MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto zwija kable?<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b>

rtk
Czy mamy w Polsce do czynienia z zapaścią na rynku kablowym? - Zapewne, nastąpił istotny zastój w rozbudowie sieci, choć potrzeby są ogromne jako, że mamy w Polsce zaledwie 30 telefonów stacjonarnych na 100 mieszkańców ...

Czy mamy w Polsce do czynienia z zapaścią na rynku kablowym? - Zapewne, nastąpił istotny zastój w rozbudowie sieci, choć potrzeby są ogromne jako, że mamy w Polsce zaledwie 30 telefonów stacjonarnych na 100 mieszkańców - podkreśla rzecznik TP SA Witold Rataj.

- Jedną z przyczyn jest rozwój telefonii komórkowej inną tzw. ,problem ostatniej mili". Rzecz w tym, że najsłabszy punkt polskiej telekomunikacji to okablowanie budynków i połączenia z pierwszą centralą. TP SA ma udostępniać je wszystkim operatorom natomiast do ich rozbudowy nikt się nie kwapi. Potrzebne są więc rządowe, strategiczne decyzje...

Niewiesoło i na świecie

Kryzysową sytuację na światowym rynku kabli potwierdza prof. Adam Pach kierowni Katedry Telekomunikacji AGH.

- Chwieją się potentaci, Alcatel, Lucent, Siemens, Corning, a główny bój toczy się o rynki wschodnie i rynki trzeciego świata, bo wszędzie gdzie światłowody są położone, można stosować nowe technologie, które pozwalają zwiększyć przepustowość światłowodów 100-120 razy. Także w Polsce mamy nadmiar linii międzymiastowych. Własne linie mają m.in. TP SA, Tel Energo, PKP, Telbank i te możliwości wykorzystane są w 6-10 proc.

Byle do 2004

Wszystkie organizacje dążą do przetrwania w dość trudnej sytuacji. Kłopoty ma Szeptel, z wieloma problemami boryka się Netia, Tel Energo na przykład zacieśnia współpracę z operatorami sieci kablowych wykorzystując je do celów telekomunikacyjnych m.in. do przesyłów internetowych. Mnożą się radiowi operatorzy Internetu są firmy, które korzystają do celów telekomunikacyjnych ze zwykłych, istniejących od dawna, sieci energetycznych.

Będzie trzeba miedzi ale...

Ożarów, niegdyś pierwsza polska firma która wytwarzała światłowody, rzeczywiście może być dziś nieco zapóźniona wobec myślenickiej fabryki, która wytwarza kable o ogromnej liczbie światłowodowych włókien. Na jej problemy nałożyły się też zapewne niegdysiejsze boje między związkami a kolejnymi zarządami kablowni w Krakowie.

Faktem jest, też jednak że zapotrzebowanie na miedziane kable telekomunikacyjne będzie musiało rosnąć, bo nawet najwydajniejsze sytemy (np. znajdujący się jeszcze w powijakach EPON, tworzony we Włoszech przy istotnej współpracy naszej AGH) na etapie ,ostatniej mili" będą potrzebowały miedzi, ale to perspektywy, najwcześniej 2004 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto zwija kable?<br><font color="#006699"><b>Gazeta Krakowska</font></b> - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto