Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakus czy Krak? Rozwiewamy odwieczne wątpliwości

(AGA)
Od czasu do czasu, na sesjach rady Dzielnicy XIII oraz w mediach, pojawiają się wieści o podgórskim kopcu Krakusa. Natychmiast odzywają się wtedy głosy, że to nie kopiec Krakusa, ale Kraka, że radni i dziennikarze ...

Od czasu do czasu, na sesjach rady Dzielnicy XIII oraz w mediach, pojawiają się wieści o podgórskim kopcu Krakusa. Natychmiast odzywają się wtedy głosy, że to nie kopiec Krakusa, ale Kraka, że radni i dziennikarze popełniają błąd. Czy rzeczywiście? Internetowa Wikipedia nazywa kopiec zamiennie: Kraka i Krakusa. Jan Długosz łączy jego usypanie z osobą Kraka - legendarnego założyciela miasta Krakowa.

Opisuje, że pogrzebano go zgodnie ze zwyczajem na szczycie wzgórza, zaś dwaj jego synowie, wykonując jego wolę, wznieśli kopiec na wieczną pamiątkę. Leszek Mazan, znawca krakowskich tajemnic wyjaśnia, że w Krakowie utożsamia się Kraka z Krakusem, ale na 100 procent poprawną nazwą jest kopiec Krakusa. - W 1700 roku rada miasta odprawiła mszę za duszę Krakusa. Przed wojną nikt nie powiedział inaczej niż kopiec Krakusa. Tak podaje zarówno Encyklopedia Krakowa, Wielka Encyklopedia Powszechna lub publikacja Grzegorza Gilla pt. "Kopce w krajobrazie kulturowym Polski" - mówi Leszek Mazan. - Na Podgórzu mamy więc kopiec Krakusa, ale w środku jest mogiła Kraka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto