Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królowa Beskidu Wyspowego - Mogielica. Ciekawa, weekendowa wycieczka. ZDJĘCIA

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Wprawdzie minęły już wrześniowe upały, ale pogoda jeszcze sprzyja wycieczkom. Dla amatorów górskich wycieczek tych nie najdłuższych i nie w najwyższe góry w Polsce mamy propozycję ciekawej wycieczki w Beskid Wyspowy. Mogielica to najwyższy jego szczyt, dający wiele przeżyć estetycznych. Rozległe panoramy spod szczytu zadowolą nawet najbardziej wybrednych. Polecamy zobaczyć je w GALERII

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidy Wyspowego

W tym specyficznym pasmie górskim, góry są niczym wyspy - stąd jego nazwa. Pojedyncze, majestatyczne raczej obłe wierzchołki przy odpowiedniej pogodzie, widziane z góry, rzeczywiście przypominają wyspy, górujące nad chmurami. Mogielica ma 1170 m n.p. m.

Nazywana jest też Kopą, ze względu na charakterystyczny kształt. W literaturze można spotkać błędną nazwę „Mogielnica”. Z punktów widokowych, na szczycie i na polanach, rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. Na szczycie jest wieża widokowa, obecnie jednak w remoncie i wstęp na nią jest wzbroniony. Jednak z pobliskich polan możemy zobaczyć praktycznie to samo.

Polany Mogielicy

W masywie Mogielicy znajdowało się kilkanaście polan. Największa z polan to położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu widokowa polana zwana Stumorgi, Polaną Stumorgową lub Halą Stumorgową. Nazwa hali Stumorgi pochodzi od dawnej jednostki powierzchni – mórg (ok. 0,5 ha). W istocie hala miała powierzchnię większą od 50 ha. Obecnie, po zaprzestaniu wypasu owiec, hala stopniowo zarasta, a jej powierzchnia uległa już zmniejszeniu.

Na północnym grzbiecie znajduje się dużo mniejsza, lecz bardzo widokowa polana Wyśnikówka, stanowiąca charakterystyczny, rozpoznawalny z daleka element sylwetki Mogielicy. Na przedłużeniu tego grzbietu w północno-zachodnim kierunku (przy niebieskim szlaku) znajduje się druga co do wielkości Cyrla. Z wszystkich tych polan roztaczają się szerokie widoki. Turyści wędrujący od przełęczy Rydza Śmigłego w dolnej części podejścia przechodzą przez polany Mocurka i Bajorzyska. Inne polany znajdują się poza szlakami turystycznymi lub już zarosły lasem.

Szlaki na Mogielicę

  • zielony – z przełęczy Ostrej przez Cichoń, Przełęcz Słopnicką na szczyt Mogielicy (3:15 godz. w górę, 2:20 godz. w dół)
  • zielony z Dobrej, przez Łopień i Przełęcz Rydza-Śmigłego (w górę 4:45 godz., w dół 4 godz.)
  • niebieski z Jurkowa (2:45 godz. w górę, 2 godz. w dół)
  • niebieski ze Szczawy przez przełęcz między Mogielicą a Krzystonowem i Stumorgową (w góre 4:50 godz., w dół 3:30 godz.),
  • żółty – z Tymbarku, północnym podnóżem Łopienia, przez Zaświercze (5 godz. w górę, 4 godz. w dół)
  • żółty i niebieski - z Rzek przez Jasień, Polanę Wały (4 godz. w górę, 3.20 w dół)
  • zielony z Półrzeczek na Pol. Wały (1.30 min w górę, 050 min w dół) potem na Mogielicę żółtym i niebieckim (patrz. wyżej)

Pętla z Jurkowa

Bardzo fajną wycieczkę można zrobić z Jurkowa. Zostawiając samochód na miejscowym parkingu w centrum miejscowości. Od razu stamtąd ruszamy na zielony szlak i po niecałych 3 godzinach jesteśmy na szczycie. Piękne panoramy spod szczytu urozmaica nam wycieczkę. By nie schodzić tą sama drogą udajemy się z Mogielicy na szlak niebieski, a następnie żółty na Polanę Wały. Nadal żółtym którym dochodzimy do Kutrzycy, bardzo widokowej polany, cofamy się do Polany Wały i stąd zielonym do Półrzeczek, a następnie szosą do Jurkowa. Całość to około 16 km, 6-7-godzinna wycieczka, która zadowoli zarówno zaprawionych, jak i mniej wprawionych turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto