Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krok w stronę skweru im. Piotra Skrzyneckiego. IPN wskazuje na "mało znany wymiar biografii artysty"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W kwietniu 2022 roku minie 25 lat od śmierci Piotra Skrzyneckiego, artysty, twórcy Piwnicy pod Baranami, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.
W kwietniu 2022 roku minie 25 lat od śmierci Piotra Skrzyneckiego, artysty, twórcy Piwnicy pod Baranami, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. archiwum Gazety Krakowskiej
Niebawem może zapaść decyzja w sprawie nazwania skweru między ulicą Poselską a Franciszkańską imieniem Piotra Skrzyneckiego. Krakowski magistrat otrzymał pozytywną opinię Instytutu Pamięci Narodowej, która umożliwia poddanie projektu uchwały pod głosowanie Rady Miasta.

FLESZ - Mateusz Żydek: presja płacowa będzie się dalej utrzymywała

od 16 lat

Na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta Krakowa prawdopodobnie wróci temat nazwania skweru na Plantach imieniem Piotra Skrzyneckiego. Z takim wnioskiem do krakowskiego urzędu wystąpił jesienią ubiegłego roku dyrektor Piwnicy Pod Baranami Bogdan Micek. Mimo negatywnej opinii Członków Zespołu ds. Nazewnictwa przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa, którzy przywołali ulicę generała Jana Skrzyneckiego i powołali się na zasadę "nienadawania ulicom, placom i parkom nazw o znaczeniu, pisowni lub brzmieniu podobnym do nazw istniejących już w Krakowie", grupa radnych w październiku złożyła do Kancelarii Rady Miasta projekt takiej uchwały.

Temat jednak został zawieszony, ponieważ krakowski magistrat czekał na opinię IPN-u. To dlatego, że do kwestii nazewnictwa odnosi się również ustawa z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego m.in. poprzez nazwy dróg, ulic, placów czy mostów. Radni, członkowie Zespołu, przyjęli zasadę wstępnej weryfikacji w IPNie każdej osoby żyjącej w latach 1944-1990, która jest proponowana na patrona ulicy czy placu. Również w przypadku Piotra Skrzyneckiego wystąpiono o taką opinię do Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Po przeprowadzeniu kwerendy w zasobach archiwalnych i ewidencyjnych Instytut Pamięci Narodowej w całej rozciągłości popiera propozycję uhonorowania w ten sposób Piotra Skrzyneckiego - czytamy w odpowiedzi udzielonej Prezydentowi Krakowa.

IPN w piśmie zwrócił się także z prośbą "o rozszerzenie używanych przez miasto oficjalnych biogramów Piotra Skrzyneckiego o informacje pokazujące mało znany wymiar biografii tego artysty jako człowieka niepokornego wobec komunistycznych władz PRL".

Warto przypomnieć, w uzupełnieniu do informacji publicznie dostępnych, że Piotr Skrzynecki znajdował się w okresie PRL w zainteresowaniu funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. W latach 1969-80 zbierano o nim informacje w ramach Sprawy Obiektowej „Parawan” a następnie w latach 1980-89 w ramach Sprawy Obiektowej „Arlekin” prowadzonych przeciwko członkom kabaretu „Piwnicy pod Baranami”. Niezależnie od tego w 1958 r. toczyła się przeciwko niemu sprawa związana z brakiem wymaganych zezwoleń oraz w związku z treściami pojawiającymi się podczas gościnnego występu „Piwnicy pod Baranami” we Wrocławiu. W marcu 1968 r. był przesłuchiwany na okoliczność ewentualnego przekazywania informacji dotyczących strajków studenckich. Dodatkowo w latach 1975-76 był inwigilowany w ramach Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia „Czarny”, jak czytamy w dokumentacji, ze względu na „negatywną postawę wobec aktualnej rzeczywistości politycznej” a także ze względu na podejrzenia rozpowszechniania „nielegalnych” wydawnictw zachodnich. Z kolei w grudniu 1981 r. znalazł się na liście osób przeznaczonych do internowania - podaje IPN.

Jak mówi radny Łukasz Wantuch, opinia ta umożliwia poddanie projektu pod głosowanie Rady Miasta. To do niej będzie należeć ostatnie zdanie w sprawie nazwy skweru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto