Krakowianki Anna Lisowska i Anna Świątkowska po raz pierwszy w karierze mistrzyniami Europy w karate kyokushin [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Na podium mistrzostw Europy 2021 w Świnoujściu
Na podium mistrzostw Europy 2021 w Świnoujściu Archiwum
Cztery medali zdobyli reprezentanci YMCA Kraków, a dwa Wielickiego Klubu Karate Kyokushinkai podczas 34. mistrzostw Europy w karate kyokushin, które odbyły się w Świnoujściu. Na najwyższym stopniu podium - po raz pierwszy w karierze - stanęły krakowianki Anna Lisowska i Anna Świątkowska.

Anna Lisowska okazała się najlepsza w kata (formy) seniorek. W finałowej potyczce wyprzedziła Hiszpankę Elisę Resę Bienzobas (tytuł wicemistrzyni) oraz Annę Wiatrowską (Princeps Wrocław & Siechnicki Klub Karate Kyokushin) i Hiszpankę Ainoę Sierra Abad (trzecie miejsca).

- To był mój bardzo wyczekiwany medal, bo brakowało mi go w moim dorobku. Byłam mistrzynią świata, ale nie miałam złota z mistrzostw Europy - mówi Lisowska, która ma w swej kolejki siedem krążków z ME (złoty, dwa srebrne i cztery brązowe) oraz dwa z MŚ (złoty i brązowy).

Anna Świątkowska triumfowała w kumite (walki) seniorek w kat. 65 kg. W finałowym pojedynku pokonała Bułgarkę Nikolę Harizanową. Na najniższym stopniu podium stanęły dwie inne nasze reprezentantki: wspomniana Wiatrowska i Sandra Kosiec (Mińsko-Mazowiecki Klub Karate Kyokushinkai).

Znakomicie spisał się także Szymon Świątkowski - brat Anny - który został wicemistrzem Starego Kontynentu w kumite seniorów w kat. 75 kg. W finałowej potyczce przegrał z Tomaszem Madejem (Zielonogórski Klub Sportowy Karate Kyokushin).

Paweł Kubica (także YMCA Kraków) zdobył - razem z Armeńczykiem Emilem Arushanyanem - brązowy medal w kumite seniorów w kat. 70 kg. Wyprzedzili ich tylko Davy Brands i Hiszpan Carlos Escribano.

To był mój bardzo wyczekiwany medal, bo brakowało mi go w moim dorobku. Byłam mistrzynią świata, ale nie miałam złota z mistrzostw Europy - Anna Lisowska

Na podium ME stanął również duet Wielickiego Klubu Karate Kyokushinkai. Martyna Kubik sięgnęła po srebrny krążek młodzieżowców w kat. 55 kg . W decydującym starciu musiała uznać wyższość Białorusinki Hanny Dziatko. Z kolei Janusz Zięcina wywalczył - razem z Rafałem Sałkiem (Bydgoski Klub Sztuk Walki) - brąz w kumite open oldbojów.

W Świnoujściu medale zdobyli także dwaj zawodnicy z innych klubów, ale od wielu lat trenujący w Krakowie. Kamil Maskaj (Jasielski Klub Kyokushin Karate) zwyciężył w kumite seniorów w kat. 90 kg, pokonując w finale Ukraińca Jurija Krjukowa, natomiast Waldemar Wiszyński (Sanocki Klub Karate) był drugi w kumite open oldbojów po porażce z Arkadiuszem Szirem (Wrocławski Klub Karate Kyokushin).

W ME rywalizowali zawodnicy i zawodniczki w kata i kumite oldbojów, seniorów, młodzieżowców (18-21 lat), juniorów (16-17 lat), młodzików (14-15 lat) i kadetów (12-13 lat) z 18 krajów.