Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków/Proszowice. Tu ćwiczą gaszenie pożaru miasta. Z wizytą na poligonie strażackim

Adam Wojnar
W Krakowie na os. Zgody ma swoja siedzibę Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. To w tej szkole, w dwuletnim policealnym studium zawodowym przygotowywana jest kadra średniego szczebla dowodzenia dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Ale strażacy ćwiczą poza Krakowem, na specjalnym poligonie, który można powiedzieć jest... sztucznym miastem do podpalenia. Są tam tramwaje, autobusy, stacje benzynowe, a nawet samolot! Wszystko to można... podpalić i ugasić.

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

Jak się okazuje wielu chce zostać strażakiem a w ostateczności zdobyć kwalifikacje w zawodzie - technik pożarnictwa. Na 60 miejsc w Szkole Pożarnictwa do ostatniego egzaminu przystąpiło 485 kandydatów.

1 września adepci pożarnictwa, którzy zdali egzaminy i zostali przyjęci, rozpoczęli przeszkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej na poligonie Szkoły w Kościelcu niedaleko Proszowic.

To na tym szkoleniowym poligonie mają miejsce praktyczne ćwiczenia dostosowane do specyfiki szkolenia w tym także adeptów pożarnictwa, którzy rozpoczynają trudną drogę nauki bycia strażakiem i poznają „strażacki elementarz”.

- 1 września rozpoczyna się szkolenie w zakresie I semestru w zakresie szkolenia ochrony przeciwpożarowej, które trwa minimum 280 godzin lekcyjnych” – mówi mł.bryg. Łukasz Wolak, Naczelnik Wydziału Kształcenia Zawodowego. Strażacy są uczeni podstaw w ramach służby przeciwpożarowej min.: bezpieczeństwa i higieny pracy, ratownictwo medyczne, fizykochemiczne spalanie, środki gaśnicze oraz sprzęt, taktyki zwalczania pożarów i działań ratowniczych. Unitarne szkolenie w warunkach skoszarowania na poligonie w Kościelisku trwa do końca września aby następnie w październiku kontynuować je w budynkach szkoły w Krakowie. Każda osoba przyjęta do szkoły musi przejść program szkolenia podstawowego...

W kolejnych semestrach wiedza jest rozbudowywana w zakresie przewidzianym dla – technika pożarnictwa. Nabycie podstaw obsługi ratowniczej i gaśniczej w okresie unitarnym jest wykorzystywane w późniejszym czasie. Z biegiem czasu stopień trudności się zwiększa, ale najpierw słuchacz musi nauczyć się podstaw. Głównym zadaniem szkolenia unitarnego na I semestrze jest przygotowanie strażaka do służby w jednostce ratowniczo-gaśniczej oraz realizacji zadań w ramach kompanii szkolnej “Kraków” centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.Ratowniczo Gaśniczego.

- Zgrupowanie unitarne to nauka podstaw strażackiego rzemiosła - podkreśla brygadier Krzysztof Kłuś dowódca zgrupowania. - Choć do Szkoły Aspirantów po zdaniu egzaminu dostają się także i te osoby, które rozpoczęły swoją strażacką przygodę w Ochotniczych Strażach Pożarnych, zdobywając już wcześniej pewne doświadczenie, mają one możliwość weryfikacji swoich umiejętności...Zdarza się, że w czasie szkolenia unitarnego są osoby, które z niego rezygnują. Głównymi przyczynami są przede wszystkim sprawy rodzinne lub zdrowotne. Z każdą taką osobą staramy się porozmawiać indywidualnie, wesprzeć ją i poznać przyczyny tej decyzji.

Z roku na rok zmienia się infrastruktura na strażackim poligonie w Kościelcu. Przybyła np. kolejowa cysterna i wagony, na których strażacy będą mogli przeprowadzić zajęcia praktyczne. Na poligonie są zarówno wycofane z eksploatacji autobusy i tramwaje, samochody, a nawet samolot i fragment śmigłowca. Wybudowana została specjalna komora dymowa gdzie strażacy uczą się pracy w aparatach powietrznych czy komora rozgorzeniowa pozwalająca na bezpieczną obserwację procesu spalania. Jest min. stacja benzynowa, zbiornik gazu czy gruzowisko do wykorzystania w zajęciach praktycznych…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto