Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie kopce na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądały, tak je budowano [ZDJĘCIA]

Piotr Błoński
Piotr Błoński
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krakowskie kopce są elementami krajobrazu, które zdecydowanie wyróżniają nasze miasto na tle innych metropolii. Cztery usypane konstrukcje od wielu lat dominują w krakowskim krajobrazie. Jak obecnie wyglądają krakowskie kopce wiedzą niemal wszyscy krakowianie. Ile kopców w Krakowie faktycznie było, jaka jest ich historia, jak wyglądały przed laty oraz jak je zbudowano? Zobacz zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Odrobina historii

Najstarszym krakowskim kopcem jest Kopiec Wandy. Położony opodal Huty im. Tadeusza Sendzimira ma 14 metrów wysokości, powstał najprawdopodobniej w VII wieku. Według legendy jest mogiłą Wandy, córki księcia Kraka. Na szczycie znajduje się rzeźba przedstawiająca orła.

Nieco później miał powstać szesnastometrowy Kopiec Krakusa, który znajduje się na krakowskim Podgórzu opodal kamieniołomu Liban. Przed II Wojną Światową kopiec został rozkopany, przebadany przez archeologów a następnie odbudowany. W trakcie prac, przez wiele miesięcy, kopiec wyglądał niczym stożek wulkanu z okazałem kraterem. Kopiec do lat powojennych otaczały fortyfikacje (widoczne są w galerii), które niestety nie dotrwały do naszych czasów.

W XIX wieku powstał kolejny krakowski kopiec, który zyskał miano Kopca Kościuszki. Usypana na wzgórzu św. Bronisławy mierzy ponad 30 metrów, zawiera w sobie ziemie z pól bitewnych z powstania kościuszkowskiego. W połowie XIX wieku kopiec został otoczony fortyfikacją, w której obecnie znajduje się między innymi muzeum, kaplica oraz siedziba radia RMF.

Pięć metrów wyższy od Kopca Kościuszki jest Kopiec Piłsudskiego. Usypany został na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim w latach 30. XX wieku. Jego budowa została doskonale uwieczniona fotografiach, które prezentujemy w galerii.

Pięć, sześć, siedem, czy... osiem kopców?

W Krakowie znajdują się jeszcze, lub już zostały usunięte, nieco mniejsze kopce. Kilkumetrowy Kopiec Esterki miał znajdować się na obecnym terenie klubu sportowego Wawel przy ul. Głowackiego. Z mapy Krakowa zniknął także Kopiec Rzeczpospolitej Krakowskiej, który znajdował się na Plantach przy wejściu do przejścia podziemnego prowadzącego do Dworca Głównego. Według historyków w Krakowie istniał jeszcze tzw. Kopiec Wawelski, który został usunięty przez Austriaków na początku XIX wieku.

W 1997 roku na Dębnikach usypany został siedmiometrowy kopiec Jana Pawła II. Z oczywistych powodów przedwojennych zdjęć z jego budowy nie ma.

Tym samym obecnie na terenie Krakowa mamy oficjalnie pięć kopców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowskie kopce na archiwalnych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądały, tak je budowano [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto