MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kupa, Poniedziałkowy Dół, Gołaśka, Pocieszka nazwami krakowskich ulic i dzielnic? Dlaczego nie

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Turyści często dziwią się spotykając różne śmieszne nazwy ...
Turyści często dziwią się spotykając różne śmieszne nazwy ... Łukasz Żołądź
Turyści często dziwią się spotykając różne śmieszne nazwy krakowskich ulic, ale sami krakowianie nie raz zastanawiają się skąd wzięła się dana nazwa i dlaczego akurat oni muszą mieszkać na przykład na Zadupiu.

Floriańska najpiękniejszą ulicą w Polsce?


Zadupie to część Olszanicy, znajdującej się niedaleko osiedla willowego Wola Justowska. Nazwa taka zapewne dlatego, że zawsze ciężko było dojechać w ten rejon miasta, jest ono bardzo oddalone od centrum i z kiepską komunikacją miejską.

Spacerując Kazimierzem można spotkać takie ulice jak Kupa i Gazowa. Ta druga o tyle bardziej bulwersuje, że kojarzy się z niczym innym jak z komorami gazowymi i nie powinno takiej nazwy być na żydowskim Kazimierzu. Ma to związek z istniejącym tam zakładem gazowniczym. Natomiast niewielu wie, że słowo "kupa" oznacza "mnóstwo" i przetrwało w zwrocie "kupa kasy".

Krakowianie narzekają na takie nazwy ulic jak na przykład Gołaśka czy Kukiełek Golkowickich. Mieszkańcy denerwują się, ponieważ często stają się przedmiotem żartów i kpin. Jedni mieszkają na gołej Aśce, a drudzy są pacynkami.

Na Prądniku Czerwonym jest ulica Pocieszki, ponieważ w XVII wieku była tam karczma, gdzie pijąc zalewano smutki. W Bronowicach Wielkich funkcjonuje nazwa miejscowa Zaflacze, jednak nie wiadomo skąd się ona wzięła. W Krakowie są też Kurze Doły. To pola za cmentarzem w Pleszowie z niewielkimi nierównościami terenu.

Skąd nazwy Łagiewniki, Skotniki, Kościelniki czy Krowodrza? Nazwy te sięgają historią aż do średniowiecza, przypominają o zawodach i fachach rzemieślniczych wykonywanych na dworze królewskim. Skotnicy zajmowali się hodowlą bydła, łagiewnicy wytwarzali łagwie, czyli drewniane przedmioty, kościelnicy byli obowiązani do posług w katedrze krakowskiej. A Krowodrza to miejsce, gdzie kiedyś zabijano i obdzierano ze skóry krowy.

Najdziwniejszą nazwą wydaje się jednak Poniedziałkowy Dół. Wywodzi się ona prawdopodobnie od nazwiska właściciela wąwozu w Lesie Wolskim, pana Poniedziałka.

Choć dawno nie ma już takiego państwa jak Czechosłowacja, to w Krakowie nadal jest ulica Czechosłowacka. Bardzo ciekawe nazwy to również ulica Bohaterów Wietnamu, Śliczna, Bajeczna, Uśmiech, Braterska i Siostrzana.

Bardzo popularne stało się zmienianie nazw ulic, dzielnic i placów i nadawanie im imion zasłużonych postaci życia publicznego. Ostatnim głośnym przykładem była propozycja krakowskiego radnego, Stanisława Rachwała o uczczeniu amerykańskiego prezydenta, Ronalda Reagana i nazwanie Placu Centralnego jego imieniem.

Zobacz też:

Most Piłsudskiego [7 cudów Krakowa - nominacja]


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto