Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuloodporni Bielsko-Biała marzą o tytule. Ale oni już wygrali

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wynik i tytuły nie mogą być najważniejsze. Najistotniejszy jest aspekt społeczny - współpraca z lokalnymi społecznościami, aktywizacja osób niepełnosprawnych i zmiana ich postrzegania - mówi Daniel Kawka, założyciel Kuloodpornych Bielsko-Biała. W najbliższy weekend w Bielsku-Białej finał Amp Futbol Ekstraklasy. Kuloodporni mają szansę na mistrzostwo.

Bielsko-Biała przez sobotę i niedzielę 29-30 września będzie stolicą polskiego amp futbolu. Na stadionie na Górce przy ul. Młyńskiej zostanie rozegrany finałowy turniej amp futbol ekstraklasy. Gospodarze - Kuloodporni Bielsko-Biała przed ostatnim turniejem zajmują drugie miejsce. Do prowadzącej Glorii Varsovia tracą cztery punkty.

- Musimy wygrać wszystkie mecze i liczyć, że lider straci punkty po drodze. Będzie trudno, bo są w formie, ale matematycznie szanse mamy, dlatego podchodzimy do tego turnieju tak, by wygrać wszystko i myśleć o mistrzostwie i Lidze Mistrzów - mówi Daniel Kawka, prezes Fundacji na Rzecz Promocji Sportu Osób Niepełnosprawnych „Kuloodporni” i założyciel pierwszej w województwie śląskim amp futbolowej drużyny Kuloodporni Bielsko-Biała.

Przygotowując się do turnieju Kuloodporni wzięli udział w weekendowym zgrupowaniu w Istebnej. Mieli tam treningi, zajęcia taktyczne oraz spotkania z psychologiem sportu.

W ubiegłym sezonie Kuloodporni zajęli trzecie miejsce w ekstraklasie. Teraz są niemal pewni wicemistrzostwa i wciąż zachowują szanse na tytuł. Od ubiegłego finału mistrzostw Polski w amp futbolu w Kuloodpornych sporo się zmieniło. Doszło kilku nowych zawodników, dzięki czemu bielski zespół ma najszerszą kadrę w Polsce.

- Mamy 16 seniorów, pięciu amp futbolowych juniorów w przedziale wiekowym 8-14 lat, a po za tym prowadzimy sekcję dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi - wyjaśnia Daniel Kawka. - Większość z tych dzieci nie będzie grała w amp futbol, ponieważ nie są po amputacjach, ale mają inne ruchowe problemy. Dlatego chcemy umożliwić im trenowanie piłki nożnej tak, jak to robią ich rówieśnicy - dodaje.

W takich zajęciach uczestniczy na razie 12 osób z całego województwa śląskiego - od Żywca po Bytom. Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie. - Chcielibyśmy, by treningi dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi były łączone z treningami dla młodzieży z domu dziecka - wyznaje Kawka.

Nie ukrywa, że projekt ma zapewnić przyszłość ampfutbolowej sekcji seniorskiej. Obecnie w klubach ampfutbolowych w Polsce grają osoby dorosłe, które w wyniku różnych zdarzeń straciły kończynę. Wielu trzeba było nauczyć poruszania się o kulach na boisku i gry w piłkę. Natomiast praca z dziećmi i młodzieżą może zaowocować wyszkoleniem świetnych amp futbolowych zawodników, którzy będą mieli szansę trafić do reprezentacji Polski.

- Amp futbol bardzo mocno się rozwija. Jest szansa, że w 2020 roku mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w Krakowie. Regularnie są już rozgrywane mistrzostwa świata, a amp futbolem opiekuje się UEFA - przyznaje Daniel Kawka.

O amp futbolu głośno dziś w Polsce. Ambasadorami tej dyscypliny są Kamil Grosicki i Łukasz Fabiański, a Robert Lewandowski finansowo postanowił wesprzeć przygotowania reprezentacji Polski w amp futbolu do mistrzostw świata, jakie na przełomie października i listopada zostaną rozegrane w Meksyku. To efekt dobrej roboty, jaką wykonają działacze Amp Futbol Polska z Mateuszem Widłakiem na czele. W skali regionalnej prym wiodą Kuloodporni.

- Dużo o nas się mówi, a odbiór jest fantastyczny. Trenujemy z piłkarzami, kibice nas znają. Osiągnęliśmy to, co chcieliśmy - jesteśmy traktowani, jak sportowcy, a nie jak zbieranina kulawych graczy na „Orliku”. Z tego jesteśmy dumni - dodaje.

W sobotę i niedzielę na stadionie przy ul. Młyńskiej na Górce z bliska będzie można przekonać się, jak widowiskowym sportem jest amp futbol. I dopingować Kuloodpornych.

- W naszym projekcie wynik nie jest najważniejszy. Jasne, że chcemy wygrywać i zdobywać mistrzowskie tytuły. Ale w sporcie sam wynik i tytuły nie mogą być najważniejsze: chodzi o cały aspekt społeczny, współpracę z lokalnymi społecznościami, aktywizację osób niepełnosprawnych , zmianę ich postrzegania. To jest dla nas najistotniejsze w tym wszystkim. Wynik ułatwia tę pracę, bo jak się jest mistrzem, to jest łatwiej. Ale nie jest celem samym w sobie, lecz konsekwencją naszej pracy - zaznacza Daniel Kawka.

PROGRAM TURNIEJU
Sobota 29.09
11.00 Ceremonia otwarcia
11.30 Kuloodporni Bielsko-Biała - GKS Góra
12.45 Gloria Varsovia - Husaria Kraków
15.30 Gloria Varsovia - GKS Góra
16.45 Kuloodporni Bielsko-Biała - Husaria Kraków

Niedziela 29.09
10.00 Husaria Kraków - GKS Góra
11.15 Kuloodporni Bielsko-Biała - Gloria Varsovia
13.00 Ceremonia zakończenia.
Wstęp jest wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kuloodporni Bielsko-Biała marzą o tytule. Ale oni już wygrali - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto