Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowska komunikacja miejska najlepsza w kraju

Ewa Adamska
Ewa Adamska
Już po raz drugi komunikacja miejska uznana za najlepszą w ...
Już po raz drugi komunikacja miejska uznana za najlepszą w ... Jan Graczyński
Już po raz drugi komunikacja miejska uznana za najlepszą w Polsce. Docenili ją nie eksperci, a sami pasażerowie.

MPK: Skrócenie linii autobusowych 137, 185 i 287


Tak wysoka ocena wyłania się z raportu instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC, przeprowadzonego w grudniu ubiegłego roku. Mimo trudnych warunków zimowych na krakowskich drogach, komunikacja miejska funkcjonuje bardzo dobrze.

Krakowianie wystawili ocenę komunikacji miejskiej w skali 1 do 5, przyznając jej 3,43, co pozostawiło w tyle sześć innych największych polskich miast: Poznań, Gdańsk, Warszawę, Katowice i Łódź. Pasażerowie brali pod uwagę całe spektrum istotnych cech transportu zbiorowego, takich jak: czystość i stan techniczny pojazdów, punktualność, kultura kierowców, położenie przystanków, łatwość przesiadki między różnymi środkami komunikacji miejskiej, trasy linii, ceny biletów i kart miejskich oraz dostępność miejsc siedzących i tłok.

Z raportu wynika, że krakowscy pasażerowie najbardziej cenią sobie czystość pojazdów, ich stan techniczny, punktualność, kulturę kierowców i ceny biletów. W każdej z tych kategorii komunikacja miejska uzyskała najwyższą notę spośród pozostałych polskich miast. Gorzej oceniono dostępność miejsc siedzących oraz tłok.

Z usług komunikacji miejskiej korzysta aż 67 procent mieszkańców, co również wskazuje na zadowolenie krakowian z jakości transportu publicznego w Krakowie. Jak widać, krakowianie wolą zostawić własny samochód na parkingu i przesiąść się do komunikacji publicznej, ceniąc szybkość i wygodę. Na tę decyzję wpłynęło wydzielenie bus-pasów na drogach, co według prawie 50 procent mieszkańców Krakowa usprawniło ruch w mieście.

Samo zadowolenie z transportu indywidualnego jest jednym z wyższych w kraju. Słabiej oceniono Warszawę, Poznań i Łódź, a lepiej tylko Gdańsk, do którego brakuje nam pół punktu. Na pytanie mieszkańców, jak oceniają krakowską komunikację miejską, odpowiadają: - Jestem zadowolona. W porównaniu do innych miast, na przykład Wrocławia, wypadamy nowocześnie: mamy niskopodłogowe autobusy, szybkie tramwaje, na ogół zadbane. Jeśli chodzi o częstotliwość jazdy, to komunikacja jest raczej punktualna. Owszem, zdarzają się opóźnienia, ale to wynika z korków na mieście, remontowanych dróg, itd. Osobiście brakuje mi linii tramwajowej na Ruczaj, cieszę się, że już powstaje - mówi Ewelina, studentka. - Uważam, że dosyć dobrze jeździ się tramwajami, gorzej autobusami, są mniej punktualne. To, co mi przeszkadza, to tłok, brak miejsc siedzących. Czasem też zdarza się, że kierowca zamyka drzwi tramwaju w chwili, gdy dobiegam do pojazdu - dodaje Grzegorz.

- Naszym celem jest optymalizowanie sieci połączeń komunikacji miejskiej, wprowadziliśmy zmiany na liniach. Krakowska komunikacja miejska ma się dobrze, ale może być jeszcze lepiej. Wbrew malkontentom jesteśmy na pierwszym miejscu w Polsce - mówi Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Należy oczywiście wziąć pod uwagę ogólny słaby wynik wszystkich polskich miast w kategorii transportu indywidualnego, co wynika z zapóźnień infrastrukturalnych, sukcesywnie jednak nadrabianych.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto