo silną komponentę motywacyjną i stanowi podstawę negatywnego wzmocnienia prowadzącego do pożądania narkotyku – wyjaśnia dr Solecki, który wcześniej prowadził badania w Yale University w Stanach Zjednoczonych.

W rozstrzygniętej właśnie edycji programu HOMING PLUS finansowanie na realizację innowacyjnych projektów w dziedzinach z obszaru Bio, Info, Techno otrzymali również: dr Tomasz Antosiewicz z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr inż. Alicja Bachmatiuk i dr Michał Kawalec z Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu, dr Marcin Dziubiński z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Humberto Fernandes i dr Justyna McIntyre z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie, dr inż. Anna Kajetanowicz z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, dr inż. Daniel Kikoła z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, dr Piotr Kolenderski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Radosław Michalski z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, dr Stanisław Andrzej Raczyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej i dr Zbigniew Rozynek z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie.

Projekty laureatów programu HOMING PLUS w dziedzinach z obszaru Bio, Info, Techno są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Kolejna szansa dla wybitnych młodych uczonych

Nabór do VIII i jednocześnie ostatniej edycji programu HOMING PLUS rozpocznie się 14 sierpnia b.r. i będzie trwać do 15 października br. VIII edycja skierowana jest wyłącznie do osób reprezentujących dziedziny Bio, Info, Techno. Dokumentację konkursową oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Fundacji: www.fnp.org.pl.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto