Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski szlak zabytków techniki

AK
Turyści przyjeżdżający do Krakowa od tego sezonu zwiedzać będą mogli najbardziej interesujące obiekty przemysłowe przełomu XIX i XX w. Wczoraj otwarto szlak zabytków techniki.

Turyści przyjeżdżający do Krakowa od tego sezonu zwiedzać będą mogli najbardziej interesujące obiekty przemysłowe przełomu XIX i XX w. Wczoraj otwarto szlak zabytków techniki. Przy sześciokilometrowej trasie znajduje się 16 obiektów. Trasa jest pierwszym w Polsce miejskim szlakiem turystycznym, obejmującym obiekty dziedzictwa przemysłowego. - Jeszcze do niedawna mówiło się o nim jako o problemie lub - co najwyżej - "chropawym pięknie" - mówił podczas wczorajszej uroczystości dyrektor krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej, Stanisław Pochwała. Jednak od pewnego czasu zabytki techniki cieszą się coraz większą popularnością w świecie - stąd pomysł nowej trasy.

Obejmuje ona obiekty kluczowe dla miasta na przełomie wieków. Zwiedzanie zaczyna się przy Dworcu Głównym. Potem przewodnicy poprowadzą turystów ul. Lubicz, gdzie będzie można podziwiać browar Götzów i wiadukt kolejowy według projektu Teodora Talowskiego. Dalej szlak wiedzie na pl. św. Ducha - tam znajduje się niewielki budynek elektrowni teatru miejskiego i na ul. św. Krzyża, gdzie będzie można z zewnątrz obejrzeć kuźnię Zieleniewskich. Kolejny przystanek to siedziba krakowskich strażaków przy ul. Westerplatte. Dalej pod wiaduktem kolejowym nad ul. Grzegórzecką i przepustem drogowym w ul. Miodowej przewodnicy będą prowadzić na Kazimierz, do starej elektrowni, gazowni izajezdni tramwajowej. Wreszcie bulwarami wiślanymi, przez most Piłsudskiego, obok przyczółków nieistniejącego mostu Podgórskiego turyści przejdą na Podgórze, gdzie obejrzą budynek elektrowni i dawną fabrykę Schindlera przy ul. Lipowej. To 11. oznakowany szlak turystyczny w Krakowie. Władze miasta zapowiadają, że to nie koniec, jeżeli chodzi o zabytki techniki. W przyszłości zostaną utworzone trasy, które będą prowadzić m.in. przez siedzibę wodociągów miejskich na Bielanach, kamieniołomy Liban i Zakrzówek czy kombinat nowohucki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto