Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lajkonik wkrótce znów do nas zawita

Redakcja
Jak co roku w oktawę Bożego Ciała po ulicach Krakowa będzie harcował Lajkonik zwany też Konikiem Zwierzynieckim.

To jedna z najstarszych krakowskich Tradycji. Trasa pochodu Lajkonika wiedzie z klasztoru ss.Norbertanek na Zwierzyńcu do Rynku Głównego ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką.

Podczas tej wędrówki Lajkonik 3 razy wykonuje taniec z chorągwią - u Norbertanek, przy Filharmonii oraz przed Wieżą Ratuszową. Przy dźwiękach kapeli Mlaskotów w towarzystwie włóczków odzianych w stroje "tatarskie" i uzbrojonych w buńczuki Lajkonik harcując po ulicach Krakowa odwiedza sklepy, restauracje oraz hojnie rozdaje przechodniom razy swoją buławą na szczęście, za co otrzymuje od nich datki do koszyczka.

Około godziny 19 00 na estradzie przy Wieży Ratuszowej następuje kulminacja obrzędu - Lajkonik w towarzystwie prezydenta miasta Krakowa oraz dyrektora Muzeum Historycznego wychyla puchar wina, otrzymuje haracz od miasta oraz wykonuje po raz kolejny rytualny taniec ze sztandarem zwany URBEM SALUTARE - pokłon miastu. To wszystko obserwują licznie zgromadzeni krakowianie, a zwłaszcza dzieci oraz turyści z kraju i zagranicy.

Na zakończenie cały orszak Lajkonika udaje się na wyśmienitą kolację suto zakrapianą miodem królewskim do restauracji Wierzynek.

Aktualny strój Lajkonika zaprojektowała w 1997r. Krystyna Zachwatowicz-Wajda, a w 1 połowie XX wieku Lajkonik nosił strój wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto