Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowianki w Dniu Kobiet

redakcja
redakcja
Nasz fotograf uchwycił dziś mieszkanki Krakowa, spacerujące po ...
Nasz fotograf uchwycił dziś mieszkanki Krakowa, spacerujące po ... Łukasz Żołądź
Nasz fotograf uchwycił dziś mieszkanki Krakowa, spacerujące po mieście z kwiatami. I nie tylko one…

Dumne z 8 marca, czyli o Dniu Kobiet słów kilka


Z okazji Dnia Kobiet wielu mężczyzn zadbało dziś o obdarowanie Pań kwiatami, co obejrzeć można na załączonych poniżej fotografiach. Skąd wzięła się tradycja tego dnia i jak jest obchodzony obecnie?

Trochę historii

Początek Dnia Kobiet sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Jorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk, domagając się poszanowania godności w miejscu pracy, zrównania ich zarobków z zarobkami mężczyzn, skrócenia godzin pracy i przyznania prawa do głosu. W Europie dzień ten uchwalono w 1910 r. na Międzynarodowym Kongresie Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Rok później, w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, 19 marca stał się oficjalnym świętem kobiet, a obchodzono go, organizując demonstracje i zebrania. Jak to się stało, że to jednak 8 marca jest Dniem Kobiet? Data nawiązuje do 1848 roku, kiedy król Prus, Fryderyk Wilhelm, zapowiedział przyznanie praw wyborczych kobietom, jednak nie dotrzymał danego słowa. Właśnie 8 marca 1917 roku w Piotrogrodzie kobiety wyszły na ulicę. Rozruchy przyniosły zmiany - car Mikołaja II abdykował, a powołany Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze. Na pamiątkę tych wydarzeń od 1918 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca.

Kobieta PRL-u

Do Polski echa wydarzeń z Rosji doszły stosunkowo późno, bo na Dzień Kobiet musieliśmy czekać aż do zakończenia II wojny światowej. W dniu 8 marca, w okresie PRL, kobietom w zakładach pracy składano życzenia i wręczano wraz z kwiatkiem (goździkiem) prezenty w postaci rajstop, mydła, kawy. Kiedy kraj podnosił się z wojny, kobieta postrzegana była jako dodatkowa para rąk do pracy - robotnica w fabryce, gospodyni wiejska. Kobiety były czynne zawodowo w warsztacie, fabryce, za kierownicą traktora, w biurach, na czołowych stanowiskach, w radach narodowych i w związkach zawodowych. Wzorami społecznymi były przodownice pracy, które zgłaszały się do wyrobienia 200 procent normy.

Kobieta kapitalizmu

Dziś Dzień Kobiet przez część pań przyjmowany jest z entuzjazmem, ale pojawiają się też głosy protestu. Od 2000 r. nieformalna grupa "Porozumienie Kobiet 8 Marca" organizuje w całej Polsce feministyczną demonstrację zwaną Manifa, która i w tym roku miała miejsce w Krakowie. Jaki jest cel tego pochodu? Manifestujące sprzeciwiają się przedmiotowemu traktowaniu kobiet i odebraniu im prawa do decydowania o własnym ciele, mówią "Nie" lekceważeniu problemu domowej przemocy wobec kobiet, brakowi edukacji seksualnej, bo uderza przede wszystkim w kobiety etc. Nie jest to jednak krytyka samego święta, a wykorzystanie okazji do przypomnienia o swoim istnieniu, prawach i bolączkach. Współczesna kobieta jest zadbana, chodzi do fryzjera, kosmetyczki, ma opiekunkę do dzieci, pija kawę w kawiarniach, a przy tym potrafi utrzymać rodzinę, dać ciepło i zadbać o swojego mężczyznę.



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto