Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski Philip Morris Polska w ścisłej czołówce odpowiedzialnych pracodawców w Polsce. Tytoniowa spółka liderem dobrych praktyk w branży

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Philip Morris Polska – jeden z dziesięciu największych pracodawców w Krakowie (ponad 3 tys. zatrudnionych) – zdobył laury z dorocznym zestawieniu przygotowywanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu dotyczącym dobrych praktyk biznesowych. W raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2020. Dobre praktyki” firmę wyróżniono za budowanie równego, uczciwego i atrakcyjnego środowiska pracy, w tym działania propracownicze i proekologiczne, równe traktowanie kobiet i mężczyzn w pracy i w procesach rekrutacyjnych, równość wynagrodzeń oraz programy wspierające rodziców w miejscu pracy. Polskie spółki globalnego potentata znalazły się wśród wyróżnionych w raporcie po raz trzeci z rzędu, a ich dobre praktyki były już nagradzane aż 20 razy. To najlepszy wynik w całej branży tytoniowej.

FLESZ - Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Fabryka Philip Morris International w Krakowie jest największym centrum produkcyjnym PMI w Europie oraz jednym z najnowocześniejszych i największych na świecie. Obecnie ok. 70 proc. produkcji krakowskiej fabryki trafia na eksport i jest sprzedawana na ponad 60 rynkach. Do tej pory Philip Morris International zainwestował w Polsce ponad 19 mld zł.

Raport Forum Odpowiedzialnego Biznesu jest największym w Polsce przeglądem aktywności firm z zakresu ich społecznej odpowiedzialności (CSR) oraz zrównoważonego rozwoju. W jego tegorocznej edycji wyróżniono aż osiem inicjatyw Philip Morris Polska. Wśród tych długoletnich wyróżniono m.in. program „Happy Parents”, który pozwala rodzicom wracającym do pracy z urlopów rodzicielskich na skorzystanie z 50 proc. wymiaru godzin pracy, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia przez pierwszy miesiąc po powrocie.

Drugą wyróżnioną praktyką jest „stałe zwiększanie liczby kobiet na stanowiskach zarządczych” – firma chce, aby w 2022 r. kobiety zajmowały 40 proc. stanowisk kierowniczych. Trzecią praktyką jest Certyfikat Równych Płac - Philip Morris Polska jest jedyną firmą z takim certyfikatem w naszym kraju. We wszystkich spółkach firmy kobiety i mężczyźni wykonujący tę samą pracę otrzymują równe wynagrodzenie.

Siedem basenów (zaoszczędzonej) wody

W raporcie bardzo wysoko oceniona została także proekologiczna postawa przedsiębiorstwa. Chodzi zwłaszcza o Certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS), potwierdzający zobowiązanie PMI do odpowiedzialnego zarządzania zasobami wodnymi, utrzymania zrównoważonego bilansu wodnego i ochrony zasobów wody w terenie, zapewnienia dobrej jakości wody, warunków sanitarnych i higieny dla wszystkich. W grudniu 2020 krakowska fabryka PMI, jako druga firma w Polsce, uzyskała certyfikat AWS po pełnym audycie organizacji certyfikującej. Proces certyfikacji opiera się na międzynarodowym standardzie zarządzania zasobami wody w sposób przejrzysty i we współpracy z lokalnymi partnerami.

W krótkim czasie firma udało się znacząco zredukować zużycie wody. Od 2019 roku tylko w jednym z działów Philip Morris Polska zmniejszono zużycie wody o ponad jedną piątą. Dodatkowo udało się już zaoszczędzić ponad 17 tys. m sześć. – czyli siedem basenów olimpijskich - wody dostarczanej przez lokalnego dostawcę. Do 2022 roku Philip Morris Polska chce zredukować całkowite zużycie wody w krakowskiej fabryce o 20 procent.

W kategorii „Prawa człowieka” wyróżniono zasadę równości płci w procesach rekrutacyjnych, która charakteryzuje się między innymi dbałością o atrakcyjność ofert pracy oraz jednolitą strukturą dla wszystkich aplikujących. Jej celem jest zatrudnianie różnorodnych kandydatek i kandydatów na tych samych zasadach. Firma dąży do tego, aby na każdym etapie rekrutacji zachować parytet w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn, a w szczególności, by tzw. short-listy rekrutacyjne spełniały proporcję 50/50.

Pracownicy sami wybierają benefity

W kategorii „Praktyki z zakresu pracy” wyróżniony został program „Siła Mentoringu”, dzięki któremu utalentowane liderki i liderzy są mentorami dla pracowników firmy. Oprócz regularnych sesji mentoringowych program obejmuje także szkolenia dla mentorów i mentee, sesje wymiany wiedzy, bieżące wsparcie ekspertów oraz wiele innych elementów wspierających efektywny udział w programie. Drugi doceniony program to zasiłek opiekuńczy wprowadzony w odpowiedzi na pandemię COVID-19 – w okresie od marca do maja 2020 r. w przypadku osób, które pobierały zasiłek opiekuńczy, a wraz z nim 80 proc. swojego podstawowego wynagrodzenia, firma dopłacała pozostałe 20 proc. Przez blisko cztery miesiące (od II połowy marca do II połowy czerwca 2020 r.) skorzystało z niego 378 osób zatrudnionych we wszystkich spółkach PMI w Polsce, w tym 170 mężczyzn.

Trzecim docenionym działaniem firmy w obszarze pracy jest wdrożenie systemu kafeterii benefitów oraz kampania „Benefity w Moich Rękach”, dzięki którym to sami pracownicy mają możliwość swobodnego i elastycznego wyboru korzyści dla siebie i bliskich. Program powstał w oparciu o opinie i preferencje pracowników, aby w jak największym stopniu odzwierciedlać ich aktualne potrzeby i upodobania.

- Zapoczątkowaliśmy w naszej branży ważną zmianę, dzięki której miliony pełnoletnich osób palących papierosy w Polsce mogą zmienić swoje życie na lepsze dzięki innowacyjnym technologiom o potencjale mniejszej szkodliwości w porównaniu z papierosami. Ale również my, jako firma, zmieniamy się na lepsze. Wierzymy, że promując wysokie standardy na rynku pracy, możemy pozytywnie wpłynąć na biznesową codzienność. Cieszy nas fakt, że nasze działania spotkały się z uznaniem trzeci rok z rzędu

– komentuje powiedziała Anita Rogalska, Członkini Zarządu ds. Kapitału Ludzkiego i Kultury Organizacyjnej Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie.

Philip Morris Polska jest największą firmą tytoniową nad Wisłą oraz jednym z największych pracodawców, dającym zatrudnienie ok. 7 tys. osób na terenie całego kraju. W skład grupy wchodzą spółki odpowiadające za sprzedaż i dystrybucję produktów, nowoczesne centrum produkcyjne, firma odpowiedzialna za kontraktowanie i skup liści tytoniu oraz Europejskie Centrum Usług Wspólnych w Krakowie. Centrum zapewnia wsparcie i obsługę z zakresu finansów, IT, HR i procesów zakupowych dla większości naszych spółek w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Firma współpracuje z ok. 2000 polskich plantatorów tytoniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto