Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie szopki i Lajkonik są niematerialnym dziedzictwem kulturowym UNESCO

Redakcja
Lajkonik - symbol miasta oraz tradycyjne szopki, mogą zostać ...
Lajkonik - symbol miasta oraz tradycyjne szopki, mogą zostać ... Łukasz Żołądź
Lajkonik - symbol miasta oraz tradycyjne szopki, zostały wpisane do rejestru niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

W lutym szopkarze z Krakowa, przy wsparciu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, złożyli wnioski w tej sprawie.

W poniedziałek, 4 sierpnia decyzję o wpisaniu krakowskiego szopkarstwa na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ogłosiła minister kultury Małgorzata Omilanowska. Razem z szopkami, zaszczytny tytuł przyznano także pochodom Lajkonika.

Miejsce na liście UNESCO daje szansę inwentaryzacji zjawisk kulturowych, rozgłosu, uzyskania popularności, ale i prestiżu na skalę światową. Pomysłodawcy nie ukrywają, że w grę wchodzi także wątek finansowy - wpis na listę UNESCO ułatwi zdobywanie grantów i funduszy na promocje i popularyzację krakowskich tradycji.

Zobacz też: Poznaj świat Lajkonika [zdjęcia]

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to grupowa, narodowa, etniczna lub też religijna tożsamość. Idee, wartości, zdobyta wiedza i doświadczenia zdobywane są z pokolenia, na pokolenie. Dotyczy to również miejsc i przedmiotów.

Obowiązek katalogowania elementów niematerialnego dziedzictwa kulturowego nakłada Konwencja UNESCO z 2003, którą Polska ratyfikowała w 2011 roku. Listę prowadzi ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Krakowski konkurs szopek

Organizowany jest od 1937 roku. Krakowskie szopki to kolorowe, nawiązujące do architektury miasta budowle. Często wykonane z folii aluminiowej, bibuły, staniolu, kartonu i papieru. Jeśli chodzi o żłobek - obok Świętej Rodziny, bohaterami szopki są również laleczki, ubrane w tradycyjne, regionalne stroje, Lajkonik, Smok Wawelski, a nawet Pan Twardowski. Ostatnia, 71. edycja, liczyła 50 zgłoszeń szopek wykonanych przez osoby dorosłe, a 124 zrobionych przez dzieci.

Krakowski pochód Lajkonika

Pochód i harce Lajkonika to stara krakowska tradycja obchodzona w okolicach święta Bożego Ciała. Historia Tatarzyna na drewnianej figurce konia zwanego również Konikiem Zwierzynieckim ma różne źródła. Według tradycji postać wiąże się z najazdem Tatarów na Kraków w 1287 roku za panowania Leszka Czarnego. Była to jedna z trzech udokumentowanych napaści, która zakończyła się klęską ordy. Według przekazu do zwycięstwa przyczynili się włóczkowie, czyli zwierzynieccy flisacy. Po pokonaniu najeźdźców najdzielniejszy z włóczków, przebrany w zdobyczny strój chana tatarskiego wkroczył do miasta w atmosferze powszechnej radości.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto