Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie Centrum Rehabilitacji. Będą krótsze kolejki

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Adam Wojnar / Polska Press
Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii rocznie operuje około 1600 pacjentów. Od lutego czas oczekiwania na zabiegi w tym miejscu ma skrócić się niemal o połowę. Wszystko za sprawą nowego budynku, w którym działanie rozpocznie nowoczesny blok operacyjny, oddział intensywnej terapii oraz pracownie diagnostyczne. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 22 stycznia.

WIDEO: Trzy Szybkie

Nowoczesny budynek powstał w miejscu starego, niewykorzystywanego przez placówkę magazynu. Jego budowa trwała od jesieni 2018 roku i pochłonęła blisko 39 mln złotych. Znaczna część środków pochodziła z pozyskanych przez lecznicę dofinansowań - ponad 30 mln zł.

W ramach inwestycji powstały trzy sale do wykonywania zabiegów wyposażone w nowoczesną aparaturę medyczną, pięciołóżkowa sala wybudzeniowa dla pacjentów po operacjach, oddział anestezjologii i intensywnej terapii oraz pracownie do badań RTG, USG i diagnostyki gęstości mineralnej kości.

Krótsze kolejki

Władze szpitala liczą, że nowa infrastruktura umożliwi przeprowadzanie większej liczby zabiegów i pomoże w skróceniu listy pacjentów oczekujących w kolejkach na wymianę uszkodzonych stawów na protezy.

Rocznie w krakowskim centrum operuje się 1600 pacjentów. Do tej pory na operację stawu biodrowego w tym miejscu trzeba było czekać około czterech miesięcy, w przypadku stawu kolanowego termin ten wynosił około dziewięciu miesięcy. Przedstawiciele placówki szacują, że dzięki inwestycji czas oczekiwania skróci się niemal o połowę.

- Dzięki tej inwestycji będziemy mogli operować około jedną trzecią pacjentów więcej. Dodatkowo będziemy mieć możliwość poszerzenie spektrum wykonywanych zabiegów. Nowoczesne stoły operacyjne umożliwiają bowiem rozwinięcie chirurgii kręgosłupa, która dotychczas nie była praktykowana w naszym ośrodku - wyjaśnia dr Paweł Kamiński, dyrektor Krakowskiego Centrum Rehabilitacji i Ortopedii.

W niedalekiej przyszłości w szpitalu będzie można wykonywać także operacje onkologiczne. - To wielka szansa dla pacjentów z nowotworami pierwotnymi oraz przerzutami do kości. Tym bardziej, że liczba zachorowań na guzy złośliwe wciąż rośnie - dodaje dr Paweł Zieliński, kierujący oddziałem chirurgii urazowej, ortopedii i rehabilitacji.

Warto dodać, że krakowska placówka plasuje się w ścisłej czołówce polskich szpitali jeśli chodzi o liczbę przeprowadzanych operacji wszczepienia protez stawu kolanowego. Zajmuje czwarte miejsce.

Dalej inwestują

Nowoczesny blok operacyjny wraz z oddziałem intensywnej terapii, to jednak nie koniec inwestycji w KCRiO. Na kwiecień planowane jest kolejne otwarcie - tym razem dwupoziomowego budynku rehabilitacyjnego. Aktualnie trwają tam ostatnie prace wykończeniowe. Koszt tej inwestycji to około 12 mln zł.

Będzie to pierwszy w całej Małopolsce oddział kompleksowej rehabilitacji narządu ruchu składający się z 36 łóżek.

Pod opiekę zatrudnionych tam specjalistów będą trafiać głównie pacjenci cierpiący na zwyrodnienia stawów, czekający na zabiegi operacyjne oraz chorzy po wszczepieniu protez, którym rehabilitacja jest niezbędna do odzyskania pełnej sprawności. W budynku swoje miejsce znajdą również poradnie oferujące dzienną pomoc – m.in. zajęcia ruchowe, elektroterapię, krioterapię czy lecznicze masaże.

- To bardzo ważny krok w rozwoju placówki, ponieważ sprawi, że całe leczenie będzie mogło obywać się w jednym miejscu bez konieczności kierowania pacjentów do innej jednostki – podkreśla jej dyrektor, dr Paweł Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowskie Centrum Rehabilitacji. Będą krótsze kolejki - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto