Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie uroczystości w 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Krakowskie uroczystości w 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila"
Krakowskie uroczystości w 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" Andrzej Banas
Dokładnie 70 lat temu, 24 lutego 1953 roku w warszawskim więzieniu wykonano wyrok śmierci na gen. Auguście Emilu Fieldorfie "Nilu". Wcześniej odbył się sfałszowany proces. Polski oficer Wojska Polskiego, a także dowódca Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej doświadczył również licznych tortur. Krakowskie obchody rocznicy jego śmierci rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamięci, która jest umieszczona na budynku przy ul. Lubicz 32, w którym August Emil Fieldorf się urodził. Następnie w szkole podstawowej przy ul. Topolowej 22 odbyła się prelekcja oraz występy uczniów.

Krakowskie obchody

24 lutego w 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Fieldorfa "Nila" zarówno w Krakowie jak również w Warszawie odbywały się obchody tego wydarzenia. W stolicy Małopolski o godz. 9.30 złożono kwiaty pod tablicą pamięci umieszczoną na budynku przy ulicy Lubicz 32 w Krakowie. To tutaj w 1895 roku urodził się August Emil Fieldorf.

Następnie uroczystości miały już miejsce w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Frycza-Modrzewskiego przy ul. Topolowej 22. To właśnie do tej placówki w latach 1901-1905 uczęszczał przyszły generał. W 2008 roku w budynku szkoły odsłonięto tablicę pamiątkową, ufundowaną przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej, wmurowaną z inicjatywy rodziców uczniów, nauczycieli oraz rodziny gen. "Nila". Podczas piątkowych uroczystości również i pod tą tablicą złożono kwiaty.

W trakcie spotkania w auli szkoły, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar wygłosił prelekcję. Następnie swój występ artystyczny zaprezentowali uczniowie. Na zakończenie obchodów wręczono nagrody dla uczestników IV konkursu Dzielnicy II Grzegórzki, który był poświęcony gen. "Nilowi".

Organizatorzy obchodów: Ośrodek Edukacji Obywatelskiej filia Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, Oddział IPN w Krakowie.

Bohater, który honor cenił ponad życie

August Emil Fieldorf urodził się w 1895 r. Mając 17 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. W 1914 r. zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich i wyruszył na front rosyjski. Podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej przeszedł długi szlak bojowy. Po wojnie, w odrodzonej RP, pozostał w wojsku.

Walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Po klęsce zdołał dotrzeć do Francji, a po jej upadku do Anglii. We wrześniu 1940 r., jako emisariusz Rządu na Uchodźstwie, przedostał się do okupowanej przez Niemców Warszawy i rozpoczął działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, a potem w Armii Krajowej. Od 1942 r. organizował Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej AK i nadzorował walkę bieżącą. W ostatnich miesiącach działalności AK pełnił również funkcję zastępcy jej dowódcy, gen. Leopolda Okulickiego.

Po aresztowaniu przez NKWD, nierozpoznany, w latach 1945-1947 był więziony w sowieckich łagrach na Uralu. Ponownie aresztowany po powrocie do Polski, został poddany brutalnemu śledztwu, ale do końca zachował nieugiętą postawę.

Jest najwyższym rangą oficerem AK, zgładzonym w wyniku mordu sądowego w czasach stalinowskich. Komuniści powiesili go 24 lutego 1953 r. w więzieniu mokotowskim. Ciało pogrzebano w nieznanym miejscu, być może na Łączce pod murami cmentarza wojskowego na Powązkach.

Więcej na temat gen. "Nila":

Warszawskie obchody

W obchodach, które odbywają się także w Warszawie wzięli udział: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał. W przeddzień uroczystości, 23 lutego w świetlicy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbył się spektakl „Nil – historia bohatera” w reż. Wojciecha Rybakowskiego.

W Warszawie 24 lutego praktycznie przez cały dzień każdy może złożyć kwiaty w miejscu stracenia gen."Nila". Uroczystości państwowe będą miały miejsce pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w więzieniu mokotowskim w okresie PRL. Na symbolicznym grobie gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" na Cmentarzu Wojskowym zostaną złożone kwiaty. Po południu zostanie odprawiona msza święta w intencji generała w Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu. Wieczorem z kolei odbędzie się koncert „Nie proś ich o łaskę...”.

Organizatorami uroczystości są: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej. Patronat honorowy Ministerstwa Obrony Narodowej. Partner – Terminal Kultury Gocław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowskie uroczystości w 70. rocznicę śmierci gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto