Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowscy studenci zbadają szwedzką prezydencję w Unii Europejskiej

Lucyna Pokusa
Lucyna Pokusa
Członkowie Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ wyruszają na kolejną nowatorską wyprawę badawczą. Tym razem ich celem będzie Szwecja, a tematem przewodnictwo tego kraju w Unii Europejskiej.

Wyjątkowość szwedzkiej prezydencji w Unii Europejskiej polega na tym, iż państwo to objęło przewodnictwo w bardzo trudnym momencie. Jego polityka i przedstawiony sześciomiesięczny program musiał zmierzyć się z licznymi problemami całej Europy. Kryzys ekonomiczny pogorszył sytuację wielu państw.

UE okazała się niewystarczająco skuteczna w walce z nim ze względu na braki instytucjonalne, które miała naprawić reforma zaproponowana w Traktacie Lizbońskim. Wybuchł kolejny kryzys gazowy pomiędzy Rosją a Ukrainą, co pogorszyło stosunki państw UE z państwami Europy Wschodniej. Dodatkowo plan zainstalowania tarczy antyrakietowej, forsowany przez administrację Georga Busha, pogorszył sytuację na linii UE - USA.

Studenci Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ odwiedzą Malmö w dniach 10-14 listopada br. Już dziś umówieni są na spotkanie z Konsulem Generalnym RP Jarosławem Łasińskim, przedstawicielami organizacji polonijnych w Malmö oraz ekspertami, zajmującymi się problematyką szwedzkiej prezydencji. Ważnymi elementami projektu będą też wykłady, debaty, a zwłaszcza wykład przygotowany przez Utrikespolitiska Föreningen i Malmö nt. The European Policy chances and dangers with Reference to Treaty of Lisbon. Współpraca z z organizacją Utrikespolitiska Föreningen i Malmö, której profilem działalności jest sfera stosunków międzynarodowych, jest ważnym ogniwem całego projektu.

Poznanie mechanizmów działania Rady Europejskiej, najważniejszej instytucji UE, historii, współczesnej sytuacji oraz zmian proponowanych w Traktacie Lizbońskim, poszerzenie wiedzy na temat prezydencji Szwecji, analiza skandynawskiej wizji prowadzenia UE, odmiennej od rozwiązań czeskich i hiszpańskich, próba podsumowania półrocznej kadencji Szwecji, ocena stopnia przygotowań Polski do objęcia prezydencji na podstawie analizy działań szwedzkich oraz nawiązanie trwałej współpracy z Utrikespolitiska Föreningen i Malmö to najważniejsze cele projektu. Badania nad polityką Szwecji mają między innymi wskazać i podpowiedzieć, jakie działania powinna podjąć Polska, czym się inspirować, a z czego zrezygnować.

Projekt ten został objęty patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Karola Musioła, dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ Bogdana Szlachtę, Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, Konsulatu Honorowego Królestwa Szwecji oraz Ambasadory Królestwa Szwecji w Warszawie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie KSSM UJ.






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto