Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowska Pijalnia Zdrojowa zaprosi na wodę korzystną dla zdrowia i z poprawionym zapachem [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pijalnia coraz bliżej otwarcia. Według zapowiedzi, wodę ze źródeł Matecznego będziemy mogli pić od jesieni tego roku
Pijalnia coraz bliżej otwarcia. Według zapowiedzi, wodę ze źródeł Matecznego będziemy mogli pić od jesieni tego roku Aneta Żurek
"Mateczny Zdrój" i "Anton" - pod takimi nazwami od września ma znów być dostępna unikatowa woda mineralna odkryta w 1898 roku przez Antoniego Matecznego, wydobywana z głębokości 36 metrów. W piątek (25 czerwca) została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Krakowskiej Pijalni Zdrojowej, powstającej terenie dawnego Zakładu Kąpielowego przy rondzie Matecznego. Dzięki tej stacji woda będzie odpowiednio napowietrzona, co pozwoli na usunięcie z niej siarkowodoru, a wraz z nim charakterystycznego nieprzyjemnego zapachu zgniłych jaj.

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

- Ta woda jest pod względem mikrobiologicznym i chemicznym naturalnie czystą wodą. Zawiera jednak składniki, które powodują, że jej aromat może być trudny do zaakceptowania przez konsumenta. Mam tu na myśli siarkowodór, który wydziela się w momencie kontaktu tej wody z powietrzem. Podstawowym zadaniem stacji jest więc zminimalizowanie tego nieprzyjemnego zapachu - tłumaczy dr inż. Barbara Kopczyńska, prezes EGM S.A., spółki, która jest inwestorem Krakowskiej Pijalni Zdrojowej.

W pijalni powstającej obok zabytkowego budynku Zakładu Kąpielowego Wody Siarczano-Solankowej Antoniego Matecznego woda ma być dostępna do picia na miejscu, a także sprzedawana w butelkach. W budynku będzie znajdowała się rozlewnia, gdzie woda będzie rozlewana do opakowań i dystrybuowana między innymi na miejscu.

Wody Matecznego bogate są w jony siarczanu, chlorku, sodu, magnezu, wapnia, fluorku i jodku, co sprawia, iż porównywane są z najzdrowszymi źródłami na świecie, zwłaszcza z gruzińską wodą Borjomi. Szczególnie korzystna dla zdrowia jest zawartość magnezu i wapnia w stosunku 1:2, co sprawia, że minerały te są najlepiej przyswajalne. Ta woda ma pomagać w problemach gastrycznych, skórnych, nerwowych, także na otyłość, kaca czy "niemoc męską", jak niegdyś określano zaburzenia erekcji.

- Uruchomienie stacji uzdatniania wody Krakowskiej Pijalni Zdrojowej jest kolejnym krokiem milowym, który przybliża nas do ponownego odkrycia bogactwa naturalnej wody mineralnej Krakowa - podkreśla Alina Duda, rzeczniczka prasowa EGM. S.A.

Przypomnijmy, że woda mineralna, z której dobrodziejstw mamy znów korzystać od tegorocznej jesieni, odkryta została w 1898 r. przez Antoniego Matecznego przypadkiem. Natrafił na nią podczas poszukiwań źródła wody pitnej przy okazji budowy domu u wylotu ul. Kalwaryjskiej. Odkrycie zaowocowało utworzeniem ponad 115 lat temu krakowskiego uzdrowiska balneologicznego.

Ogólnodostępny Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej został otwarty „w Podgórzu pod Krakowem” 25 września 1905 roku. Ówczesne reklamy wymieniały długą listę dolegliwości, przy których kąpiele w tutejszych wodach były „wielce skuteczne”. Wielu krakowian natomiast pamięta pochodzącą stąd wodę „Krakowiankę” - jej rozlewnia istniała od 1969 roku. „Krakowiankę” można było kupić w sklepach, zaopatrywano w nią hutników, którym dobrze służyła.

Od lat 90. „Krakowianki” z Matecznego już nie ma (a nazwę przejął i zastrzegł inny producent wody, z innego źródła), nie istnieje zakład wodoleczniczy. Ale obecny właściciel obiektu od lat zapowiadał, że przywróci możliwość korzystania z tej wody o cennych właściwościach - i wkrótce te zapowiedzi mają zostać zrealizowane.

Woda mineralna będzie oferowana w dwóch różnych wersjach. Pierwsza to "Anton" - woda przeznaczona do picia na co dzień, dla utrzymania odpowiedniego stężenia składników mineralnych, polecana przy intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza dla osób uprawiających sport. Druga wersja to woda mineralna "Mateczny Zdrój", o silniejszym działaniu prozdrowotnym, którą powinno się rozsądnie dawkować.

Krakowska Pijalnia Zdrojowa powstaje z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto