Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuszenie krakowskich urzędników. Deweloperskie warsztaty w luksusowym hotelu w Szczawnicy

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Luksusowy hotel, w którym odbyły się warsztaty
Luksusowy hotel, w którym odbyły się warsztaty Łukasz Bobek
Dwudniowy pobyt w luksusowym hotel, pokaz whisky, impreza z DJ-em i zespołem muzycznym do rana – tak wyglądał plan dwudniowych warsztatów „Ciepło dla Krakowa” organizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC), Polską Grupę Energetyczną (PGE) i CEZ Skawina. Współorganizatorem tego spotkania było Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, które zrzesza krakowskich deweloperów. Najciekawsze jest to, że zaproszonych na warsztaty zostało też około 10 urzędników krakowskiego magistratu – wiceprezydent i dyrektorzy jednostek odpowiedzialnych za to, co i jak się buduje w mieście. Ostatecznie pojawiło się dwoje urzędników.

W dniach 14-15 października 2021 r. partnerzy programu „Ciepło dla Krakowa” oraz Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań zorganizują warsztaty poświęcone aktualnym uwarunkowaniom realizacji inwestycji mieszkaniowych w Krakowie i w Skawinie. Szczegółowo omawiane będą m.in. perspektywy rynku mieszkaniowego, planowanie energetyczne oraz procesy służące doskonaleniu współpracy władz samorządowych, przedsiębiorstw energetycznych i deweloperów. Swój udział zapowiedzieli – obok przedstawicieli CEZ Skawina, PGE Energia Ciepła, MPEC Kraków – także eksperci branżowi oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Miasta i Gminy Skawina.” - czytamy na stronie Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań.

Drogie warsztaty

Łącznie w warsztatach miało uczestniczyć ok. 80 osób, a ich koszt, według naszych nieoficjalnych źródeł mógł wynieść ponad 100 tys. zł. Hotel Szczawnica Park, gdzie odbywała się impreza to czterogwiazdkowy obiekt z luksusowym basenem, spa i innymi atrakcjami dla bogatej klienteli.

Wśród osób zaproszonych był wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk i dyrektorzy z jednostek zajmujących się kwestiami budowlanymi w mieście. Większość z nich nie pojawiła się na warsztatach. Była na nich obecna dyr. Małgorzata Boryczko, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

- Pani dyrektor była zaproszona przez MPEC S.A. i omawiała tam nowelizację prawa budowlanego – mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Kiedy przygotowywaliśmy artykuł zadzwoniły do nas dwie osoby, żeby zapewnić, iż pani Małgorzata Boryczko była obecna tylko w trakcie paneli seminarium i w części towarzyskiej nie brała udziału.

Przy szklaneczce whisky

Druga część spotkania w Szczawnicy odbywała się w luźniejszej atmosferze, przy szklaneczce whisky i dźwiękach DJ-ja i zespołu.

Na taką formę warsztatów oburza się też też Łukasz Maślona, rady miejski z „Krakowa dla mieszkańców”.

- Inicjatorem takich spotkań powinny być władze Krakowa, a miejscem sala w jednym z budynków magistratu, a nie prywatny, drogi hotel, który był opłacany z kieszeni podatników. Chciałbym poznać efekty tego dwudniowego wyjazdu i zastanawiam się, czy jedynym efektem warsztatów nie był kac i ból głowy jego uczestników – mówi Łukasz Maślona.

Radny podkreśla, że takie formy spotkania deweloperów z urzędnikami to złamanie zasad tego w jaki sposób urzędnicy powinni się kontaktować z deweloperami.

- Co do obecności urzędników i radnych na tego typu wyjazdach, to uważam, że nie powinni oni brać w nich udziału, a tym bardziej płacić za nie z naszych pieniędzy. Okazało się jednak, że znalazł się jeden, który jest amatorem wysokoprocentowych trunków – dodaje Łukasz Maślona.

Przyjechałem prywatnym samochodem

Chodzi o radnego Grzegorza Stawowego, który jest przewodniczącym komisji planowania przestrzennego Rady Miasta Krakowa.

- W konferencji uczestniczyłem jako panelistą w panelu "Wizja rynku budownictwa - perspektywa 2030 i 2050". Zostałem zaproszony przez PGE Energia Ciepła SA, spółkę Skarbu Państwa. I ta spółka ponosi koszty mojego pobytu. Potwierdzeniem tego jest usadzenie mnie kolacji przy stoliku z pracownikami CEZ Skawina – wyjaśnia Grzegorz Stawowy.

Radny dodaje, że większość czasu po kolacji spędził na spotkaniu z prezesami i członkami zarządu trzech spółek energetycznych które organizowały konferencję.

- Do Szczawnicy przyjechałem prywatnym samochodem na własny koszt, w trakcie własnego czasu wolnego. Nie byłem oddelegowany przez Radę Miasta. Wszelkie dodatkowe koszty związane z pobytem na miejscu konferencji pokrywam z prywatnych pieniędzy. Za udział w panelu nie pobierałem wynagrodzenia – zapewnia Grzegorz Stawowy.

Pytania bez satysfakcjonujących odpowiedzi

Zapytaliśmy SBDiM czy nie widzi problemu w tym, że deweloperzy mieli spotykać się z krakowskimi urzędnikami w prywatnym hotelu, gdzie oprócz seminarium odbywa się też pokaz alkoholu a później impreza do rana. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że to PGE EC odpowiadała za dobór i zaproszenie prelegentów.

- Członkowie Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań uczestniczyli w konferencji na własny koszt - mówi Lucyna Płonka, z SBDiM.

Zapytaliśmy więc organizatorów warsztatów - MPEC, PGE i ZCE Skawina - jaki był koszt organizacji warsztatów, dlaczego zaproszono krakowskich urzędników i jaki związek z warsztatami ma pokaz whisky i koncert DJ-a i zespołu muzycznego. Odpowiedz uzyskaliśmy tylko od PGE, ale w informacjach przesłanych przez Agnieszkę Dietrich, rzecznik PGE próżno szukać satysfakcjonujących odpowiedzi na nasze pytania.

- W ramach prowadzonej współpracy realizowane są różne działania takie jak kampanie informacyjne, działania edukacyjne, a także różnego rodzaju seminaria, konferencje i warsztaty dedykowane dla poszczególnych grup klientów. Warsztaty zorganizowane w dniach 14-15 października  wpisywały się w działania zaplanowane na 2021 rok - mówi Agnieszka Dietrich.

Rzeczniczka dodaje, że patrząc przez pryzmat dynamiki rozwoju rynku ciepła sieciowego w ostatnich latach widać, że współpraca taka przynosi wymierne korzyści zarówno dla miasta, jego mieszkańców jak również partnerów programu Ciepło dla Krakowa.

Zaproszenie magistrackich urzędników na takie spotkanie oburzyło Michała Drewnickiego, radnego miejskiego (PiS).

- Moim zdaniem radni i dyrektorzy z krakowskiego magistratu nie powinni w tak dość rozpasany sposób spoufalać się z deweloperami. Od takich spotkań są kongresy i zjazdy branżowe, a warsztaty połączone z imprezą towarzyską. Ja w takim spotkaniu, jak to w Szczawnicy nie zgodziłbym się uczestniczyć – mówi Michał Drewnicki, radny miejski (PiS).

Radny dodaje, że takie warsztaty bardziej przypominają imprezę integracyjną niż spotkanie branżowe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kuszenie krakowskich urzędników. Deweloperskie warsztaty w luksusowym hotelu w Szczawnicy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto