MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowianie ciekawi swojego miasta. Poznają je latami i zdobywają odznaki

(MM)
Trzydzieści osób odebrało w niedzielę (19 stycznia) w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory odznaki "Przyjaciela Krakowa" w stopniu z Pawim Piórem za sezon 2018/2019. By zapracować na odznakę w tym - najwyższym - stopniu, trzeba przemierzyć Kraków podczas przynajmniej 70 wycieczek i poznać jego tajemnice na 10 prelekcjach, co w sumie trwa minimum cztery lata. Chętnych do tego nie brakuje już od prawie pół wieku!

WIDEO: Krótki wywiad

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku. Na tytułowej stronie „Echa Krakowa” ukazał się wtedy tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Na pierwszej zbiórce, pod Wieżą Ratuszową na Rynku, zgromadziło się prawie 700 krakowian. Akcja zaplanowana była na jeden sezon, jednak kontynuowano ją przez kolejne lata i trwa do dziś. Zdecydowały o tym listy uczestników z prośbą o jej przedłużenie oraz olbrzymie zainteresowanie zwiedzających.

- Idea akcji jest cały czas taka sama: pokazywanie krakowianom miasta, w którym mieszkają. Pierwotnie akcja była organizowana z myślą o tych, którzy przyjechali do Krakowa w latach 60. i 70., chociażby w związku z budową Nowej Huty. Ale idea pozostaje wciąż aktualna, bo wciąż napływają do Krakowa nowi ludzie, np. by pracować w tutejszych korporacjach - tłumaczy Kamil Barwacz, prezes
Koła Grodzkiego PTTK w Oddziale Krakowskim PTTK, które jest głównym organizatorem przedsięwzięcia.

Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad – marzec) przygotowanych jest około 100 tras oraz specjalne prelekcje. Wycieczki, spacery po mieście odbywają się w soboty i niedziele. Są dla uczestników bezpłatne, a finansuje je miasto Kraków. Partnerami akcji są: Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa (organizator prelekcji), Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu i Muzeum Archidiecezjalne.

Akcja ma średnio 10 tysięcy uczestników w sezonie, a od początku jej trwania Kraków zwiedziło ponad 600 tys. osób. Odznakę Przyjaciela Krakowa, którą zdobywają uczestnicy, dotąd odebrało już ponad 60 tys. osób. Kolejno zdobywa się odznakę: w stopniu brązowym, srebrnym, złotym i stopniu z Pawim Piórem. 

Na niedzielnej uroczystości w Pałacu Krzysztofory zostały też wręczone po raz pierwszy Odznaki Honorowe Przyjaciela Krakowa, które otrzymali: * Adam Guzik - za wieloletnią działalność organizatorską, * Stanisław Jacek Kołodziejczyk - za wieloletnią działalność przewodnicką, * Aleksander "Makino" Łodzia-Kobyliński - za wieloletnią działalność partnerską i wspierającą, a także * Bogumiła Zając - za całokształt działalności na rzecz akcji. Dodatkowo Lucjan Polan odebrał odznakę za 50-letni staż członkowski w PTTK, a Anna Chachulska - dyplom PTTK za wkład w rozwój i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowianie ciekawi swojego miasta. Poznają je latami i zdobywają odznaki - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto