Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie instytucje kultury dla najmłodszych Ukraińców

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Spektakle i warsztaty, filmy z ukraińskim dubbingiem, by pozwolić najmłodszym choć na chwilę zapomnieć o koszmarze, którego doswiadczyły
Spektakle i warsztaty, filmy z ukraińskim dubbingiem, by pozwolić najmłodszym choć na chwilę zapomnieć o koszmarze, którego doswiadczyły materiały prasowe
Warsztaty, filmy z dubbingiem, spektakle, zwiedzanie wystaw i zabawy dla dzieci – instytucje kultury modyfikują repertuary, by wspierać Ukraińców, którzy przybyli do Krakowa. Pierwsze wydarzenia odbędą się już w nachodzący weekend. Dla uchodźców z Ukrainy w wydarzenia są bezpłatne, odbywać się będą po ukraińsku lub z dostępnym tłumaczem.

FLESZ - Rosja bombarduje ukraińskie miasta. Coraz więcej ofiar

od 16 lat

Krakowskie instytucje kultury od pierwszych dni wojny w Ukrainie włączyły się w działania pomocowe organizując zbiórki najpotrzebniejszych artykułów, udostępniając swoje przestrzenie czy rekrutując ukraińskich pracowników.

Dziś, gdy do Krakowa dotarli już pierwsi uchodźcy z terenów objętych działaniami wojennymi, kina, teatry i domy kultury modyfikują swoje repertuary tak, by z ich programu mogły skorzystać osoby ukraińskojęzyczne, w szczególności dzieci, bo to właśnie do nich skierowane są pierwsze wydarzenia.

Pierwsze zajęcia odbędą się już w piątek (4 marca, godz. 12.00-15.00), na warsztaty zaprasza dzieci „Klinika zabawek” (9 ul. Kopernika 15A). „Klinika jest przestrzenią bezpieczną, przyjazną, ciepłą i kolorową. Powstała jako wystawa mówiąca o naprawianiu rzeczy, teraz stanie się miejsce budowania relacji i więzi” – informują organizatorzy.

Zajęcia dla dzieci oraz bezpieczną przestrzeń spotkań dla ich opiekunów przybysze z Ukrainy znajdą również w placówkach Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

- Przyjęliśmy formułę miejsca spotkań, do którego zapraszamy dzieci i ich opiekunów. Zapewnimy w nich zabawy i warsztaty dla dzieci, po to aby choć na chwilę mogły się oderwać od koszmaru wojny. Będzie to również przestrzeń, gdzie opiekunowie będą mogli się spotkać z rodakami, wypić kawę, porozmawiać lub po prostu pomilczeć – mówi Paweł Kalina z Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta. - To pierwsze tego typu spotkania, organizowane przez nas, chcemy sprawdzić jakie są potrzeby i w przeszłości reagować na nie.

Pierwsze zajęcia w placówkach nowohuckiego Ośrodka Kultury odbędą się od 6 do 18 marca, na dzieci i ich opiekunów czekać będą wykwalifikowani pracownicy kultury oraz tłumacze. Miejsca spotkań z zajęciami dla dzieci uruchomione zostały w nowohuckich klubach: Jędruś (os. Centrum A 6a) w niedziele 14.00-18.00, Mirage (os. Bohaterów Września 26) we wtorki 10.00-14.00, 303 (os. Dywizjonu 303 nr 1) w poniedziałki, środy, piątki 10.00-13.00 Zgody (os. Słoneczne 16) - czwartki, piątki, soboty 10.00-13.30. Udział w spotkaniach cnie wymaga wcześniejszych zapisów.

W marcu rozpocznie się seria dodatkowych spotkań w ramach cyklu „Literackie Chwile w Pałacu Potockich”. Do uczestnictwa w spotkaniach literackich, plastycznych oraz muzycznych organizatorzy zachęcają w szczególności rodziny z dziećmi z Ukrainy. Warsztaty będą dostępne w językach polskim i ukraińskim, na miejscu będzie także tłumacz. Pierwsze zajęcia z tej serii –„Literackie chwile, czyli pudełko pełne miłości” (5–8 lat) – odbędą się w niedzielę, 13 marca o gdzo.13.00

- Wydarzenia skierowane do osób ukraińskojęzycznych planujemy przynajmniej do końca kwietnia, jako pierwsze odbędą się 13 marca warsztaty dla dzieci, duże wydarzenie skierowane do społeczności ukraińskiej, dzieci i ich opiekunów, zaplanowaliśmy w ICE Kraków na 19 marca, szczegółowy program tego wydarzenia jeszcze powstaje – mówi Karolina Harazim z Pałacu Potockich.

- Chcielibyśmy chociaż w tak symboliczny sposób pomóc uchodźcom, bo zawsze wysoko ceniliśmy sobie dziecięce uśmiechy. Przygotowaliśmy specjalną ofertę: od wtorku do niedzieli, w godz. od 16.00 do 17.00 zapraszamy do naszej „Strefy Kreatywności” najmłodszych uchodźców wraz z opiekunami – informuje Edyta Gajewska z Muzeum Inżynierii Miejskiej. - Mamy nadzieję, że chwila zabawy w naszych wielkich kolorowych klockach da dzieciakom chwilę zapomnienia i radości.

Spektakle familijne bez słów to propozycja Teatru KTO. Najmłodsi, ich opiekunowie oraz ich polscy gospodarze zobaczą na ul. Zamoyskiego 50 współczesny cyrk „Baraka” (sobota, 5.03 g. 19.00) oraz pełne humoru i animacji przedmiotów przedstawienie „Tuiles” (niedziela 6.03, godz.16.00). Darmowe spektakle bez słów dla wszystkich emigrantów z Ukrainy oraz ich polskich gospodarzy będą się odbywały w Teatrze KTO przez cały marzec.

W kinach Kijów, Pod Baranami i Paradox wyświetlane będą animacje dla dzieci i młodzieży z ukraińskim dubbingiem, a od 12 marca ukraiński dubbing pojawi się we wszystkich kinach sieci Multikino i Cinema 3D.

Od 3 marca do odwołania Ukraińcy mogą, po okazaniu dowodu tożsamości potwierdzającego narodowość, za darmo obejrzeć ekspozycje muzealne we wszystkich oddziałach Muzeum Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie instytucje kultury dla najmłodszych Ukraińców - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto