Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej do kasy

ECe
Fundusz Poręczeń Unijnych ma umożliwić przedsiębiorcom i samorządowcom dostęp do kredytów, dzięki którym łatwiej będzie wykorzystać fundusze pomocowe z Unii Europejskiej.

Fundusz Poręczeń Unijnych ma umożliwić przedsiębiorcom i samorządowcom dostęp do kredytów, dzięki którym łatwiej będzie wykorzystać fundusze pomocowe z Unii Europejskiej. Nowa instytucja, jaka niebawem powstanie, ma poręczać lub gwarantować te kredyty, aby zmniejszyć ryzyko bankowe przy wydawaniu pieniędzy na realizację projektów unijnych. Zanim bowiem otrzymamy refundację z kasy w Brukseli, najpierw sami musimy wydać pieniądze na konkretne przedsięwzięcie.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał właśnie ustawę o Funduszu Poręczeń Unijnych. Zostanie on utworzony przy Banku Gospodarstwa Krajowego, który posiada odpowiednią strukturą organizacyjną i doświadczenie, dzięki czemu nowa instytucja może zapewnić wysoki poziom obsługi mniejszym kosztem.

Fundusz Poręczeń Unijnych to ważna instytucja, bowiem dzięki niej wiele przedsiębiorstw, a przede wszystkim władze samorządowe będą miały znacznie większe szanse na wykorzystanie pieniędzy z unijnych funduszy pomocowych. Z danych Ministerstwa Gospodarki wynika, że do 2006 r. do Polski wpłynie 11,3 mld euro, które powinniśmy w należyty sposób wykorzystać.

Jeśli do tej pory się to nie udawało - na razie tylko pieniądze z funduszu SAPARD zostały wykorzystane w całości - to przede wszystkim dlatego, że zarówno gminę, jak i właściciela firmy nie było stać na poniesienie wydatków z własnej kasy. A właśnie ten własny wkład finansowy decyduje o tym, czy dane przedsięwzięcie zostanie w Brukseli przyjęte i czy znajdą się tam na nie pieniądze.

Fundusz Poręczeń Unijnych ma więc ułatwić dostęp do kasy zjednoczonej Europy, ograniczając ryzyko samorządowców i przedsiębiorców, zmniejszając ich obawy przed sięganiem po wsparcie z zagranicy.

W opinii Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Zwązku Banków Polskich Fundusz Poręczeń Unijnych to dobry przykład zarówno partnerstwa publiczno-prywatnego, jak też współpracy rządu, NBP i wszystkich instytucji finansowych. To one bowiem muszą ułatwić wykorzystanie pieniędzy unijnych przez wszystkich, którzy mają do tego prawo i chcą dzięki nim rozwijać gminę, przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne itp.

W Sejmie trwa jeszcze dyskusja nad projektem ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Choć od lat wiele inwestycji jest finansowanych wspólnie przez firmy, urzędy, instytucje, indywidualne osoby, to jednak niezbędne są ramy prawne, w których znacznie łatwiej będzie się poruszać wszystkim, którzy razem dają pieniądze, razem ryzykują, a potem dzielą się zyskiem.

Istotne znaczenie dla rozwoju gospodarki mają też ustawy: o Krajowym Funduszu Kapitałowym oraz o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto