Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowscy studenci wraz z Polską Wyprawą Naukową jadą do Peru

Redakcja
Grupa studentów geologii z AGH, we wrześniu tego roku wraz z z ...
Grupa studentów geologii z AGH, we wrześniu tego roku wraz z z ... archiwum prywatne
Grupa studentów geologii z AGH, we wrześniu tego roku wraz z z Polską Wyprawą Naukową jedzie do Peru. Po co? Po naukę.

Starym busem krakowscy studenci zwiedzą świat [zobacz zdjęcia z przygotowań do wyprawy]


Wyprawa naukowa

Trójka studentów Górnictwa i Geologii na AGH: Magda, Natalia oraz Paweł postanowili pojechać do Peru. Twierdzą, że to miejsce o wybitnej georóżnorodności i potencjalnie dużej bioróżnorodności, czyli idealny obszar do badań naukowych. Ale nie jadą sami, a z Polską Wyprawą Naukową. - W wyprawie będzie uczestniczyło łącznie ok. 10 osób - w tym pracownicy naukowi AGH i innych uczelni - mówią studenci.

Na pomysł wyprawy wpadł prof. Andrzej Paulo, który od początku sprawuje również rolę kierownika naukowego całego przedsięwzięcia. Pierwsza rekonesansowa wyprawa miała miejsce w 2003 r. i od tego czasu co roku prowadzone są dalsze badania, których celem jest stworzenie podstawy naukowej dla utworzenia parku narodowego obejmującego Kanion Colca i pobliską Dolinę Wulkanów. Ten unikalny obszar został spopularyzowany w świecie przez polskich kajakarzy z krakowskiej wyprawy "Canoandes'79", którzy w 1981 roku jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata - działania w tym rejonie są wręcz naturalną kontynuacją polskich dokonań.

Wyprawa rusza 7 września i trwać ma trzy tygodnie. Całkowity koszt to około 9/10 tys. zł/os z czego ok 50 proc. stanowi przelot. - W tym momencie jesteśmy zobligowani aby pokryć te koszta z własnych środków - mówią studenci.


Magda w Ekwadorze
- Z naszej studenckiej grupy prawdopodobnie ja z żoną Natalią wylecimy już wcześniej do Peru. A to dlatego, iż jesteśmy pasjonatami gór i chcemy przy okazji odbyć również trekking w okolicy jedenej z najpiękniejszych (jeśli nie najpiękniejszej) gór świata - Alpamayo - mówi Paweł Łydek, student AGH.

Studenci mają nadzieję, że ich wyprawa naukowa natchnie również innych młodych ludzi do poszukiwania pasji i rozwijania jej przez aktywność naukową. - Wyprawy naukowe, szczególnie te pod kierownictwem doświadczonej kadry badaczy są niezwykłą szansą na rozwój naukowy dla studentów i stanowią swego rodzaju pomost międzypokoleniowy, który ułatwia zdobywanie wiedzy i wymianę doświadczeń - tłumaczą studenci.

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto