Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: związkowcy boją się o majątek Chemobudowy

Piotr Rąpalski
Ok. 100 pracowników zrezygnowało z przerwy i przyszło na spotkanie ze związkami
Ok. 100 pracowników zrezygnowało z przerwy i przyszło na spotkanie ze związkami Wojciech Matusik
Pracownicy Chemobudowy Kraków obawiają się, że Ministerstwo Skarbu chce rozsprzedać majątek spółki. Firma ma zlecenia, przynosi zyski i daje pracę 700 osobom. Na razie interwencję w tej sprawie zapowiedzieli posłowie z Małopolski.

Związki zawodowe nie wykluczają jednak strajku. Ministerstwo tłumaczy natomiast, że tylko przygotowuje firmę do prywatyzacji.

Chemobudowa prowadzi w mieście ważne inwestycje, jak np. budowa Muzeum AK, czy Cricoteki. W minionych latach podjęto próbę jej prywatyzacji. Wynajęci przez ministerstwo biegli rozpoczęli wycenę. Pracownicy myśleli, że pojawi się inwestor, który przejmie w całości zakład i będzie kontynuował jego działalność.

Rząd zerwał jednak negocjacje z potencjalnymi kupcami, bo oferowali za mało. - Pod koniec minionego roku dowiedzieliśmy się, że ministerstwo poprosiło zarząd Chemobudowy o wykaz majątku w celu jego sprzedaży - mówi Tadeusz Nowosielski, przewodniczący zakładowej NSZZ "Solidarność".

- Wysłaliśmy pismo z prośbą o wyjaśnienia. Pozostało bez odpowiedzi. Ministerstwo rozmawia tylko z zarządem spółki. Wysłało do niego pismo, aby do 19 lutego przygotował plan restrukturyzacji zakładu. Pracownicy boją się, że pod tymi słowami kryją się zwolnienia i sprzedaż nieruchomości firmy.

A można na tym nieźle zarobić. Spółka ma prawie 13 ha ziemi, z czego ok. 11 ha w Krakowie przy ul. Klimeckiego. Związkowcy nie znają wyliczeń biegłych. Wiedzą jednak, że za nieruchomości w okolicy płaci się ok. 14 tys. zł za mkw. To dawałoby ok. 1,5 mld zł za teren firmy, która ma jeszcze kilka mniejszych oddziałów w Małopolsce.

Swoją interwencję w sprawie zapowiedzieli posłowie. - Mówiąc brzydko, coś tu cuchnie - stwierdził otwarcie poseł PiS Andzej Adamczyk. - Skoro ministerstwo nie odpowiada, zapytamy samego premiera Tuska. Równocześnie poprosimy instytucje kontrolne, aby przyjrzały się sprawie - zapewnia.

Ministerstwo skarbu odpiera jednak zarzuty. - Nie zrezygnowaliśmy z prywatyzacji firmy. Naszym celem jest takie przygotowanie spółki, by ten proces zakończył się sukcesem - mówi Maciej Wewiór, rzecznik prasowy ministerstwa. - Naszą intencją jest, aby inwestor rozwinął potencjał Chemobudowy, unowocześnił jej zaplecze maszynowe i podniósł jakość świadczonych usług - dodaje Wewiór.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto