Nasza Loteria

Łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej już gotowa. Skraca podróż z Krakowa do Bielska przez Wadowice, Andrychów oraz Kęty. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Powstanie łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej skróci czas podróży z Krakowa do Wadowic, Andrychowa, Kęt i dalej do Bielska-Białej
Powstanie łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej skróci czas podróży z Krakowa do Wadowic, Andrychowa, Kęt i dalej do Bielska-Białej Archiwum PKP PLK S.A.
Oddana została do do użytku łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki tej inwestycji czas przejazdu z Krakowa do Bielska-Białej przez Wadowice, Andrychów, Kęty skróci się o ponad 10 minut.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ważna inwestycja łącząca Małopolskę z Podbeskidziem i Śląskiem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły budowę nowej łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Połączyła ona dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina - Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała. Jest to rozwiązanie, które eliminuje konieczność zmiany kierunku jazdy pociągów na stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona.

- Dzięki inwestycji, sprawniejszy będzie ruch kolejowy na trasie łączącej Małopolskę z województwem śląskim. Czas przejazdu między Krakowem a Bielskiem-Białą skróci się o ponad 10 minut - podkreśla Magdalena Janus z Zespołu Prasowego PKP PLK S.A.

Przedsięwzięcie kosztowało ok. 23 mln zł netto i było dofinansowane z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa łącznicy kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej jest kolejnym przedsięwzięciem, zwiększającym atrakcyjność linii Kraków - Bielsko-Biała. Na trasie PLK zrealizowały już inwestycje za 129 mln, które objęły prace między Wadowicami a Andrychowem. W samych Wadowicach powstał dodatkowy przystanek Osiedle Podhalanin, a na stacji Andrychów zmodernizowano perony.

Inwestycje prowadzone były również na przystankach w Choczni, Choczni Górnej, Inwałdzie zapewniają lepszą dostępność do kolei. Na jakość podróży wpływ miała także budowa mijanki w Barwałdzie Średnim i przystanek w lepszej lokalizacji.

Prace poprawiające dostęp do kolei zaplanowano również na terenie województwa śląskiego. Dzięki przebudowie stacji Kozy, podróżni łatwiej wsiądą do pociągów w kierunku Bielska-Białej oraz w drugą stronę do Andrychowa, Wadowic i Krakowa.

Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto