Co skłoniło mnie do podjęcia decyzji o zostaniu programistą? Dlaczego wybrałam język Java? Czy było warto? To i wiele więcej dowiesz się w tym artykule!

Kurs Java: o tym dlaczego postanowiłam go ukończyć i czy było warto

Postanowiłam ukończyć kurs programowania. Moje dotychczasowe życie zawodowe nie dawało mi już satysfakcji. Mój zawód to przede wszystkim konieczność stałego bycia kreatywnym za stosunkowo niewielkie pieniądze. Postanowiłam więc zmienić moje życie. I stało się - wykupiłam kurs w IT - Academy. Dlaczego akurat w tej szkole, jaki kurs ukończyłam, i czy było warto - o tym opowiem Wam poniżej.

Jakie kursy brałam pod uwagę?

Może zacznę od tego, że wybrałam szkołę IT - Academy. Dlaczego? Bo znajduje się w centrum Krakowa - to po pierwsze. Miałam dobry dojazd, co jest istotne z organizacyjnego punktu widzenia. Jeśli chodzi o szkolenia IT w Krakowie, jest to jedna z najbardziej polecanych placówek właśnie pod względem dogodnego dojazdu oraz efektów nauczania.
Druga sprawa to opinie w Internecie. Zanim postanowiłam zainwestować, niemałe przecież, pieniądze w szkolenie, zrobiłam dokładne rozeznanie. I okazuje się, że pod hasłem “szkoła programowania Kraków” to właśnie IT - Academy zajmuje jedno z najwyższych miejsc jeśli chodzi o jakość kursów i praktyczne przygotowanie kursantów pod względem merytorycznym.

Teraz przejdźmy do tego, jakie inne kursy brałam pod uwagę. Było ich niemało: szkoła programowania oferowała mi kursy Selenium, HTML, CSS, SQL i MySQL, testowanie oprogramowania, a także kurs Oracle. Zdecydowałam się jednak na kurs Java. Przeważyły o tym dwa czynniki: po pierwsze Java wydaje się być jednym z najprostszych języków programowania. Po drugie znakomita większość ofert pracy w back - end zawiera właśnie Javę jako jedno z wymagań. Tak więc wybór był dla mnie oczywisty.Jak wygląda kurs?

Kurs, który wybrałam, czyli kurs programowania Java, trwał 6 miesięcy. Czy to długo? Nie wiem. Myślę jednak, że wystarcza by na spokojnie opanować materiał z każdego modułu, którego jest przecież niemało. Przez te pół roku odbyło się 48 zajęć - po dwa na tydzień, a każde zajęcia trwały 90 minut. Z przerwą w trakcie - ma się rozumieć. Wydaje mi się, że to idealne rozwiązanie. Pewnie, że można by było zrobić kurs w 3 miesiące, na którym zajęcia trwałyby trzy pełne godziny, ale jest to kiepskie rozwiązanie - z dwóch powodów. Po pierwsze dla świeżaka ilość wiedzy przekazanej na jednych zajęciach byłaby po prostu zbyt przytłaczająca. Po drugie - większość z nas, kursantów, gdzieś przecież pracuje lub studiuje. A kursant przemęczony nie uczy się zbyt szybko. Krótko mówiąc - rozwiązanie zastosowane przez IT - Academy jest moim zdaniem idealne.

Aby rozpocząć kurs nie trzeba mieć żadnych umiejętności w zakresie programowania - nauka obejmuje na początku absolutne podstawy. Dla laików takich jak ja - to nieocenione rozwiązanie. Koledzy z kursu, którzy zdążyli już jakieś podstawy zdobyć, także się nie nudzili. Wykładowcy na bieżąco poprawiali ich błędy, dzięki czemu nie utrwaliły się one.
Ważne jest natomiast, by mieć zdolność koncentracji i umiejętność przyswajania wiedzy, bez tego byłoby ciężko. I nie ma co się oszukiwać - pomiędzy kolejnymi zajęciami należy powtarzać zdobytą wiedzę i ćwiczyć. Materiały są dostępne dla kursantów przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu online.Struktura kursu

Cały kurs składa się z sześciu sekcji, które pokrótce opiszę w kolejnym rozdziale. Każda z sekcji zakończona jest egzaminem sprawdzającym wiadomości i umiejętności kursantów.
Kurs programowania Java, który odbyłam w IT - Academy to nie tylko wykłady, ale także zajęcia laboratoryjne, testy, zajęcia praktyczne i tworzenie własnych projektów, które wzbogacą nasze portfolio. Dla mnie jest to formuła idealna - zdobywam podstawy teoretyczne, które mogę przełożyć na praktyczne umiejętności i sprawdzić je pod okiem doświadczonego szkoleniowca.

No i ciekawostka: akademia programowania oferuje swoim kursantom coś, czego nie daje nikt inny. Co? Dowiecie się na końcu - cierpliwości.

Program szkolenia

Jak już pisałam - kurs Java w Krakowie w szkole IT - Academy podzielony jest na sekcje. Dokładny program możecie zobaczyć na stronie http://it-academy.pl/szkolenia-programowania/szkolenie-java/ Ja po krótce postaram się opisać każdą z nich.

1. Programowanie proceduralne

Czyli takie przedszkole - podstawy do opanowania przez każdego. Poznałam tu podstawowe zasady języka, narzędzia do tworzenia prostych aplikacji, tablice i ich sortowanie oraz algorytmy. Na razie zajęcia odbywały się głównie w formie seminariów, a utrwalenie wiedzy kosztowało mnie kilka wieczorów.

2. Programowanie obiektowe - podstawy

Tu już poziom znacznie wzrósł - nawet koledzy “oblatani” trochę z Javą przestali się nudzić. Bardzo obszerny materiał do opanowania obejmował klasy i obiekty Java, metody i konstruktory, dziedziczenie w Java i interfejsy. Moduł zakończony testem, do którego musiałam się uczciwie pouczyć.

3. Programowanie obiektowe - zaawansowane

Tu już było gorąco: kolekcje, wątki, wzorce projektowe. Gdyby nie solidne podstawy, zdobyte przeze mnie we wcześniejszych sekcjach - pewnie nie dałabym rady. I tu potwierdzenie, że formuła kursu, o której pisałam wcześniej, jest odpowiednia: przerwy pomiędzy zajęciami zapewniły mi odpowiednią ilość czasu na ugruntowanie wiedzy.4. Bazy danych

Podstawy MySQL i bazy danych, tworzenie, modyfikowanie i usuwanie tabel, selekcjonowanie danych, grupowanie i indeksy. Wszystko stało się jakby prostsze - bazowałam na podstawach, nauczyłam się je wykorzystywać w pracy. I oczywiście egzamin końcowy zdany bezbłędnie!

5. Java - praktyczne narzędzia

Nareszcie prawdziwa praca! Miałam możliwość sprawdzić w praktyce wiadomości zdobyte we wcześniejszych modułach kursu. Z perspektywy czasu uważam to za genialne doświadczenie.

6. Przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych

Czyli rozwiązanie zagadki. Ostatni moduł kursu to wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności, przydatne na rozmowach kwalifikacyjnych. Czy jakiekolwiek inne kursy informatyczne Kraków oferują przygotowanie do rozmów o pracę? Nie wydaje mi się. IT - Academy zawarła jednak w kursie programowania Java niezwykle istotne zagadnienia: pytania, których możecie się spodziewać na rozmowie o pracę oraz porady HR. Tak więc nie jest to wyłącznie zwykłe szkolenie Java - Kraków oferuje wprawdzie ogrom ofert, ale i tak warto wiedzieć jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej.Czy było warto?

Zdecydowanie tak! Pomijam już genialną atmosferę, panującą na zajęciach. Generalnie było luźno i serdecznie. Cieszy mnie również fakt, że na końcu otrzymałam certyfikat ukończenia, który potwierdza moje umiejętności w programowaniu. Nie wiem jak wyglądają inne kursy programowania w Krakowie, ale ten jest zwyczajnie i po prostu fajny.

Natomiast ogromnej ilości wiedzy i nowych umiejętności nie da się przecenić. W pół roku zdobyłam ich tyle, że sama uwierzyć w to nie potrafię. Pewnie że momentami było ciężko, a nieprzespane noce nie przydały mi urody. Koniec końców jestem jednak bardzo zadowolona. Nie mogłam lepiej trafić.
Cena - nie spodziewałam się niższej w takim mieście jak Kraków. Kurs programowania organizowany przez It - Academy to doskonała jakość w przystępnej cenie.

Mogę więc śmiało polecić tą szkołę programowania każdemu, kto zastanawia się, gdzie powinien ukończyć kurs programowania Java w Krakowie. Warto spełniać marzenia i jednocześnie lepiej przy tym zarabiać.

Nauka