Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie sklepy przed wojną [zdjęcia]

Redakcja
Jak w pierwszej połowie XX wieku wyglądały witryny sklepowe w ...
Jak w pierwszej połowie XX wieku wyglądały witryny sklepowe w ... fot. Zakład Fotograficzny I. Krieger/własność Muzeum Historycznego Krakowa
Jak w pierwszej połowie XX wieku wyglądały witryny sklepowe w Krakowie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia Muzeum Historycznego.

Zobacz też: Fortuna w starych reklamach [wywiad]


W tym tygodniu przypominamy Kraków przed II wojną światową, z perspektywy handlu.

Pierwsze zdjęcie przedstawia wejście do sklepu Antoniego Hawełki w Pałacu pod Krzysztofory (Rynek Główny 35). - Zdjęcie wykonano przed 1913 r., w którym nastąpiło przeniesienie sklepu do sąsiedniego Pałacu Spiskiego. Założycielem firmy był pochodzący z Kęt Antoni Hawełka, który w 1876 r. otworzył sklep "Pod Palmą" pod adresem Rynek Główny 46. Spadkobierca, dawny subiekt Franciszek Macharski, kontynuował interes pod szyldem Hawełki i doprowadził do rozkwitu firmy - pisze na swoim fanpage'u Muzeum Historyczne Krakowa.

Sklep Hawełki od środka

Na innym zdjęciu widać fragment wnętrza sklepu Hawełki - bufet i zastęp subiektów, gotowych na "pełnienie uczynków miłosierdzia co do ciała krakowian" ("Nowości Ilustrowane" nr 46, 1913).

Sławę zdobyły zwłaszcza mieszczące się tutaj "pokoje śniadaniowe" i serwowane w nich piętrowe kanapki. Asortyment sklepu obejmował delikatesy krajowe i zagraniczne, m.in. herbatę, kawę, napoje alkoholowe, mięsa i wędliny oraz wszelakie łakocie.

"Szarski i Syn" - Rynek Główny 6

Na zdjęciach, udostępnionych nam przez Muzeum Historyczne widać też m.in. wnętrze sklepu "Szarski i Syn". Firma, mieszcząca się w Kamienicy Szarej (Rynek Główny 6), została założona w 1853 r. przez Stanisława Feintucha, który na znak polonizacji przyjął nazwisko Szarski, nawiązujące do nazwy kamienicy. Spośród szerokiego asortymentu sprzedawanych towarów szczególną sławą cieszyła się doskonała herbata, dostępna w wielu gatunkach.

Dokładano starań, by herbata nie stykała się z innymi towarami o intensywnych zapachach, by nie utraciła swego bogatego aromatu. Na fotografii widoczna lada z wagą i słoje z cukierkami, dalej na półkach różnorodne towary.

Witryny Małego Rynku, Szewskiej, Sławkowskiej...

Na kolejnych archiwanych fotografiach możemy zobaczyć m.in witryny sklepów i napisy reklamowe na fasadach kamienic wschodniej części Małego Rynku, kamienicę przy Małym Rynku 1 z witrynami kilku składów, witryny sklepu z konfekcją Mydlarskiego i Brzozowskiego przy ul. Szewskiej 4, parter kamienicy przy ul. Floriańskiej 13 z szyldami i witrynami sklepów, wejście do sklepu ze słodyczami Adama Piaseckiego - Rynek Główny 47, sklep Związku Ziemianek przy ul. Szczepańskiej, Bazar Krajowy Stanisławy Jaworskiej przy ul. Sławkowskiej 1 i sklep jubilerski Tadeusza Czaplickiego, pl. Mariacki 1.

Zobacz zdjęcia krakowskich sklepów w latach 30-tych XX wieku

Zobacz inne artykuły o historii Krakowa



Studenckie życie między wojnami


Wspólne gotowanie, nauka w pokojach akademickich, spotkania w bufecie i czytelni - tak wyglądało życie studenckie w Krakowie między wojnami.


ul. Dietla: od koryta Wisły do ulicy


Kolejna odsłona historycznych zdjęć Krakowa. Zobaczcie, jak pod koniec XIX wieku wyglądała dzisiejsza ulica Dietla.


Zima w powojennym Krakowie


Zobacz, jak po II Wojnie Światowej wyglądała zima w naszym mieście. Muzeum Historyczne Krakowa udostępniło nam fotografie, zrobione tuż po II Wojnie Światowej i w latach 70-tych.



Zima w Krakowie w latach 30-tych


Zobacz, jak w pierwszej połowie ubiegłego wieku wyglądała mroźna zima w naszym mieście.


Kraków, którego już nie ma: Willa Różnowskich


Na Bulwarze Poleskim nad Wisłą, vis-à-vis Wawelu, stała kiedyś okazała willa. Dom należał do właściciela parowej fabryki mydła, Stanisława Rożnowskiego. Dziś po budynku nie ma śladu.


Krakowskie tradycje: Juwenalia


Studenci przygotowują się do sesji, a my przypominamy, jak przed laty wyglądały Krakowskie Juwenalia, skąd wzięła się ta nazwa i co tego czasu pamiętają krakowscy artyści.


Kraków, którego nie ma: Klasztor św. Ducha


Średniowieczna budowla stała w miejscu Teatru im. J. Słowackiego. Kiedy postanowiono klasztor zburzyć, Jan Matejko zrzekł się honorowego obywatelstwa Krakowa.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto