Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupuj odpowiedzialnie!

Redakcja
Przedświąteczny okres skłania nas do większych i intensywniejszych zakupów. Czy konsumenci są odpowiedzialni za swoje wybory? I czy wszystko, co kupują, jest im potrzebne?

Codzienne zakupy mają wpływ nie tylko na nas, ale i na otaczające nas środowisko, a co za tym idzie, na świat, w którym żyjemy. Kupując, dokonujemy wielu wyborów, ale czy słusznych? Polska Zielona Sieć razem z grupą EFTE Warszawa i Społecznym Instytutem Ekologicznym zorganizowały konferencję prasową, na której przedstawiły kilka prostych zasad zrównoważonej konsumpcji.

"Kupuj odpowiedzialnie! Twoje pieniądze kształtują świat" o tym projekcie opowiedziała Małgorzata Małochleb:

- Celem naszej kampanii jest przekazanie mieszkańcom wiedzy dotyczącej jak i gdzie kupować, aby nasze wybory były trafniejsze. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy dokonywaniu zakupów? Popieramy produkty przyjazne nie tylko nam, ale i środowisku. Produkty oznaczone certyfikatem „Fairtrade” (sprawiedliwy handel) na pewno do nich należą. Głosząc hasło "Kupuj odpowiedzialnie", propagujemy przemyślane konsumenckie wybory, a zaliczamy do nich m.in.: nabywanie produktów lokalnych, przemyślanych, robionych najlepiej z wcześniej sporządzoną listą. W produktach powinniśmy zwracać uwagą na oznakowanie, datę ważności, a także na to, czy są nam one niezbędne. Myślę, że lepiej czasem wydać kilka złotych więcej i mieć pewność, że produkt jest zdrowszy, bardziej ekologiczny i przyjaźniejszy nam wszystkim.

"Prezenty zrobione lepsze niż kupione" – o tym, jak z banalnych, skazanych na wyrzucenie rzeczy można zrobić świetny prezent, opowiedziała Małgorzata Grodzka, która prowadzi Galerię Maruna:

- Galeria działa niecały rok, a jej założeniem jest promocja rzeczy ekologicznych. Są to rzeczy ręcznie robione, będące często przetworzeniem starych, bądź z wykorzystaniem wydawałby się niepotrzebnych rzeczy, które pokazują, że przy odrobinie wyobraźni, można tworzyć naprawdę piękne rzeczy. Zainteresowanie naszymi produktami jest spore, a ja jestem zaskoczona bardzo pozytywnymi reakcjami klientów, którzy przyznają, że nigdzie indziej nie dostaliby tak oryginalnego, a zarazem ekologicznego produktu.

"Eko-etycznym Krakowem", poprzez prezentację „Spacerownika po świadomej konsumpcji” – zajęła się Małgorzata Krzystkiewicz z Polskiej Zielonej Sieci.

- "Spacerownik" powstał dla dwóch miast: Krakowa oraz Warszawy. Jest on także dostępny w wersji elektronicznej na stronie internetowej. Mówi przede wszystkim o odpowiedzialnej konsumpcji. Przedstawia miejsca, gdzie można nabyć rzeczy przyjazne środowisku, a także, w których można się spotkać i porozmawiać na te tematy. Są to miejsca, które pokazują, że przy odrobinie wysiłku można żyć bardziej ekologicznie.

- Nasza organizacja cały czas się rozwija. Chcemy dotrzeć nie tylko do mieszkańców, Krakowa, Polski, ale również do turystów, stad tłumaczenie "Spacerownika" na język angielki. Chcielibyśmy wciągnąć do naszej akcji, jak najwięcej polskich miast. Jest to również nasz cel. Rozwijamy naszą ideę, ponieważ wierzymy, że małymi krokami możemy zrobić wielką rzecz.


Masz samochód?

Przeczytaj
Żywe Miasto

Wygraj pieniądze
Serwis Specjalny

Siatkówka Kobiet
Boże Narodzenie

w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto