Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulturalne podpowiedzi: 5 wystaw czasowych, które trzeba zobaczyć

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa "Współistnienie" w Muzeum Podgórza
Wystawa "Współistnienie" w Muzeum Podgórza Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Artyści komentujący najnowsze wydarzenia, wystawa opowiadająca o doświadczeniu pandemii stworzona przez krakowian a może fotograficzna podróż w przeszłość? Jest w czym wybierać, oto subiektywna podpowiedź, wystaw czasowych w Krakowie, które warto zobaczyć. Na niektóre trzeba się pospieszyć.

FLESZ - Migrena to nie wyrok

od 16 lat

Pandemia oczami krakowian

- Wystawa „Współistnienie” to opowieść o czasie zrazy z perspektywy mieszkańca Krakowa. Nie jest to wystawa o samej pandemii, a o ludzkich emocjach. Za pomocą artefaktów pokazujemy całe spektrum emocji jakich wszyscy doświadczyliśmy: strachu, radości, motywacji, kreatywności - mówił Mateusz Zdeb, kurator wystawy.

Na przejmująca wystawę złożyły się przedmioty codziennego użytku, które jeszcze rok temu nie były w naszym życiu specjalnie ważne: maseczki, kombinezony, stroje ochronne, lekarstwa, papier toaletowy, ale także fotografie pustego Krakowa. Eksponaty, które złożyły się na wystawę „Współistnienie” opowiadają o emocjach jakie towarzyszyły krakowianom w czasie pandemii.

Wystawę można będzie zobaczyć w Muzeum Podgórza do kwietnia 2022 r., a ekspozycja będzie wciąż uzupełniana.

Sprzeczne przyszłości

Wystawa Główna Międzynarodowego Triennale Grafiki stawia w centrum przyszłość – sztandarowe hasło artystów Wielkiej Awangardy, zderzając ich postrzeganie przyszłości jako źródła optymizmu i nadziei na lepsze jutro z pandemiczną perspektywą, katastrofą klimatyczną i niepokojem wpisanym dziś w konteksty, jakie niesie ze sobą przyszłość. Artyści biorący udział w MTG 2021 podzielają i wyrażają przy pomocy środków wizualnych niepokój, który jest nieobcy każdemu z nas, jednocześnie starają się uwrażliwić odbiorców na zachodzące wokół zmiany i zachęcić ich do podejmowania działań zapobiegawczych, zarówno na mikro- jak i makroskalę.

Wystawa czynna do 31 lipca 2021 w Galerii Białej w Nowohuckim Centrum Kultury.

Fotografia

To także ostatnia chwila, by zobaczyć wystawę międzywojennej fotografii polskiej i niemieckiej „Nie tylko Bauhaus” w Międzynarodowym Centrum Kultury. Na wystawie znalazło się ponad trzysta klasycznych odbitek, książek i czasopism ukazujących najważniejsze wydarzenia i estetyczne tendencje okresu dwudziestolecia międzywojennego w Niemczech i ich polskie tropy.

- Wystawa ma być opowieścią o fotografii, ale równocześnie opowieścią o czasach – mówiła nam podczas otwarcia kuratorka Natalia Żak. „Nie tylko Bauhaus” to ekspozycja, którą Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie świętuje 30-lecie swojej działalności.

Lata 20. XX wieku to okres, gdy fotografia stała się głównym medium wizualnym opisującym i dokumentującym rzeczywistość, coraz chętniej wykorzystywanym w komunikacji. To właśnie fotografia towarzyszyła odbudowującemu się powojennemu światu, zachodzącym w nim zmianom. Fotografia modowa, sportowa, portretowa, prasowa, ale także pierwsze artystyczne eksperymenty, cykle reportażowe, podobne trendy widziane z perspektywy niemieckich i polskich twórców. Wystawa nie tylko dla amatorów fotografii i 20-lecia międzywojennego.

„Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy”, MCK, Rynek Główny 25, do 1 sierpnia 2021.

Artysta jest obecny

„Artysta jest obecny” to jedna z wystaw MOCAK-u zokazji 10-lecia instytucji, bazująca na własnej kolekcji muzeum.

- Ekspozycja jest deklaracją, że podstawowym źródłem inspiracji, ale także materiałem w sztukach wizualnych jest człowiek – wyjaśnia kuratorka Monika Kozioł.

Własne ciało, wizerunek, biografia to podstawowe elementy „używane” przez artystów jako środki wyrazu, a sama cielesność wyraża kondycję psychiczną i fizyczną artystów. Na ekspozycję złożyły się prace 47 twórców, m.in. Mariny Abramović, Poli Dwurnik, Adama Rzepeckiego czy Marcina Maciejowskiego.

Wystawa potrwa do 20 marca 2022 roku w budynku A.

Siła kobiet

„Inner Strength. The Women of Poland and Japan” w Muzeum Manggha opowiada o tym, jak siłę kobiet postrzegają artystki polskie i japońskie. W czym upatrują swojej siły, jak wygląda ich codzienne życie i jak postrzegają rolę kobiet we współczesnym świecie? Poruszając problemy jakich doświadczają, obalają stereotypy i przypisane im społeczne role, dotykając bardzo aktualnych tematów. Dziesięć artystek ilustratorek - z Polski i Japonii - opowiedziało o swoich doświadczeniach kobiecości, ich prace prezentowane będą w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha do 19 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Kulturalne podpowiedzi: 5 wystaw czasowych, które trzeba zobaczyć - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto