Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie forty do dzierżawy. Co w nich powstanie?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
11.08 2009 krakow , ..fort lasowka piechoty zbudowany 1898_99 zdewastowany poczatek lat 50 xx wiek ul. golikowka fot. adam wojnar / polskapresse gazeta krakowska
11.08 2009 krakow , ..fort lasowka piechoty zbudowany 1898_99 zdewastowany poczatek lat 50 xx wiek ul. golikowka fot. adam wojnar / polskapresse gazeta krakowska brak
Gmina chce oddać w dzierżawę trzy forty. Co w nich powstanie?

Fort nr 50a „Lasówka” przy ulicy Golikówka szuka nowego gospodarza. Poprzedni nie sprostał zadaniu jego rewitalizacji, dlatego obiekt zamiast przyciągać mieszkańców i turystów, wciąż straszy bohomazami i wulgarnymi napisami, którymi jest pokryty.

Już w maju ubiegłego roku informowaliśmy, że spółka SuperService ma problem z dzierżawą fortu. W budynku planowano urządzić ośrodek hippiczny z zapleczem gastronomicznym oraz ekspozycję militariów. Nie udało się, fort stał się miejscem libacji, a ściany pokryło pseudograffiti.

Co prawda spółka inwestowała w fort, m.in. naprawiając jego historyczne odwodnienie, ale ostatecznie jej przedstawicielom nie udało się zdobyć pieniędzy na dalszą rewitalizację. „Fakt ten stanowił naruszenie warunków umowy dzierżawy, która została wypowiedziana” - zaznaczają urzędnicy z ZBK.

Ostatecznie dzierżawca stracił fort, który teraz, podobnie jak dwa inne, należące do gminy, szuka gospodarza. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie w tej sprawie. W dzierżawę na pięć lat gmina chce oddać również fort nr 31 „Św. Benedykt” (ul. Porucznika Antoniego Stawarza) oraz fort nr 49 1/2a „Mogiła” (ulica Igołomska). Pierwszy z nich sami urzędnicy nazywają jednym z „najcenniejszych zachowanych obiektów Twierdzy Kraków”. Planów jego zagospodarowania było w ostatnich latach wiele.

Miała tam powstać sala koncertowa, muzeum, galeria, biura i pracownie projektowe z kawiarnią na tarasie... Żadnej z tych koncepcji nie udało się wprowadzić w życie.

Do dzisiaj nie powiodła się również realizacja pomysłów na to, jak zagospodarować wnętrza fortu „Mogiła”. Swego czasu pojawiła się koncepcja, by stworzyć tam np. magazyn archeologiczny. W tym roku ma się natomiast zakończyć kompleksowy remont tego obiektu, który zaczął się już w 2011 roku. Kosztował blisko 700 tys. zł, z czego 300 tys. pochodziło z pieniędzy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

W zarządzeniu prezydent Jacek Majchrowski jasno określił, na jakie cele można wykorzystywać wymienione forty. Przede wszystkim mają być udostępniane zwiedzającym. Ale w ich wnętrzach dzierżawcy będą mogli również prowadzić różnego rodzaju działalność, np. gastronomiczną, sportową bądź kulturalną. Jest możliwość zaadaptowania fortów m.in. na hostel czy schronisko. Chętni na ich dzierżawę będą się mogli zgłosić do przetargu, który ma zostać ogłoszony w styczniu.

Miasto inwestuje miliony złotych w rewitalizację fortów Twierdzy Kraków, ale wciąż dla wielu z nich nie może znaleźć gospodarzy. Zarząd Budynków Komunalnych administruje 21 takimi obiektami, z czego dzierżawi tylko 10. Inne albo chce wydzierżawić, albo szuka dla nich funkcji. Dla przykładu w forcie Borek ma być m.in. Biblioteka Polskiej Piosenki.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowskie forty do dzierżawy. Co w nich powstanie? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto